Detail příspěvku: Travička zelená, to je moje potěšení

Travička zelená, to je moje potěšení

autor: | Dub 29, 2014 | Fauna a Flóra | 0 komentářů

Views: 62

Vždycky na jaře, když se příroda rozdovádí v psychedelické škále barev a roztodivných tvarech květů, těším se ze všeho nejvíc na trávy. Přesněji řečeno traviny. Pochopím, kdyby mi některý z alergiků nemohl právě přijít na jméno. Nemohu si pomoct, traviny miluji. Alergik nejsem a tak si je užívám od jara do podzimu.  

I přestože nemohou soupeřit s elegancí kopretin, vůní fialek nebo rafinovaností divokých růží. Vypadají jako nedomrlé obilí, nevoní a fandí jim jen hlodavci. A já.

 

13821MDJ.jpg

 

Když mi tchýně blahosklonně přenechala zahrádku, dožila se jistého zklamání.

 

Několik poměrně oblíbených trvalek jsem nahradila drnem travin. Neprojevila nadšení pro drobné nuance v odstínech listů jednotlivých druhů. Nepohnulo s ní ani mé barvité vyprávění o jejich budoucím objemu a výšce.

 

Zvlášť jedna favoritka, jejíž chocholaté květenství se nacházelo už první rok v úctyhodné výšce dvou a půl metru mi přirostla k srdci. Ten rok zmizelo z jejího okolí několik zvonků a čínské karafiáty. Naštěstí byla tuhá a zima a tak bylo vysvětlení nasnadě.

 

Další rok sežrala ještě několik lilií a bylo jasno.

 

Fascinuje mne jejich houževnatost.

 

13820ZjQ.jpg

 

Bohatým zdrojem nových roztodivných druhů je mi maminka. Jednou se pokoušela na zahrádce odrýpnout kousek trsu zebriny. Je to takový zebrovaný rákos s pevnými stvoly, které se většinou neohnou ani při vichřici.

 

Zato maminka napřed ohnula lopatku.

 

Motyka odskakovala jak od šutru, tak vzala rýč. Skákala na něm jak pominutá rosnička. Nic. Nakonec travina kapitulovala před krumpáčem. Naštěstí se chytla a tak nebudeme už muset opakovat ty humorné pohyby. Tentokrát bychom možná upřednostnily trhavinu před zahradním nářadím.

Jiná pruhovaná tráva mi zvlášť přirostla k srdci. Určitě ji znáte. Je to přesně ten pyžamový plevel, který se najde snad v každé zahrádce. Z většiny z nich je posléze i úspěšně odstraněn, protože jde o rostlinu vytrvalejší než vše ostatní, co na zahrádce roste.

 

Kolikrát je vytrvalejší než zahradník.

 

Tak tuhle krasavici jsem si pořídila dokonce ve třech mutacích.

 

Jednu, co dělá takový miloučký nenápadný koberec nízko u země. Jednu o fousek vyšší a pak skoro metrovou. Svůj trs zvětšují rok od roku diametrální rychlostí.  Jsou jak puberťák. Už si na ně chodí stěžovat sousedé.

 

Zvlášť jedna paní sousedka.

 

13823Zjd.jpg

 

Veškerý volný čas věnuje hubení plevelů na záhoncích. Vlastně ani nevím, kdy ten plevel roste, protože u ní žádný nevidím. Jen pečlivě okopané kytinky a nakypřenou hlínu. Rozhodně nefandí mým kulturním travinám s naprosto nekultivovanou morálkou.

 

A tak jednoho dne pruhovaný plevel překročil hranice pozemku i dobrých mravů zahrádkářské kolonie. Pár dní na to vkročila sousedka k nám, kde byla orodovat za dodržování křehkého příměří a vytyčených hranic.

 

Byla velmi milá a slušná.

 

Doufala, že tato tráva se snad náletem či jiným nedopatřením uhnízdila na mém záhonku. Tedy očekávala, že poděkuji za upozornění na vetřelce a rázně zakročím travexem.

 

„No, rozrostla se, co jí tam nepřekážejí pivoňky,“ nechala jsem znát, že jsem v obraze.

„Ty byly krásný, zrovna jsem si říkala, kampak jste je přesadila,“ rozněžnila se sousedka.

„Nepřesadila jsem je, to ta tráva, normálně je vyhubila. To jsem ještě neviděla, je úžasná,“ nenechala jsem si vytratit frenetické nadšení z grimasy.

 

Faktem je, že letos se ji obzvláště daří. Přesto jsem vzala rýč pro udržení dobrých sousedských vztahů a kytince vysvětlila, kde má rajon.

 

Letos nehodlám zahálet.

 

Už jsem byla ve školkách a vyčíhla si několik nových objevů. Faktem je, že mi chybí ještě obří pampová tráva a několik drnů se zajímavým květenstvím. Nepohrdám ani lučními divokými druhy. Kytici kopretin prokládám směsí lipnice, kostřavy, psinečku. I ušlechtilé růže nebo vznešené lile namísto nevěstina závoje nejraději proložím klásky divokých lučních travin či barevnými listy okrasných trav ze zahrádky. Nevím proč, ale připomínají mi louku v létě víc než barevné květy či trsy mateřídoušky.

 

13822Mjk.jpg

 

Na zahrádce všechno pučí a vyráží zdivočele ze země den za dnem.

 

Myslím, že za pár dní již bude definitivně rozhodnuto, co přežilo zimu a co posvačily expandující traviny. Několik gigantických krásek se probudilo k životu.

 

Letošní sezóna bude opět ve znamení boje o přežití pro zbytek květeny.

 

Už se těším. 

 

ToraToraTora


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve ŠTÍRU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Rodokmen jména Milan najdeme v jižní Evropě, kde vzniklo z přídavného jména „milý” nebo „milovaný”. Význam jména je tak jednoznačný a vůbec v tom není žádná lingvistická věda. Milan je prostě milý. A taky frekventovaný. U nás je takových miláčků požehnaných 118220.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Autistický den hrdosti.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 290
  • 383
  • 18 120
  • 347 856
  • 2 476 064
  • 3 796
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet