Views: 58
Chmel byl poprvé použit v pivu v 9. století v Německu. Mnoho lidí ho ani jinak nezná, zvlášť v Česku, které je pivní velmocí. Chmel je ale mnohem víc než jen pivo.
Je to mnohostranná rostlina, která nabízí široké spektrum využití a jejíž výjimečné léčivé vlastnosti byly známy již ve starověku, u starých Řeků, Římanů, Indů a Číňanů. Rostlinnou částí používanou k léčebným účelům jsou šišky, ze kterých se vyrábí lepkavý prášek zvaný lupulin. Obsahuje esenciální olej, který je zodpovědný za charakteristickou příchuť a vůni rostliny..
Jak se tedy můžeme “nachmelit”? Zvenku i zevnitř…
Kromě piva se chmel požívá interně také jinak, využívá v čajích, kapkách, sirupech i tobolkách. Jeho hlavními přínosy jsou zejména zklidnění, relaxace a lepší spánek. Pro tyto účely se chmel často míchá s meduňkou, kozlíkem lékařským, mateřídouškou nebo lipovým květem. Firma Leros vyrábí čaj na zklidnění pro dospělé i pro děti. Pura-Vida do čaje k chmelu přidává nať meduňky, mučenky a dobromyslu a květ levandule a lípy. Obdobné složení má i čaj od Ryor.
Přípravky s přidaným chmelem na zklidnění jsou ale ještě obvykleji než ve formě čajů ve formě kapek nebo výtažků, na českém trhu jich je poměrně široký výběr a nejlepší je vybírat z nabídek v lékárnách.
Dalším benefitem chmele je pozitivní vliv na ženy v přechodu, chmel je v tomto případě doplněn například výtažky z jetele či šalvěje a meduňky. Pomáhá snášet návaly horka, mírní podrážděnost a neklid.
Chmel uklidňuje i trávicí soustavu, pomáhá proti nadýmání. Usnadňuje trávení a také podporuje vstřebávání živin z potravy. Lze jej kombinovat i s heřmánkem.
Chmel působí i zvenčí…
Relaxační a velmi příjemná je také koupel z chmele. Blahodárně působí na úzkost, napětí, podráždění a záněty. Má protibakteriální a protiplísňové účinky. Úžasně zjemňuje a vyhlazuje pokožku. Během koupele dochází k příjemnému prohřátí svalů a kloubů, proto je vhodná i při léčbě pohybového aparátu. Koupelové přísady nabízí například Svoboda-Fraňková, nebo je lze i absolvovat v lázních, například je nabízí Lázně Mšené, lze si ale koupit z nabídky mnoha internetových obchodů chmelové šištice a připravit si z nich koupel doma.
Další využití chmele je v šamponech a kondicionérech, vlasových maskách nebo sprchových gelech. Takové přípravky má v nabídce například Manufaktura, Hristina, nebo Schauma. Chmel vlasy posiluje, a zároveň zklidňuje pokožku a pomáhá ji držet bez plísní nebo infekcí. Údajně chmel pomáhá i růstu vlasů.
Velký význam má chmel v přírodní kosmetice. Používají jej například značky Ryor, Manufaktua, Saloos . V nabídce mají krémy na ruce, obličej i zklidňující séra. Zdůrazňují vliv chmele na hebkost a čistotu pokožky.
Chmel zkrátka nejen klíčovou složkou piva, ale také cennou rostlinou s mnoha zdravotními přínosy. Mimo to má i přínos ekologický, chmelové rostliny jsou také užitečné pro životní prostředí, protože poskytují útočiště pro různé druhy hmyzu a ptáků.
Máš chuť to s chmelem – mimo piva – zkusit?
Milá Míla
Článek pro vás napsala:
-
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
Tyhle taky napsala:
- Herbář02.10.2024Chmel není jen pivo
- Rodina a Drobotina28.08.2024Bezlepková slaná párty
- Rodina a Drobotina26.06.2024Dárky za vysvědčení
- Tělo24.02.2024Obličejová slepota