Detail příspěvku: Po porodu je sex pro mě noční můrou!

Po porodu je sex pro mě noční můrou!

autor: | Bře 14, 2012 | Rodina a Drobotina | 0 komentářů

Views: 12

Narození dítěte je citelným zásahem nejen do fyzického těla ženy, ale i do její psychiky. Někdy se stane, že události kolem porodu způsobí duševní otřes a šok. Nezpracované pocity způsobí, že sexuální styk začne být odporný. Kde hledat pomoc? Ptala jsem také dvou předních českých odborníku, porodníka MUDr. Michala Kouckého a psychiatričky zabývající se těmito traumaty, MUDr. Ilony Burdové.

mimiPoporodní pocity jsou podobny prodělanému šoku

Porod je obecně vnímán jako šťastná událost a nesluší se mít zdravé miminko, přežít a přitom cítit z porodu trauma. Nemusí ani jít o komplikovaný či extrémně bolestivý porod. Stačí v našich porodnicích bohužel stále ještě často používané praktiky, jež negativně  zasahují do lidské důstojnost ve chvíli, kdy je žena zranitelná díky silné a dosud nepoznané bolesti.

 

–   křik, zvýšený hlas na rodičku, nerespektování faktu, že porod bolí

–   nevhodné poznámky či až urážky („jste moc tlustá“, „tlačte nebo miminko zabijete“, „nekřičte tolik, to přece nebolí“, „když to šlo tam, to se vám líbilo, teď to jde ven a vy vyvádíte?“)

 

–  přihlížení mediků či jiných nevhodných osob (uklízečky …)

–  příliš častá vaginální vyšetření, často prováděná při kontrakci, zbytečné fyzické omezování na monitorech

 

Problém opravdu existuje

 

Přitom víc než co jiného potřebuje rodící žena cítit podporu, ujištění, že je vše v pořádku. MUDr. Michal Koucký
z pražské porodnice U Apolináře nemá sám negativní zkušenost, ale přiznává: Někteří kolegové se skutečně
nechovají adekvátně svému oboru. Protože mám možnost srovnávat se zkušenostmi ze zahraničí, dovolím si říci,že by většina znich se svou komunikací v zahraničí  neuspěla… je zde jak problém s přiměřenou (jsem změnila, aby tam slovo adekvátně nebylo dvakrát) informovanosti pacienta/rodičky, tak i schopností oprostit se od osobních emocí.“

 

Když už se žena u porodu psychicky rozladila, je těžké jí vrátit zpět

Je lehké v porodnici ženu mnoha lékařskými úkony vyvést z vnitřního soustředění a pak dojde ke stresové
situaci a žena ztratí sebekontrolu. MUDr. Koucký říká, že většina rozumných lékařů se v takové situaci snaží rodičku uklidnit, hovořit s ní, ale v zázraky věřit nemůžeme. Za 15 let praxe mám spíše zkušenosti,že nastane-li tento stav, resp.setkáme-li se s tím už za porodu, už se většinou nedá napravit či zvrátit,“ říká a z toho je jasně patrné, že těmto šokujícím situacím je lépe předcházet přívětivějším přístupem.

 

Připadám si ponížená, špinavá… ale proč?

Intimní zážitek porodu vypadal jako veřejná událost. S vaším nejniternějším ženstvím kdosi cizí (často muž-lékař) nakládal nešetrně až bolestivě. Pocit špinavosti a ponížení může vzniknout relativně snadno. MUDr. Ilona Burdová z Psychiatrické kliniky v Brně Bohunicích se o tuto problematiku zajímá a přednáší o ní maminkám a porodním asistentkám.
Jak ženy tyto problémy řeší?  „Příliš často je v praxi neřeším, maminky  se svěřují spíše kamarádkám či na  anonymních internetových fórech, která zachovají míru soukromí. Stává se totiž, že tyto ženy zasažené tímto duševním otřesem zůstávají okolím i odborníky nepochopené, vnímány jako labilní, křehké a rozmazlené. Bohužel tu často platí, že sytý hladovému nevěří…“

I vzpomínky na znásilnění – žádejte u porodu raději ženu-lékařku

Kdysi sexuálně traumatizovaným ženám často porodní zážitek vrací dávno zasunuté vzpomínky. Přijít může flashback ve chvíli, kdy lékař provádí vaginální vyšetření při kontrakci a asistující sestry u toho ženu trošku „přidrží“, aby se méně bránila. Běžný, rutinní postup… Jsou ženy se zážitkem znásilnění v minulosti  náchylnější k podobným reakcím? Ptám se MUDr. Ilony Burdové: Ano, sexuální traumata jsou nesmazatelnou součástí osobní historie každé takto zneužité ženy. Vhodnou terapií lze mnohé napravit, ale jsou i ženy, které se s tím nevyrovnají nikdy. 

V těchto situacích bych doporučovala mimořádně citlivý přístup, pokud si žena nepřeje být vyšetřována mužem je dobré – pokud to jde – jí vyhovět.“

žena

 

Šestinedělí je citlivá doba nejen pro tělo

Po porodu utrpí  fyzické tělo, jste unavená, hormonálně vykolejená, sžíváte se s miminkem. Otevřené rány na duši věci nepřidají. V první řadě musíte po takovém zážitku najít cestu zpátky k sobě, ke své vnitřní ženě. Začít se po malých krůčcích s láskou dívat na své tělo – a potažmo poté i na partnera. Popovídejte si na  internetových fórech, zjištění, že v tom nejste sama, je k nezaplacení. Svěřte se také partnerovi  a začněte s něžnostmi „od píky“, žádné
vynucené rychlovky. Vyhledat také můžete psychologickou pomoc nebo, jak doporučuje MUDr. Ilona Burdová, pomůže i empatická laktační poradkyně, porodní asistentka nebo někoho z rodiny, kdo ovšem nepřijde s názorem „je to úděl žen,musíme to vydržet“.

 

Existuje prevence těchto zbytečných traumat?

MUDr. Michal Koucký doporučuje vlastní iniciativu: „Máme málo “emancipanované” pacienty/rodičky, musí se více ozývat, jinak se systém nezmění…“ či si stěžovat na ředitelství nemocnice.
Psychiatrička MUDr. Ilona Burdová souhlasí s aktivním přístupem rodiček, ale zároveň dodává, že ne každá má potřebu přirozeného porodu a používání svých instinktů a některým vyhovuje naopak aktivní přístup personálu.

 

Je dobré mít na výběr. A je dobré umět požádat o pomoc, když už se něco pokazilo. Tyto šrámy na duši velmi bolí, protože se dotýkají našeho nejniternějšího ženství. Jak vidíte, řešení existuje, empatických porodníků snad bude přibývat. A jsou odborníci, kterří Vám pomohou případně vzniklé porodně-sexuální trauma překonat.

Renata


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Adolf má svůj původ, jak asi každý tuší ve starogermánštině. Vzniklo ze z prastarého jména „Adalwolf“, což znamenalo „ušlechtilý vlk“. „Adal“ je „ušlechtilý“, „wolf“ je „vlk“. Původní význam jména je tedy v němčině spojen s ušlechtilostí a vznešeností. Ještě u starých Křesťanů bylo jméno oblíbené. Nejstarší známý Adolf byl mučedník a zahynul v roce 755. Později nosilo toto jméno i mnoho biskupů. Dnes už to taková sláva s tímto jménem není, ale je to o úhlu pohledu. Adolf prostě znamená „ušlechtilý vlk“. A takových máme v ČR 4012

V celosvětovém kalendáři je dnes

Den otců (3. neděle v červnu).

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 14
  • 406
  • 17 813
  • 347 778
  • 2 475 405
  • 3 796
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet