Views: 55
Věděli to už ve starověké Mezopotámii, poznali to Římané a využila toho Napoleonova sestra Pauline i Coco Chanel. Nejdůležitějšími lidskými smysly z pohledu „přežití“ jsou sice zrak a sluch, ale jde-li o „prožití“, vede jednoznačně čich. Prozkoumejte s námi historii parfémů a vůní…
V posledních letech přibývá vědeckých poznání o tom, jak velký význam mají vůně v našich každodenních rozhodnutích, v prožívání emocí nebo vyvolávání vzpomínek…
To, co nám „hezky voní“, instinktivně přijímáme lépe než to, co se nám vizuálně líbí. Vzpomeňte třeba na známý trik s konzumací cibule, která se zacpaným nosem chutná jako jablko.
Vědecké důkazy k tomu sice přibývají až v poslední době, ale lidé to cítili už před tisíci lety. První parfém vznikl ve starověké Mezopotámii před 4 000 lety pro tamní královnu Semiramis, jež vstoupila do dějin jako patronka prvního známého parfému.
Tajemství Kleopatry – kadidlo a myrha
Její parfém se skládal z pečlivě vybraných esenciálních olejů, aromatických pryskyřic a dalších přírodních složek, které se cenily pro své vůně i léčivé vlastnosti. Mezi hlavní ingredience patřilo kadidlo a myrha (kterou používala i egyptská královna Kleopatra), jejichž směs s oleji z různých květin a rostlin jako levandule, vavřín, šalvěj nebo koriandr měla potěšit smysly a poskytnout ochranu duše před zlými silami.
Proces výroby byl náročný a vyžadoval technologické, chemické a botanické znalosti a dovednosti, které se předávaly z generace na generaci. V rané Mezopotámii se ženy přírodním ingrediencím a experimentování s různými kombinacemi chutí a vůní věnovaly v podstatě na plný úvazek. První zaznamenanou parfumérkou na světě byla podle všeho jistá Babyloňanka Tapputi.
Vůním propadli i římští dobyvatelé
Kouzlu voňavek ale později propadli i Římané, když ve druhém století před naším letopočtem ovládli Malou Asii. Parfémy začali používat denně, brali si je s sebou i do hrobu a jejich výroba jela v Římské říši na plné obrátky.
V roce 2023 analyzovali vědci hermeticky uzavřený flakonek nalezený v římské hrobce, jehož vonnou složkou bylo pačuli, olej ze suchých listů rostliny pačule obecné, a tuk, který v žádném parfému nesměl chybět. Často se používaly také esenciální oleje z růže, jasmínu, lilie, levandule, fialek, šeříku či lotosu a nejrůznější kořeny, kůra, pryskyřice i semena.
Maďarská voda – lék na stáří
Za první moderní parfém, přesněji toaletní vodu, je považována tzv. Maďarská voda – lehká směs vonných olejů s alkoholem, kterou v roce 1370 nechala vyrobit maďarská královna Alžběta, aby si i v pokročilém věku zachovala atraktivitu. Složení vyladěné k dokonalosti vypadalo nějak takhle: směs rozmarýnu, tymiánu, levandule, máty, šalvěje, majoránky, cístu, pomerančového květu, bergamotu a jasmínu macerované v brandy.
Složitější vůně se začaly vyrábět až s industrializací výroby. První byla v roce 1714 tzv. Kolínská – svěží citrusová voda z evropských ingrediencí.
Napoleonova sestra Pauline a její „Eau de Toilette“
První toaletní vodu měla o sto let později na svědomí Napoleonova sestra Pauline, která vůním naprosto propadla a chtěla se jimi obklopovat všude. Kromě vůně na tělo vyvinula i speciální vůně na ubrusy, závěsy či potahy, které logicky musely být o něco slabší. „Její“ Eau de Toilette tedy nemá nic společného s „toaletou“ – jde o „vůni pro textilie“.
V roce 1912 zase spatřila světlo světa první voňavka v sériově vyráběném flakonu o devět let později přišel Chanel No. 5, který dostal parfémy do každé ženské koupelny na světě.
Zdroj foto: michal@hardyn.cz / Adobestock.com
Zpracoval: Futurino
Článek pro vás napsala:
- Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
Tyhle taky napsala:
- Tělo09.09.2024Jak menstruační cyklus ovlivňuj váš výkon při tréninku?
- Komerce18.04.2024Deprese není jenom o antidepresivech: Proč je důležité zabývat se podstatou problému
- Móda03.04.2024Historie parfémů: Od Mezopotámie přes maďarskou královnu a první kolínskou až po Chanel
- Komerce13.02.2024Technické zajištění akcí: Pronájem kvalitní audiovizuální techniky