Detail příspěvku: Přirozeně bezlepkové cukroví

Přirozeně bezlepkové cukroví

autor: | Pro 18, 2023 | Dům a Byt, Rodina a Drobotina | 0 komentářů

Views: 285

Udělat bezlepkové cukroví s pestrou nabídkou bezlepkové mouky není nijak těžké. Stačí si vzít “normální” lepkový recept a pšeničnou mouku nahradit moukou bezlepkovou. Jediný zádrhel bývá potřeba přidat trochu víc tekutých složek nebo tuku, protože bezlepkové mouky obecně více “pijí”.

Co ale s pocitem, že v cukroví je náhražka, takže to vlastně není to pravé a opravdické a nejlepší cukroví? A zde přichází ty druhy cukroví, které jsou přirozeně bezlepkové. Lepek se v nich nemusí ničím nahrazovat, protože se mezi ingrediencemi nenachází.

Přihlaste se, koho okamžitě napadly sněhové pusinky! Samozřejmě tuto klasiku všichni známe. Vyšlehané bílky s cukrem, usušené v troubě.

Další poměrně populární variantou bílkového cukroví jsou kokosky.

Podle receptu, na kokosky ušleháme 3 bílky s 210 g jemného krupicového cukru,

Kokosky

Kokosky

když jsou ušlehané do tuha, přimícháme 100 gramů strouhaného kokosu a 1 lžičku jahodové marmelády. Ze směsi lžičkou uděláme kousky na pečící papír na plechu. Předehřejeme troubu na 150 °C a pečeme 20 minut.

Běžným přirozeně bezlepkovým druhem cukroví je domácí čokoláda. Neznáte? Uvaří se ze čtyř ingrediencí, potřebujeme 140 g ztuženého tuku, který nastrouháme, přidáme 150 g moučkového cukru, 50 g kakaa a 75 g sušeného mléka. Zamíchanou směs zahřejeme ve vodní lázni, nejprve se rozpustí, poté začne pomalu houstnout. Zhoustlou čokoládu nalejeme do formiček, silikonových či kovových. My si občas schováme i ty z adventního kalendáře. Čokoládu je potřeba dát ztuhnout do ledničky nebo na balkón.

Protože vám po uvaření čokolády zbyde sušené mléko, můžete ho použít do dalšího cukroví bez lepku, do mléčné hmoty někdy nazývané falešný marcipán. Smícháním 100 g sušeného mléka a 100 g moučkového cukru dostanete suchou směs, do které přidáte dvě lžíce medu, lžíci oleje, pár kapek mandlové tresti a dvě lžíce vody. Vše promícháte a zpracujete rukama. Výslednou hmotu je dobré nechat vychladit na hodinu v ledničce. Poté lze modelovat libovolné tvary, nebo těsto vyválet a vykrajovat. Při rozvalování se podsypává moučkovým cukrem. Vykrajujte malé tvary, mléčná hmota je velmi sladká.

jako refaelo

jako refaelo

Další velmi sladké cukroví bez lepku jsou kuličky jako-rafaelo.

Jsou navíc super rychlé a pouze ze tří ingrediencí. Do mísy nasypeme 200 gramů strouhaného kokosu a přiléváme z plechovky zahuštěné slazené mléko, dokud se s kokosem nespojí na hmotu. Tu dáme do ledničky vychladnout, aspoň na půl hodiny.

Poté tvarujeme kuličky, do kterých dáme loupanou mandli, kuličky obalíme ve strouhaném kokosu. Tento recept se osvědčil i na různé dětské oslavy, do školky, školy, na kroužky, kamkoli měly děti donést vzorek cukroví. Jako-rafaelo jsou totiž velice sladké a dětem chutnají. Navíc je jejich výroba opravdu rychlá. U malých dětí je lepší vytvořit menší kuličky pouze z kokosu a salka, tedy vynechat mandli.

Kávová zrna

Kávová zrna

Naopak cukroví, které děti vůbec neocení, ale okouzlíte s ním (nejen) dospělého celiaka, jsou kávová zrna.

V receptu je marcipán, který můžete nahradit výše uvedenou mléčnou hmotou. Nejprve svaříme 200 g smetany ke šlehání, co nejvíce tučnou, s 30 gramy másla, 20 gramy medu a 12 gramy mleté kávy. Tuto horkou směs vlijeme na 180 gramů nalámané hořké čokolády a mícháme.

Čokoláda se nejprve rozpustí a po delším míchání celá směs začne chladnout a houstnout. Směs přendáme do sáčku a nastříkáme oválky. Necháme ztuhnout. Poté každý oválek, budoucí “zrno”, obalíme v rozváleném marcipánu. Do středu oválku zatlačíme špejli, abychom docílili tvaru zrna. Nakonec rozpustíme další hořkou čokoládu a zrna do ní postupně namočíme. Po ztuhnutí máme hotovo.

Tak co, vybrali jste si?

Veselé Vánoce!

Milá Míla

 

Článek pro vás napsala:

Míla mila
Míla mila
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve ŠTÍRU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Leoš je podle nejnovějších tézí původem ze staroněmčiny. Jeho základní podoba byla Leopold nebo Leonard, což vzniklo ze spojení slov „leute“ - člověk a „bald“ – statečný. Je ale možné, že první část tvoří slovo „leo“, což je lev. Jméno by tak bylo překladem nejblíže významu „silný, lví člověk“. A takových je v ČR hnedle 5727.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 83
  • 371
  • 17 900
  • 347 435
  • 2 476 228
  • 3 796
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet