Views: 23
Každý obor lidské činnosti zažil svou velkou revoluci. Co byl v literatuře guttenbergův knihtisk, to byl v travičství protijed. Lidstvo se odpradávna trávilo pro peníze, moc či z vášně. Druhý velký třesk však nastal v okamžiku, kdy byly jedy poprvé využity ku prospěchu lidstva.
Jeden mikrogram botulotoxinu ( klobásového jedu) zabije dospělého chlapa.
Množství daleko menší ho může i zruinovat.
Jde o hit kosmetiky a jeden z nejnebezpečnějších toxinů.
Vzniká jako produkt bakterie clostridium botulinum. V těle oběti zasáhne nervovou soustavu a způsobí ochrnutí svalstva. Samozřejmě i toho dýchacího. Velmi ošklivá smrt.
Ale také pěkně vypíná ksichtíky celebrit.
Posledních několik let je hitem plastických chirurgů. Sice při masivní aplikaci vyřadí mimiku obličeje, ale proč nevypadat, jako permanentně vyděšená, když vám za to producent zaplatí.
Miluji chilli papričky.
Vždy a všude v neomezeném množství. A to jsem dlouho netušila, jak báječně působí na má revmatická kolena. Jed z papriček kapsaicin je pekelná záležitost. Je to přesně ta látka, která vám způsobí hukot v hlavě a oheň na jazyku, když se s chutí zakousnete do chilli papričky.
Je silně dráždivý. Způsobí lokální překrvení tkáně.
Náplast napuštěná tímto alkaloidem dokáže díky zvýšení přívodu krve báječně prohřát bolavé klouby nebo namožené svaly.
Ale užívá se i k hubení některých plísní, usnadňuje trávení, hojí omrzliny, eliminuje podchlazení, snižuje hladinu krevního cukru při diabetu nebo léčí otravy potravinami.
Spolehlivě zabije původce otravy ústřicemi či sushi, escherichie coli nebo schigelu. Na domácí lékárnu to ale není. Pochybuji, že byste při podezření na salmonelózu nebo jinou otravu z jídla měli chuť na feferonkový salát.
Léčíte se v zimě medem?
Posilujete imunitu propolisem?
Nezapomínejte na včelí jed.
Apisin je pro lidi trpící bolestmi kloubů, svalů nebo revmatismem úžasná záležitost. Ze zkušenosti vím, jak blahodárně působí na ztuhlé svaly a křeče. Běžně je k sehnání ve formě mastí a jeho aplikace je velmi snadná.
Pozor, pokud trpíte alergií na včelí bodnutí. Jed je pro alergiky stejně nebezpečný, ať pochází z lékárny nebo přímo od včelky.
Pro nemocné rakovinou skýtá do budoucna naději.
Jedna ze složek apisinu usnadňuje průnik nanofarmak, přímo do postižených buněk. Výzkum stále běží stejně jako boj vědy s rakovinou na mnoha frontách.
A u zvířátek ještě zůstaneme.
Hadí jed se k léčbě používal již v Řecku. Je součástí mnoha léků a přípravků pro léčbu bolestí šlach, svalů, revmatismu a oparů. Vědci se zabývají účinky hadího jedu na srdce po infarktu. Využití našel i v kosmetice. Ano, zase jsme u napínání kůže na ksichtíku.
Velmi dobře cenově dostupný jsou masti s jedem zmije. Pokud chcete okusit skutečně elixír zdraví z jedových žláz hada, vyplatí se připlatit za chřestýše. Jedy jiných druhů těchto plazů jsou předmětem bádání pro jejich nezanedbatelný pozitivní vliv na řadu vážných chorob.
Ačkoliv to Kleopatra tenkrát s kobrou nemyslela jako léčebnou kůru, byla jednou z těch, kdo se snažil tajemství obsahu jedových žláz hadů poodhalit.
Na jiném konci světa bylo odnepaměti hitem kurare.
Obávaný jed jihoamerických indiánů svými účinky způsobuje obrnu příčně pruhovaného svalstva. Tedy té skupiny svalů, která je ovládána naší vůlí.
Jde o rostlinný jed, ačkoliv je někdy zaměňován s jedem tzv. šípových žab.
Nicméně mají k sobě velmi blízko. Lékaři dnes v některých oblastech využívají tohoto jedu jako přírodního anestetika. Jenom vyměnili flusačky a luky za injekční stříkačky. I když představa té první varianty aplikace na sále je velmi zajímavá.
Pomocí kyanidu můžete získat zlato.
A nejen tak, že „přicukrujete“ zámožné tetičce čaj o páté. Za přítomnosti kyslíku a vody způsobuje kyanid draselný přeměnu zlata v rozpustné sloučeniny.
Proto je oblíben v oblasti klenotnictví při pozlacování kovů.
Občas je využíván k získávání zlata ze zlatonosné rudy. Jeho největší přínos lidstvo ocenilo zejména v posledních dnech druhé světové války, kdy kyanidová kapsle pomohla světu od nacistických špiček.
Když sportovec dopuje, cloumá s fanouškem sportu zlost.
Vědomí, že kdysi sjížděli strychnin, ve mně vzbuzuje trochu lítost. Naštěstí byl po několika smrtelných případech nadobro zakázán.
Tento velmi známý a účinný jed se v 19. století používal k léčbě nechutenství a při akutních poruchách nervového systému. Je dokonce protijedem při otravě barbituráty, povzbuzuje dýchýní při otravě bolehlavem plamatým. A naopak.
Pokud vás někdo otráví strychninem, užijte barbituráty.
Toxikologie mne nepřestane nikdy fascinovat.
Lidstvo blbne stále a pochybuji, že kdy zanevřelo na jedy a toto nejstarší řemeslo vůbec. Naopak byly na scénu povolány jedy daleko modernější, syntetické, těžko identifikovatelné a snadno aplikovatelné.
Zároveň se investuje nemalé množství peněz a úsilí do výzkumu toxinů botanických a z říše zvířat.
Antibiotika již za krátko mohou nahradit alkaloidy z řas a závažné choroby srdce nebo mozku vyléčí zvíře, které si každoročně připisuje stovky neopatrných lidských obětí.
Žebříčky tvorů, které potkáte v životě jen jednou a naposledy, možná objeví hitparáda těch, kteří naopak život prodlouží.
Možná budeme mít jen další úžasný krém, který zaručí čelo bez vrásek od narození po rakev. Koneckonců již ve středověku dámy rády sleply díky rulíku pro krásu svých očí.
Snad látky, které příroda nadělila tvorům a rostlinám pro ochranu a zachování života budeme umět využít pro zachování života našeho.
Nejen jeho krácení.
ToraToraTora
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
Tyhle taky napsala:
- Dům a Byt18.06.2019O šípkových růžích
- Tělo13.06.2019Nic vás tak neochladí jako to, co vás zahřeje
- Společnost08.06.2019Všechny vůně léta
- Rodina a Drobotina24.05.2019Záhady kolem nás