Views: 53
Žena je cyklická bytost. Neustále se proměňuje, umí být křehká, citlivá i houževnatá. Uvnitř ženského těla jako „program na pozadí“ neustále probíhají změny hormonálních hladin, což ovlivňuje to, jak se žena cítí, kolik má energie a zřetelné jsou i fyzické změny.
Porozumění vlastnímu cyklicky se měnícímu tělu vám může otevřít zcela nové možnosti a dát klíč k obrovské síle, kterou v sobě přirozeně máte, i laskavost a pochopení vlastního těla do okamžiků, kdy od vás potřebuje více odpočinku.
Má fáze menstruačního cyklu vliv na váš fyzický výkon?
Rozhodně ano a nejen na něj. Ženské hormony komplexně ovlivňují vaše tělo i psychiku. Někdy se proto cítíte plná sil a energie. Jindy je ale mnohem těžší se k dobrému výkonu motivovat a i přes obrovskou snahu často nejsou výsledky takové, jaké byste si je představovala. Na otázku, proč tomu tak je, dostanete odpověď, pokud se s námi podrobněji podíváte na jednotlivé fáze menstruačního cyklu.
Proliferační fáze
Ano, z medicínského hlediska je 1. dnem cyklu začátek menstruace a proliferační fáze následuje až po ní od asi 5 dne přibližně do poloviny cyklu. Z hlediska fyzického výkonu ženy má ale umístění právě této fáze na první místo své opodstatnění. První polovina cyklu je totiž pro naprostou většinu žen obdobím maximální energie. V této fázi se cítíte soustředěná a cílevědomá. Nebojíte se nových výzev ani náročných úkolů.
Postupně vzrůstající energie, která přichází od posledního dne menstruace a každým dnem proliferační fáze se zvětšuje, bude mít samozřejmě vliv i na váš trénink. Teď je ta správná fáze, kdy ze sebe můžete vydat maximum, posunout hranice své vytrvalosti i výkony silového tréninku. Na maximu je v této fázi také regenerace.
Tip na cvičení: Teď je čas pustit se do tréninku! Máte maximum energie i motivace do cvičení. Nezapomeňte ale v přívalu nadšení svému tělu dávat to, co při zátěži potřebuje – kvalitní sportovní výživu a adekvátní čas na regeneraci.
Ovulace
Krátkou přibližně 3denní fází na vrcholu sil představuje období ovulace. Na vrcholu jsou v tuto dobu i hladiny ženských hormonů, proto se cítíte velmi citlivá. Zaměřenost na výkon proto v tomto období střídá emotivnost a hlubší empatie.
Tip na cvičení: Stále jste na vrcholu sil, i když se vaše zaměřenost na výkon postupně přesměrovává k citovějšímu prožívání. Při tréninzích se vám bude dobře dařit a budete cítit skvěle. Vracejte to proto svému tělu. Pestrá strava bohatá na vitamíny, minerály i makroživiny, především kvalitní proteiny, ale i sacharidy a zdravé tuky, je to co potřebuje.
Luteální fáze
Po vrcholu se musí dolů. To po ovulaci platí i pro vaše hormonální hladiny. Zatímco estrogenů ubývá, přibývá více „líných“ progesteronů. To je důvod, proč vás ve druhé polovině cyklu jakoby něco brzdí. Je těžší se motivovat a chybí vám energie. Tělo vám ale chce jen říct, že teď je čas šetřit síly a více odpočívat.
Před koncem luteální fáze se pocity únavy a nepohody mohou přehoupnout až do nepříjemného premenstruačního syndromu. Kromě toho vaše tělo více zadržuje vodu, proto můžete bojovat s otoky.
Tip na cvičení: Vaše tělo šetří energii. Podpořte ji proto před tréninkem pomocí kvalitního pre-workoutového produktu. Po cvičení si ale dopřejte čas na regeneraci, odpočinek a dostatek spánku, teď rozhodně není vhodná chvíle na přetěžování a zahrávání si s vyčerpáním. Máte-li navíc potíže s premenstruačním syndromem, doplňujte pravidelně hořčík, který snižuje únavu a vyčerpání a je také důležitý pro psychickou pohodu a funkci svalů. Sáhněte po kvalitní formě magnézia, kterou může být například magnesium citrát nebo magnesium bisglycinát.
Menstruace
Poslední fáze cyklu, kterou jsme se ještě nezabývali, je menstruace. Cvičit při menstruaci nebo necvičit? To je závažná otázka, kterou řeší mnoho žen a dívek. Menstruační krvácení je samo o sobě pro tělo zátěž, často také především v prvních dnech menses mnoho žen trpí bolestni břicha a podbřišku nebo zad. Na druhou stranu se vaše tělo na tuto náročnou fázi v přechozím období připravilo a už v průběhu menstruace můžete začít pociťovat přicházející energii slibující další proliferativní fázi.
Motivovat se ke sportu během menstruace je často obtížné. Některé typy cvičení (například posilování se zaměřením na střed těla typu pilates) vám ale paradoxně mohou přinést úlevu. Prací svalů totiž přirozeně vzniká teplo, které jak dobře víte, umí ulevit od nepříjemných menstruační křečí.
Tip na cvičení: Během menstruace se při tréninku nepřetěžujte. Cvičit ale rozhodně není zakázáno! Naopak, v této fázi na svém těle můžete silně pocítit benefity pohybu z hlediska přívalu psychické i fyzické pohody po tréninku.
Zdroj obrázku: insta_photos / stock.adobe.com
Zpracoval: Futurino
Článek pro vás napsala:
- Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
Tyhle taky napsala:
- Tělo09.09.2024Jak menstruační cyklus ovlivňuj váš výkon při tréninku?
- Komerce18.04.2024Deprese není jenom o antidepresivech: Proč je důležité zabývat se podstatou problému
- Móda03.04.2024Historie parfémů: Od Mezopotámie přes maďarskou královnu a první kolínskou až po Chanel
- Komerce13.02.2024Technické zajištění akcí: Pronájem kvalitní audiovizuální techniky