Views: 19
Pro milovníky vína je první deci burčáku stejným svátkem jako svátek Sv. Martina. Ačkoliv není tento nápoj spojen s žádným tučným pečeným ptákem ani jinou laskominou, sládne čekání na něj celý rok.
Například manžel už od Vánoc schovává pet flašky, aby prý bylo na burčák. V květnu je jich tolik, že bych klidně mohla postavit vor.
Podle platné legislativy smí vinaři začít s prodejem od 1.srpna.
Vzhledem k tomu, že jde o částečně zkvašený mošt z hroznů révy nikoliv jablek, vyplatí se počkat si. Střevních historek o jablečňáku koluje mezi lidmi tolik, že bychom už měli mít rozum.
Jsou to přesně ty okamžiky, kdy následně většina z nás přemýšlí, jak by bylo fajn mít v bytě záchodů několik a nejlépe s lůžkovou úpravou. Už jenom proto, že ochutnat opravdu dobrý stojí prostě za to, i když každý preferujeme jeho jinou fázi.
Sladký: první nejsladší stádium, kdy převažuje chuť hroznů, moštu a lze si nejlépe vychutnat odrůdu, kvasinky se začínají probouzet a pracovat
Ve varu: burčení kulminuje, poměr cukru a kvasinek je 50 na 50
Zlomený (tzv. řezáč): začíná převažovat alkohol nad cukrem, počínají se projevovat kyselinky
Mydliňák: chuť velmi různorodá, cukr zaniká, razantně vystupuje alkohol, leze do hlavy a težknou kolena
Mladé víno: takřka čirý nápoj, kvašení bylo dokončeno, sedimentují kaly, nejvyšší množství alkoholu, ale s patrnou chutí odrůdy, je doburčeno
Stejné fáze má i burčák z hroznů modrých.
Natrefit na mošt z dobře vyzrálých hroznů kvalitní sladké odrůdy právě ve varu je pro mne jedním z nejkrásnějších zážitků babího léta.
Jeho pití je specialitou především v Čechách, na Moravě a v některých částech Rakouska (pod názvem sturm) a Německa (junger wine).
I přesto se Evropské unii příliš nelíbí podmínka, že by pod pojmem burčák měl být prodáván kvašený mošt z českých hroznů, kterou stanoví naše zákony.
A tak můžeme koupit na pultech vinoték opravdu ledacos.
Naší výhodou zůstává, že prodejce musí označit původ, odrůdu hroznů a výrobce. Vzhledem k tomu, že burčák je náročný na přepravu, skladování a správný okamžik konzumace, je nejlepší jej nakupovat přímo ve sklepě u vinaře.
Nejenom, že si uděláme výlet do vinařské oblasti, ale ušetříme si i okamžiky, kdy nám živá flaška plná kvasícího zdivočelého moštu exploduje v autě nebo nově vymalované kuchyni.
Ostré střelby ze samopalu na vojně ve mně nezanechaly takový dojem, jako když jsem se pokoušela otevřít petku s burčákem, kterou dcera předtím upustila z našich točitých schodů.
Kvalitní částečně zkvašený hroznový mošt je velmi zdravým nápojem.
Obsahuje velké množství vitamínů a dalších složek a kvasinek, které mají v sobě komplex vitamínu B.
Působí velmi příznivě na trávicí ústrojí a přispívá k vyčištění organismu. Říká se, že by se jej mělo každoročně vypít minimálně tolik, jaké máme množství krve.
V tom případě mám krevní oběh jak medvěd grizly.
Letos jsem již měla možnost ochutnat dobrý.
Na báječný nebo vynikající ještě čekám. Snad přijde. A pokud ne, připojím se k ostatním, kteří vinařskou sezónu zhodnotí nad pečenou husou a první skleničkou svatomartinského vína.
ToraToraTora
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
Tyhle taky napsala:
- Dům a Byt18.06.2019O šípkových růžích
- Tělo13.06.2019Nic vás tak neochladí jako to, co vás zahřeje
- Společnost08.06.2019Všechny vůně léta
- Rodina a Drobotina24.05.2019Záhady kolem nás