Views: 485
Tak schválně … Nevíte? Já taky ne, ale protože to bylo v Egyptě kolem roku 3000 před Kristem, hádala bych například פרווה.com. Tamní válečníci si kočky patrně přivezli z tažení proti Núbii. Staří Egypťané byli velmi vzdělaní a moudří. Proto také velice záhy seznali, jak vzácnou bytost mají před sebou. A byly to pro kočky opravdové zlaté časy.
Těšily se takové úctě, že byly brzy povýšeny mezi božstvo.
Žily v chrámech, obsluhovali je služebníci a byly nedotknutelné …
Když některá umírala, držel se v rodině smutek.
Všichni si oholili obočí a truchlili.
Bůh slunce Ra je ten, koho můžete na některých vyobrazeních vidět jako boha, vedle sokolí i s kočičí hlavou. A ještě mnohem víc.
Centrem kočičího kultu bylo město Héliopolis.
Zde stála socha kočičího boha, která měla neuvěřitelné vlastnosti!
Podle postavení Slunce se jí rozšiřovaly a zužovaly zornice a jednou za hodinu močila!
To zíráte, co?!
Mimochodem nechci se vytahovat, ale asi mám doma přímou příbuznou…
Jestli není naše Šušara z Heliopole, tak je rozhodně z Gurunu.
Bůh Ra má dceru.
Jmenuje se Bastet. Je to bohyně Měsíce, plodnosti a rodiny. Zpočátku měla hlavu lva, později byla znázorňována jako – no samozřejmě, jako kočka.
Mumie koček byly stejně obvyklé a logické, jako mumie faraonů.
Egypťané věnovali zemřelé kočce stejnou míru pozornosti a se stejnou pečlivostí je mumifikovali a pohřbívali jako vládce.
A to trvalo opravdu velmi dlouhá staletí.
A pak se všechno pokazilo…
Požádala jsem tady paní domácí, tu dámu, co se tu nosí jako pětka do záložny, aby vám kočičí dějiny zítra odvyprávěla sama…je to dobrá vypravěčka. Myslím, že vás její rétorika a břitký humor zaujme.
Přeji krásný den! :srdce:
Míša K.
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
Uniklo mi, že Bastet je dcerou slunečního boha… Ale vlastně to vysvětluje to uctívání, protože bůh slunce přišel z hvězd a tudíž je v pořádku uctívat i jeho hvězdné potomstvo :kiss: :angel: :kiss:
Musím se smát, četla jsem titulek a první, co mi naskočilo byl Egypt:-)) to je jasný, kde byla první chovatelká stanice. Těším se na převyprávění kočičích dějin Šušarou, majestátní představitelka Helliopolské krasavice… Je zvláštní, jak se to zvrtlo, že? Tolik let uctívání a pak to šlo do kopru a hlavně, co staří Egypťané věděli, že je tak uctívali? Já to chápu, kočky jsou k sežrání, o tom vůbec nepochybuju a vlastně to uctívání v malé míře pokračuje do dnes. Už jim sice nestavíme sochy, ale stejně se jim klaníme, podstrojujeme a sledujem, jeslti nestrádaj. K papu se servírujou dobroty, spinkají… Číst vice »