Společnost

Arnošt Goldflam: Tatínek není k zahození v rozhlasové verzi. Excelentní!

0 Shares

Arnošt Goldflam za tuto knihu dostal cenu Magnesia Litera pro rok 2005 a já se tomu vůbec nedivím. Je to určitě jedno z nejlepších děl, jaká jsem kdy slyšela a v brzké době doufám, že si i přečtu. Laskavý a třeskutý humor Arnošta Goldflama je pověstný a on se ve svém věku nechal inspirovat dětskou fantazií. Musím říci, že mu to moc šlo a že jsem se díky němu dostala po několik minulých večerů zase pod peřinu s dětmi a moc ráda a bylo mi všechno úplně jedno.

7752Mzk.jpgNeumytý nádobí i hladový morčata…

Ne ne, já nejsem ten dospělý čtenář, který žádá přísnou logiku, mě vyhovují i drobné absurdity, které naopak ten přetížený dospělácký mozek vypínají a nechávají ho ve volném a svobodném režimu. Mě vážně potěší i mimozemšťani, kteří si po nocích u vás doma hází vrchem hlavy koláče a lijí čaj a kávu nebo čerti, co přijdou sežrat kuře, hrušky, zákusky a vypít džus, čaj i limonádu.

Téměř hodina takového odpočinku pro hlavu a úsměvu  na tváři!

Plná důkazu, že čeština je krásná, rytmická a bohatá.  A tady si opravdu přijdete na své. Trošku mi to připomíná humor a samozřejmost vyprávění Františka Filipovského a možná mě trošku mrzí, že na cédéčku nejsou všechny pohádky z knižní verze.

Knížku jsem nečetla, ale je tam prý i o tatínkovi a splašených zvířatech, bankovním lupiči – tyto dva příběhy si autor vybral i pro dramatické zpracování pro děti. Mám silný pocit, že o mnohé přicházím. Cédéčko mě neskutečně naladilo – asi si tu knížku celou půjldu poshánět.

Arnošt Goldflam se narodil v září roku 1946 a byl u již v dětství vášnivým čtenářem a tak bylo zřejmé, že jeho životní cesta půjde uměleckými směry. Hrál v divadlech, režíroval a tvořil, vyučuje na DAMU a JAMU.

 

K tomuto cédéčku mu jeho žena Petra Goldflamová Štětinová nakreslila i obrázky. Takže nejen šikovný tatínek, ale i maminka. Ostatně o maminkách je tady taky zmínka. Nejsou tak úplně na druhé koleji.

Pokud tedy těmito pohádkami měla býti jaksi rehabilitována role otců v rodinách, tak jsem všemi deseti pro, zvláště poté, co jsem si naprosté hrůzy vyčetla ve slabikáři pro první třídu. V jakémsi čtení ke konci školního roku mají tatínky vykreslené jako morousy, kterým je jedno, co jejich děti ve škole dělají a zajímají se jen o průšvihy. A to stejně blbě, až tak, že je musí babička s dědečkem usměrňovat a ono je to stejně nic platné.

Zaplaťpánbůh za podobné projekty, jako jsou Tatínkové, jež nejsou k zahození.

Když je to navíc osvěženo jednoduchými drobnostmi a slovními hříčkami i báječným ozvučením, při kterém jde krááásná husí kůže.

Vydal ACTUAL AVER CZ, a.s. (www.audioberg.com) ve spolupráci s Radioservis, a.s. www.radioservis-as.cz

 

Renata


Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ on Facebook
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x