Views: 175
Péče o seniory v pokročilém věku a se zdravotními problémy, které snižují jejich mobilitu, není jednoduchá. Ulehčit vám ji však mohou určité kompenzační pomůcky. Ty navíc poskytnou staršímu člověku pohodlí a zpříjemní mu pobyt doma.
Domácí péče představuje pro seniory často mnohem příjemnější a důstojnější způsob, jak dožít do konce svých dnů, než být v neznámém prostředí specializovaného zařízení, na které si v pokročilém věku jen těžko zvykají. Přestože v mnoha případech čelí velkým zdravotním problémům a nezvládají se o sebe již postarat sami, známé prostředí a blízká tvář jim dodávají sílu.
Z tohoto důvodu se mnozí příbuzní rozhodnou o své rodiče či prarodiče starat sami, případně najímají profesionálního pečovatele, jenž k jejich blízkému pravidelně dochází, pomáhá mu s běžnými úkony a udržuje seniorův kontakt se světem.
Dopřejte seniorovi volnost
Domácí péče s sebou nese zodpovědnost a nutnost pořídit speciální vybavení. Pokud má senior problémy s chůzí, ztrácí rovnováhu a potřebuje oporu, pořiďte mu chodítko. Na trhu jsou různé varianty této kompenzační pomůcky, např. nepojízdná čtyřbodová chodítka, pojízdná chodítka aj.
Pojízdná chodítka se sestávají buď ze dvou, nebo ze čtyř koleček místo gumového zakončení chodítka pevného. Rozhodujícím faktorem je v tomto případě stabilita uživatele chodítka. Pakliže snadno ztrácí rovnováhu, volte chodítka nepojízdná, abyste seniora nevystavovali nebezpečí pádu. Pokud je schopen procházek venku, je vhodné čtyřkolové chodítko s brzdou.
Omezenou pohyblivost seniora lze řešit také pomocí invalidního vozíku, díky němuž se snadno přesune z místa na místo s nebo bez asistence. Kromě menší náročnosti péče o zcela či částečně imobilního jedince je invalidní vozík způsobem, jak dopřát seniorům pocit samostatnosti, který často postrádají.
Pro seniory upoutané na lůžko
Pokud se stane, že je senior trvale upoután na lůžko, nepodceňujte důležitost kvalitní postele, potažmo pak matrace a polštáře. V tomto případě by měla hrát prim polohovatelnost lůžka. Na takovou postel se však nehodí klasická matrace. Vybavte ji antidekubitní matrací, jež je přímo uzpůsobena pro polohování, aniž by se při tom ničila nebo se stávala nepohodlnou. Seniorovi poskytne dostatečnou oporu v jakékoliv pozici a nezpůsobuje proleženiny.
Při výběru vhodné antidekubitní matrace berte v úvahu zdravotní stav jejího uživatele. Důležitými faktory jsou fyzická kondice, mentální stav, aktivita, mobilita a riziko inkontinence.
Speciální matraci můžete vhodně doplnit polštářem z paměťové pěny.
Ten poskytne správnou oporu krční páteři, čímž zkvalitní spánek a zpříjemní pobyt na lůžku bez nepříjemné ztuhlosti a bolesti zad.
Zpracovala: Silvie Dluhošová
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
- Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
Tyhle taky napsala:
- Komerce02.12.2024Kojení doma i na veřejnosti: Jak si ulehčit život díky vhodnému oblečení
- Komerce24.11.2024Porovnání menstruačních kalhotek: Co nabízí český výrobce Ecomodi?
- Tělo09.09.2024Jak menstruační cyklus ovlivňuj váš výkon při tréninku?
- Komerce18.04.2024Deprese není jenom o antidepresivech: Proč je důležité zabývat se podstatou problému