Views: 52
Rok se s rokem sešel a je tu zas! Co? Akce “Ptačí hodinka”. Pod tímto názvem pořádá již čtvrtým rokem Česká společnost ornitologická v Čechách i na Moravě (Slezko také!) sčítání ptactva na krmítkách.
Kdo se může zapojit?
Každý, kdo má krmítko na dohled, každý, kdo má čas a chuť hodinu bedlivě pozorovat. Tužku a papír má každý, a dobrým, ale ne nutným, pomocníkem je dalekohled. Nejlepším pomocníkem je pak dítě, protože jak známo, dětským očím neunikne nic.
Jde o vědecký výzkum, ale využívá pozorování široké veřejnosti. Což je situace win-win (každý vyhrává), protože který vědec vás jen tak přibere do výzkumného projektu, a který vědec má k dispozici tolik spolupracovníků…
V roce 2019, kdy Ptačí hodinka proběhla poprvé, bylo zpět nahlášeno 10 510 pozorování krmítek. V roce 2020 krmítka pozorovalo již 15 082 lidí a v roce 2021 dokonce byly zaznamenány údaje z 19 214 pozorování. Bude jich letos přes 20 000?
Jak výzkum probíhá a co sleduje?
Výzkum se snaží zmapovat, jaké druhy ptáků na krmítka přilétají, i v jakém množství jedinců. Cílem je vypozorovat, jak se mění počet i skladba ptáčků v čase, a zjištění, co jejich zvyky a počty ovlivňuje. I v tak krátkém časovém horizontu již byla zaznamenána změna; ve všech letech byly nejčastěji pozorovány tyto druhy: sýkora koňadra, vrabec polní, vrabec domácí a sýkora modřinka.
Páté místo v roce 2019 obsadil zvonek zelený, ale v roce 2019 a 2020 byla na pátém nejčetnějším místě hrdlička zahradní. Odpovídá to hlášení o úhynech zvonků zelených, zejména kvůli trichomonóze, infekčnímu onemocnění horní části trávicího ústrojí, která je pro zvonky velmi nebezpečná.
Jak se dá do akce Ptačí hodinka zapojit?
Velice jednoduše. Od 7.1. do 9.1. si vyberete libovolnou hodinu (60 minut) a tuto dobu pozorujete jedno stanoviště. Můžete pozorovat “své” krmítko z okna, ale i krmítko v lese nebo v parku. Ale celou hodinu toto jedno stanoviště, ne různá stanoviště během procházky. Spočítáte ptáčky, kteří přilétnou nebo i jen prolétnou kolem krmítka.
Výsledek zaznamenáte na papírový arch nebo do mobilu či počítače.
Pokud přilétne desetkrát jeden vrabec domácí, zapíšete jednoho vrabce. Pokud naráz přiletí tři vrabečci, zapíšete tři. Jde o to zjistit nejvyšší prokazatelný počet jedinců daného druhu.
Své výsledky poté sdělíte zpět ornitologické společnosti, nejlépe elektronicky.
Přesné informace naleznete na stránkách ptacihodinka.birdlife.cz. Na této stránce jsou i formuláře, a také rady a tipy, jak od sebe jednotlivé druhy ptáčků rozeznat.
Přeju vám hodně zábavy a hodně ptáčků na krmítku
Milá Míla
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
Tyhle taky napsala:
- Společnost26.01.2023Chceš volit prezidenta? A přímo, nebo nepřímo?
- Rodina a Drobotina30.12.2022STOP petardám!
- Společnost16.12.2022Studenti volí prezidenta
- Fauna a Flóra11.12.2022Co můžeš udělat pro ptáčky