ROZHOVOR: Vlaštovka – Vím, jak na nemocné oči

autor: | Čvc 31, 2017 | Fauna a Flóra | 0 komentářů

Views: 100

To víte, mateřské povinnosti jsou náročné a tak jsem musela čekat, než si jeden z vlaštovčích rodičů, hnízdících právě tady, v ložnici dcerky mé kamarádky Míši, udělá čas na plánovaný zvířecí rozhovor. Protože mamka vlaštovka od chvíle, kdy společně s taťkou dostavěli hnízdo, prakticky pořád hlídá budoucí tři miminka a nikam nechodí, poskytla exkluzívní rozhovor pro Popelky ona.

Je nám, po vzoru přístupu našich předků nesmírnou ctí, že jste se rozhodli hnízdit právě tady a tím přinést do Míšina domu štěstí. A já osobně mám štěstí dvojnásob, protože jsem za Míšou přijela den po té, co jste přišli.

 

Zeptám se, čemu vděčíme za váš výběr?

 

24586YzE.png

 

Pravda je, že na rozdíl od doby vašich předků, to máme poněkud složitější. Nám vyhovuje prostředí, kde se vyskytuje hodně hmyzu, protože ten tvoří naše hlavní menu. No a hmyz je, jak jsme si za ta staletí všimli, hlavně tam kde jsou hospodářská zvířata. Ve vašem případě koně.

 

Dřív byly chlévy a stáje na každém rohu, dnes už tolik ne. Další problém je v tom, že většina lidí zapomněla na tradici se štěstím do domu a spíše se, z estetických a jinak selektivních důvodů, snaží nám hnízdění na domech znemožnit. Berte to tak, že když jsme zvolili přímo jeden z pokojů v domě, důvěřujeme vám ještě víc. A samozřejmě je tam sucho a teplo.

 

Shazovat vlaštovčí hnízda je zakázané, mezi námi lidmi.

 

Ano, to je, už několik let, právě proto, že populace vlaštovek klesá, ale pořád se to děje. Papírově se nesmí ani odstranit staré hnízdo, protože my se do hnízd vracíme, ale to je prostě na papíru. Abych ale byla spravedlivá, jsou mezi vámi tací, jako vy, nebo jiní lidé, kteří problém s trusem řeší prkénkem, které dají pod hnízdo. Je jich ale pořád málo.

 

Vracíte se jako pár, nebo si věrné nejste?

 

V zásadě jsme, tvoříme páry nastálo, ale někdy se stane, že taťka není otcem dětí, o které se stará. Vidíte, máme s vámi tolik společného a vy máte namnoze s námi takový problém.

 

U vás jsme zahlédli nakonec čtyři vajíčka, jestli správně počítám. To je standardní počet dětí?

 

24585OGE.jpg

 

Zahlédli… natáčíte si to. Myslíte, že o té kameře nevíme? Manžel mi to hlásil, už když jste ji tam dávali, ale zvykla jsem si.  Ostatně jsme inteligentní, poznáme úmysly lidí a s mužem jsme se shodli, že čím víc toho budete o nás vědět a šířit, tím doufám, lépe pro nás. Dlužno říci, že to, si u vás lze o nás načíst, je opravdu velice chudé.

Ale k vaší otázce … ne, my snášíme i více vajíček, klidně i sedm, ale já jsem mladá, jsem po vašem prvorodička, tak to zatím stačí.

 

Jak dlouho budete na vajíčkách sedět?

 

Dva týdny a kousek.

 

24466NDA.jpg

 

Aha, to znamená, že, protože máme tu kameru, tak to víme přesně, když jste vajíčka snesla 22.7. mezi 10:00 a 15:00, že miminka můžeme společně očekávat okolo 5. až 7. srpna?

 

Ano tak…

 

Jak dlouho je pak budete krmit, než je pustíte z hnízda?

 

Necelý měsíc, ale pak je ještě dva týdny budeme přikrmovat, zatímco se budou učit samostatnosti.

 

A tím vaše mateřské povinnosti pro letošní rok končí?

 

Možná ne, možná se rozhodneme vyvést ještě jedna mláďátka, jestli půjde všechno dobře. Někteří zasloužilí rodiče vyvedou mladé i třikrát.

 

Je tak to se těšíme… uvidíte, jak to půjde s touto generací.

Zůstanete celý rok?

 

Ne ne, my na zimu odlétáme, vlaštovka je ptáček tažný.

 

Vadí vám zima?

 

To ani ne, ale neměli bychom co jíst. Jinak, než za letu si potravu, tedy hmyz zajistit nedokážeme a v zimě jsou mouchy a komáři a vážky tady u vás zalezlé. My děláme všechno za letu, za letu i pijeme. Někdy se stane, že když je fakt dlouho ošklivo a prší, což je doba, kdy hmyz nelétá, umře nás hodně hlady.

 

Uff, no má být pěkně, tak snad bude všechno v pohodě. Když jste tak dobří letci, jakou rychlostí létáte?

 

Počkejte, přepočítám to z naší tabulky do vaší… ano, už to mám, létáme rychlostí 80 kilometrů za hodinu.

 

Panečku, musíte mít skvělé oči, v takové rychlosti vidět tak maličké mouchy a komáry … já se ještě vrátím ke stavbě hnízda…. Pozorovali jsme vás a je mi záhadou to druhé menší, jakoby hnízdo, které je vedle toho, kde teď máte vajíčka, a kde často sedává zřejmě pán. To tak děláte vždycky? Nikde jsem informaci o tom nenašla.

 

Vy nenajdete víc informací, proto jsme také vlastně rády za tu kameru, díky které víc pochopíte. Místo ke hnízdění, pokud už není od před tím připravené, vybírá u nás manžel, který také přiletí dřív. Začne stavět a paní se pak přidá a staví oba. Materiálem je nám hlína slepená slinami s kousky trávy a je to docela pevné. Já si to tam pak vystelu stébly a peříčky, abych měla pohodlí.

Ten rantl je velice úzký, takže jsme ho rozšířili, aby byl do hnízda lepší vstup. Nakonec je to výhodné i proto, že manžel je velice často semnou, nebo hlídá hnízdo, když si odběhnu a tohle je pro něho velice pohodlné sezení. Nemusí na té omítce balancovat.

Myslím, že máme opravdu dobré bydlení, prakticky řešené a moderní.

 

24470NjE.jpg

 

No to ano, je to luxusní hnízdo. Představte si, že jsme si prvně myslely, že jste jiřičky. Moc se za tento ornitologický omyl omlouváme.

 

To je v pořádku, my jsme to s manželem zaznamenali a taky jsme si pak všimli, že už jste na to, že jsme vlaštovky, přišli. Tak tohle už je vlastně jenom pro formu informace. Nás vlaštovky poznáte podle toho, že máme červený krček a kousek hlavičky, zatímco kolegyně jiřičky jsou černobílé.

 

Další takový pro vás zásadní rozlišovací znak je, že my máme hnízdo otevřené, jako mističku, což je fajn pro vaši kameru, zatímco jiřičky ho mají zavřené, jako kuličku s dírou. No u jiřiček byste toho moc nenatočili.

 

Další naše štěstí od vás wink Kolika let se dožívá vlaštovka?

 

Umí i 16 let, ale bohužel to jsou výjimky. Průměrně, díky nepřátelům, nehodám a taky lidem je to pět – šest let.

 

Už jste to naklovla … kdo jsou vaši hlavní nepřátelé?

 

Vedle lidí – omlouvám se, ale prostě ti ostatní jsou přirození, jsou to dravci, sokoli a ostříži, na zimovištích marabu a jiní. No a taky kočky, na které si dáváme pozor hlavně při hnízdění.

 

Mezi jaké ptáky se řadíte?

 

No přece my jsme pěvci… hele:

 

Ano, slyším vás každé ráno a je to příjemné. Takové je to vaše štěbetání veselé.

 

My jsme veselé. Vlaštovka je šťastný ptáček, který je se štěstím také spojovaný … kéž by byl víc. Podle starých legend, umíme najít poklady, dům chráníme i před ohněm, bleskem a před zlem a přinášíme radost a naději, kde je jí potřeba.

Vlaštovka létala i nad ukřižovaným Ježíškem, aby ho povzbudila.

 

To je hezké… a proč nese vlaštovičník, který je dobrý na bradavice, bércové vředy (ještě o něm budu psát zvlášť) a léčí oči, vaše jméno?

 

To má více důvodů. Předně vlaštovičník vykvétá, když my přilétáme, proto je s námi od pradávna spojován. Překlad jeho starého názvu, chelidónion je od slova chelidón a to znamená vlaštovka.

Jiná legenda říká, že vlaštovky svým mláďatům nosí na očka mléko z vlaštovičníku, aby dobře viděla, a že jsou schopny jim vlaštovičníkem vrátit zrak, i kdyby byla úplně slepá.

 

A je to pravda?

 

Pravda je, že vlaštovičník je skutečně dobrý na nemocné oči jakéhokoli živočicha, a že to my, vlaštovky víme.

 

Mnohokrát vám, paní vlaštovko za tento rozhovor děkuji a věřím, že bude pro naše čtenářky přínosný a hlavně, že se cosi naučíme i z videí, které kamerou u vašeho hnízda pořídíme.

 

 

Je něco, co byste lidem ráda vzkázala?

 

Asi neřeknu nic, co neřekli moji předchůdci ve zvířecích rozhovorech, jen to možná řeknu jinak, s vlaštovčí moudrostí a pamětí.

Chraňte si nás, vlaštovky, které se živíme pro vás tak obtížným hmyzem kolem vašich domů, protože to děláme bez následků pro vaše zdraví a pro život náš. Vím, že na to máte chemické přípravky. Čekáme, kdy vám dojde, že těmito věcmi ublížíte nejen hmyzu, ale všemu živému, co je kolem a také sami sobě.

 

24587OWV.jpg

 

Chraňte si přírodu, vždyť se bez ní neobejdete! Sami to víte, její zdroje čerpáte jako žádný jiný živočich. Nikdy nepochopím, jak může tvor, tak závislý na přírodě, tak efektivně pracovat na jejím ničení.

Stěhujete se do přírody a pak děláte všechno možné, aby od vás byla co nejdál, aby se vás nedotýkala. Je to tak nelogické chování.

Spolu s ostatními čekáme, kdy si znovu uvědomíte, že nejste nic jiného, než jeden z živočichů.

Jeden z nás všech.

 

Mnohokrát děkuji.

 

Michaela Kudláčková


[sexy_author_bio]


A Vlaštovka obecná

 


 

ROZHOVOR POPELKÁM JIŽ POSKYTLI:

 

Dlouhozobka

Vážka 

SLEPÝŠ

PANÍ CHROUSTOVÁ

Netopýr

Ropucha zelená

Škeble říční 

Ploštice ruměnice

 

A mám jich mnohem víc…vydám asi knižně…

 

Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Eliška je původem hebrejské. Základní podobou je Elíšéwah, což znamená „Bůh je má přísaha“. Takto se vyvinula nejen Eliška, ale také Elisabeth, tedy Alžběta. V ČR nosí toto poetické jméno 46130 žen.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Světový den učitelů.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 368
  • 847
  • 17 195
  • 301 319
  • 2 530 512
  • 3 804
  • 28
  • 1 863
0 Shares
Share
Tweet