Historie parfémů: Od Mezopotámie přes maďarskou královnu a první kolínskou až po Chanel

autor: | Dub 3, 2024 | Móda | 0 komentářů

Views: 55

Věděli to už ve starověké Mezopotámii, poznali to Římané a využila toho Napoleonova sestra Pauline i Coco Chanel. Nejdůležitějšími lidskými smysly z pohledu „přežití“ jsou sice zrak a sluch, ale jde-li o „prožití“, vede jednoznačně čich. Prozkoumejte s námi historii parfémů a vůní…

V posledních letech přibývá vědeckých poznání o tom, jak velký význam mají vůně v našich každodenních rozhodnutích, v prožívání emocí nebo vyvolávání vzpomínek…

To, co nám „hezky voní“, instinktivně přijímáme lépe než to, co se nám vizuálně líbí. Vzpomeňte třeba na známý trik s konzumací cibule, která se zacpaným nosem chutná jako jablko.

Vědecké důkazy k tomu sice přibývají až v poslední době, ale lidé to cítili už před tisíci lety. První parfém vznikl ve starověké Mezopotámii před 4 000 lety pro tamní královnu Semiramis, jež vstoupila do dějin jako patronka prvního známého parfému.

Tajemství Kleopatry – kadidlo a myrha

Její parfém se skládal z pečlivě vybraných esenciálních olejů, aromatických pryskyřic a dalších přírodních složek, které se cenily pro své vůně i léčivé vlastnosti. Mezi hlavní ingredience patřilo kadidlo a myrha (kterou používala i egyptská královna Kleopatra), jejichž směs s oleji z různých květin a rostlin jako levandule, vavřín, šalvěj nebo koriandr měla potěšit smysly a poskytnout ochranu duše před zlými silami.

Proces výroby byl náročný a vyžadoval technologické, chemické a botanické znalosti a dovednosti, které se předávaly z generace na generaci. V rané Mezopotámii se ženy přírodním ingrediencím a experimentování s různými kombinacemi chutí a vůní věnovaly v podstatě na plný úvazek. První zaznamenanou parfumérkou na světě byla podle všeho jistá Babyloňanka Tapputi.

Vůním propadli i římští dobyvatelé

Kouzlu voňavek ale později propadli i Římané, když ve druhém století před naším letopočtem ovládli Malou Asii. Parfémy začali používat denně, brali si je s sebou i do hrobu a jejich výroba jela v Římské říši na plné obrátky.

V roce 2023 analyzovali vědci hermeticky uzavřený flakonek nalezený v římské hrobce, jehož vonnou složkou bylo pačuli, olej ze suchých listů rostliny pačule obecné, a tuk, který v žádném parfému nesměl chybět. Často se používaly také esenciální oleje z růže, jasmínu, lilie, levandule, fialek, šeříku či lotosu a nejrůznější kořeny, kůra, pryskyřice i semena.

Maďarská voda – lék na stáří

Za první moderní parfém, přesněji toaletní vodu, je považována tzv. Maďarská voda – lehká směs vonných olejů s alkoholem, kterou v roce 1370 nechala vyrobit maďarská královna Alžběta, aby si i v pokročilém věku zachovala atraktivitu. Složení vyladěné k dokonalosti vypadalo nějak takhle: směs rozmarýnu, tymiánu, levandule, máty, šalvěje, majoránky, cístu, pomerančového květu, bergamotu a jasmínu macerované v brandy.

Složitější vůně se začaly vyrábět až s industrializací výroby. První byla v roce 1714 tzv. Kolínská – svěží citrusová voda z evropských ingrediencí.

Napoleonova sestra Pauline a její „Eau de Toilette“

První toaletní vodu měla o sto let později na svědomí Napoleonova sestra Pauline, která vůním naprosto propadla a chtěla se jimi obklopovat všude. Kromě vůně na tělo vyvinula i speciální vůně na ubrusy, závěsy či potahy, které logicky musely být o něco slabší. „Její“ Eau de Toilette tedy nemá nic společného s „toaletou“ – jde o „vůni pro textilie“.

V roce 1912 zase spatřila světlo světa první voňavka v sériově vyráběném flakonu o devět let později přišel Chanel No. 5, který dostal parfémy do každé ženské koupelny na světě.

Zdroj foto: michal@hardyn.cz / Adobestock.com

Zpracoval: Futurino

Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VODNÁŘI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Jolana má původ ungrofinský – uherský. Vzniklo ze slova „jóleán“, což v překladu znamená „dobrá, též spravedlivá dívka“. Po naší české kotlině aktuálně běhá 5880 žen a dívek s tímto zajímavým jménem.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Mezinárodní den demokracie.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 191
  • 242
  • 14 143
  • 303 621
  • 2 516 455
  • 3 802
  • 28
  • 1 863
<div id="swp_popular_posts_widget-2" class="et_pb_widget widget_swp_popular_posts_widget">
<h4 class="widgettitle">Popular Posts</h4>
</div>
0 Shares
Share
Tweet