Views: 7
V tom světě, kde je všechno v pořádku, se právě odehrává jedna z největších a nejobdivuhodnějších cest. Celá monarchie se dala do pohybu. Fascinuje mě to. Každý rok si o tom čtu a koukám na videa. Moc ráda bych u toho jednou byla.
Pevně věřím, že jednou budu.
Tahle „monarchie“ musí fascinovat a nechat úžasu úplně každého, i toho největšího odpůrce všech monarchů. Je totiž ze všech nejkrásnější a dost možná i nejvíc zajímavá, nejvíc obdivuhodná. Kam se na tyto monarchy hrabou všichni ostatní, co do schopností, umu, krásy, síly, vytrvalosti a obětavosti.
Pravda, monarcha, o kterém mluvím má pouhých osm centimetrů, když „rozpaží“, ale na motýla je to dost.
Monarcha stěhovavý – Danaus plexippus
A co teprve způsob života, schopnosti a vytrvalost… jak říkám, strčí do kapsy všechny jiné monarchy.
Každým rokem mezi dubnem a listopadem urazí cestu dlouhou 7000 kilometrů.
Pravidelná linka: Mexiko – Spojené státy – Kanada a zpět.
Kdesi v mexických jehličnatých lesích jim v dubnu zazvoní motýlí budíčky, aby začali balit, protože čas na spaní pomalu končí.
Volá hlas zachování druhu.
Celá monarchie monarchů si sbalí baťůžky a vydá se na cestu, na jejíž cíl se mnozí z těchto obdivuhodných a krásných potomků Matky přírody, ani nepodívá.
První zastávka 500 kilometrů vzdálené prérie.
Tady se narodí první korunní princové a princezničky. Na listy rostliny klejichy hlíznaté nakladou motýlci vajíčka a po té zemřou.
Z vajíček se vylíhnou housenky a ty se za čtyři týdny zakuklí.
Takhle si v podobě kukly odpočinou týden, a pak se vylíhnou a jako nový motýlci si tito sirotečci vezmou baťůžky svých rodičů a vyrazí.
V červenci dorazí karavana mladých monarchů do centrální oblasti Spojených států a za sebou bude mít dohromady cestu dlouhou 2000 kilometrů.
Po cestě dospěli a je čas naklást vajíčka, přenechat cestovní baťůžek potomkům a odejít do motýlího ráje, plného květin a sladkého ovoce.
Zanedlouho už vnoučci původních motýlů, kteří odlétali v dubnu z Mexika, opět pobalí a v srpnu dorazí do Kanady.
I pro ně, jako už pro dospělé cesta skončila.
Až přijde září, vydají se již pravnuci původních monarchů zpět do Mexika.
V listopadu, přesně na Den mrtvých, který se jmenuje Día de Muertos, a který se v Mexiku slaví od 31. října do 2. listopadu, tedy vlastně na náš Samhain, dorazí obrovská mračna vracející se motýlí monarchie zpět na své zimní sídlo uprostřed lesů.
Musí to být nebetyčně mystické!
Posuďte sami!
Vzpomenete si, kolikátá se letos v listopadu vrátí generace po těch, kteří se v Mexických lesích právě teď vydali na cestu?
Přeji vám, milé Popelky … hodně zdraví!
Michaela Kudláčková
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.