Views: 65
Máte chuť chvíli cestovat nikoliv prstem po mapě, ale jazykem? Nechte se nalákat k ochutnání hadího ovoce. Když jsem salak zahlédla krčící se v rohu nenápadné bedýnky na pultu v zelenině, chvíli jsem bojovala s pudem sebezáchovy, který nekompromisně velel: „Ubij to kabelkou a ujisti se, že to nikoho z přítomných nestihlo pokousat.“
Prodavačka mne přesvědčila, že tohle na nikoho nezaútočí, ani kdyby toho byla celá bedýnka. Prý už s kolegyněmi ochutnaly a při popisu zážitku se počala vznášet na malém obláčku.
Zapudila jsem v sobě podezření, že půjde o halucinace vyvolané jedem dotyčného exota a nechala se zlákat ke koupi.
Zkusmo jsem vzala jeden kousek.
Název hadí ovoce není vůbec od věci. Pokud jste si někdy hladili hroznýše nebo krajtu, půjde hmatově o naprosto stejný vjem, jako když dřímáte v dlani salak.
Pokud jste neměli se škrtiči dosud tu čest ani ve vycpané verzi, pomuchlejte si salak a myslete třeba na anakondu. Nebudete vůbec mimo.
Hadí ovoce nebo hadí ovoce jsou zkrátka velmi trefná přízviska salaku.
Domovinou tohoto ovoce je Indonésie, Bali, Thajsku, Barmě, Indii a nebo malajsii. Keřovité palmy salaku milují teplo a vlhko.
Co nemilují, jsou býložravci, před kterými je chrání mohutné ostny. Býložravé havěti se nedivím, jelikož pět metrů dlouhé listy jsou jistě lákavou pochoutkou.
Ovoce tvarem i velikostí připomíná fík.
Na jedné palmě jich můžeme sklidit až 100 kusů. Oproti fíku ho však obklopuje tuhá šupinatá hnědá slupka. Šupinky skutečně věrně připomínají zrohovatělé částečky hadí kůže. Slupky se lehce odlomením špičky salaku.
Objeví se bíložlutá dužnina rozdělená na tři stroužky obsahující dvě až tři semena. Ta jsou nejedlá. Samotná dužnina konzistencí připomíná žlutý meloun, chutná po směsi ananasu, jablka a žvýkačky.
Aby však nebylo ovoce trpké, musí být absolutně zralé.
Salak vás ochrání před chudokrevností a zácpou. Nejlepší je syrový. Někdo zvýrazňuje chuť kapkou medu, obyvatelé Indonésie vyrábí i salakové víno.
Každopádně jde o zážitek.
Momentálně vrcholí sklizeň a salak je k sehnání i v našich obchodech. Kilogram se prodává kolem dvou set korun. Jeden kousek ovoce mne vyšal na cirka 12 korun.
Bohužel přes kožovitou slupku nevoní a tak nemůžete podobně jako u jiného ovoce poznat podle fleků nebo vůně alkoholu, že už je za zenitem.
Nejlepší je, koupit ho pokud možno, když ho obchodník zčerstva přivezené vyloží na pult.
To si všimnete.
Garantuji vám, že ho nepřehlédnete. Možná budete v první chvíli, stejně jako já, chtít udělat ze salaku kabelkou kaši.
Semínka suším.
Odvezu je mamce do zahradnictví. Uvidíme, co z nich vypěstuje. Když jsem viděla, že jim tam vykvetla i plodila monstera, to by bylo, aby nebylo tohle háďátko.
Samozřejmě vás budu informovat.
Pro jistotu sledujte občas i krimi zprávy.
ToraToraTora
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
Tyhle taky napsala:
- Dům a Byt18.06.2019O šípkových růžích
- Tělo13.06.2019Nic vás tak neochladí jako to, co vás zahřeje
- Společnost08.06.2019Všechny vůně léta
- Rodina a Drobotina24.05.2019Záhady kolem nás