Detail příspěvku: Markéta Matějková: To je kočka, napsala. Netypická kniha o kočkách

Markéta Matějková: To je kočka, napsala. Netypická kniha o kočkách

autor: | Srp 13, 2012 | Fauna a Flóra | 0 komentářů

Návštěvy: 21

Kniha je uceleným souborem povídek vycházejících ze skutečných osudů nalezených koček. Smutné i veselé sondy do života kočičích šelmiček, které prochází tzv. kočičími depozity. To jsou místa a domácnosti, do kterých si dobrovolníci berou opuštěné kočky, než se pro ně najdou nové domovy. Citlivé duše nezůstanou touto knihou nedotčeny.

S autorkou právě připravuji rozhovor, takže je nač se těšit.

24 poutavých příběhů o lidské dobrotě, lhostejnosti  i krutosti

O síle lidské i kočičí lásky a o bezohlednosti, se kterou se často lidé ke zvířatům chovají. Dva protiklady. První dojem z této knihy byl velmi jednoduchý. Příběhy psané několika lidmi, různé styly, různé osoby a různá pojetí  plně oslovily moji dětskou duši.

Duši, které byla ještě naplněna soucitnou lásku ke kočkám. Jako dítě bych shltla každý příběh a velmi dlouze nad ním přemýšlela či se nad ním trápila. Dnes zůstal jen ten soucit, chvílemi sdílená bolest a hlavně obrovská radost nad tím, že existují kočičí depozita a že i když ona nezachrání celý kočičí svět, je dobře, že jsou. Co můžou, totiž zachrání.

 

A jak si sami v této knize Markéty  Matějkové můžete přečíst, jsou to často velké činy a počiny. Nemalé finanční prostředky vynaložené na péči a uzdravení zmrzačených kočiček, ale také bezesné noci, protože ty chlupaté kamarádky a kamarádi potřebovali byť jen pohladit. I sama autorka je kočičí depozitářka, takže úkol vše sepsat byl ve správných a citlivých rukou.

 

6428NTk.jpg

Možná by tahle knížka mohla být součástí četby na základních školách ve vyšších ročnících. Aby oslovila právě to dětské v nás, ty chvíle, kdy nebudete v noci spát, protože vám bude líto kočiček z příběhů. Syrové, opravdové a obyčejně lidské příběhy…

 

A pokud by byl někdo do této chvíle kamenný, tohle mu už slzy na tváři vyloudí.

Samotné zakončení knihy, zmínka o Duhovém mostě, mostě, přes který podle prastaré legendy přejdeme jednoho dne za našimi zvířecími miláčky.

 

 

„Všechna nemocná a stará zvířata jsou opět zdravá a při síle, kdo byl zraněn nebo zmrzačený, je nyní opět silný a zdravý, tak jak si ho v našich snech pamatujeme z dávných dnů a již minulých časů. Zvířata jsou šťastná a spokojená až na jednu maličkost: všechna postrádají někoho velmi zvláštního, někoho, koho opustila.

Hrají si a běhají spolu, ale přijde den, kdy se jedno náhle zastaví a hledí do dálky. Jeho jasné oči pátravě pozorují, netrpělivé tělo se začíná chvět. Náhle vyběhne ze skupinky zvířat, letí přes zelené louky, rychleji a rychleji. Až se nakonec ty a tvůj kamarád sejdete v nesmírné radosti. Déšť šťastných polibků pokrývá tvou tvář, tvé ruce opět hladí milovanou hlavičku, znovu hledíš  do těch přenádherných důvěřivých očí, jež nadlouho zmizely z tvého života, ale nikdy z tvého srdce.

A přes Duhový most půjdete spolu a nikdy se už nerozejdete…“

-autor neznámý-

 

Lze k tomu říci něco víc? Snad jen to, že se překvapivě z příběhů stala velmi oblíbená večerní četba pro děti.

Doufám, že VŽDYCKY poslouchá i naše kočka a patřičně si váží svého přepychového života, jež tráví z 80% v posteli či náručí někoho z nás.

Vydal LIKA KLUB, www.likaklub.cz , 2012


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v PANNĚ. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Liliana je velice prastaré a jeho původ najdeme v sanskrtu. Překládá se jako hravá“ či „veselá“ a původní podobou bylo Lila. V ČR je v tuto chvíli 323 veselých Lilian.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 76
  • 494
  • 49 240
  • 387 620
  • 2 380 466
  • 3 789
  • 28
  • 1 834
0 Shares
Share
Tweet