Detail příspěvku: Číhošť – smrtelně silný zázrak…

Číhošť – smrtelně silný zázrak…

autor: | Zář 25, 2014 | Cestování | 0 komentářů

Kdybyste vystřihli mapu naší republiky z tvrdšího papíru a pokusili se jí postavit na špičku kolmé jehly tak, aby držela zcela v klidu, našli byste střed naší země. Vyzkoušet to můžete. I když to geografové již udělali. Výsledný bod a tedy geografický střed České republiky leží v malé nenápadné obci Číhošť na Havlíčkobrodsku. Modří už vědí.

15376ZmQ.jpg

 

Snad dílem náhody, snad osud tomu chtěl, že je to právě ona Číhošť, jež byla svědkem zázraku.

 

Při nedělní mši v kostelíku Nanebevzetí Panny Marie se za farářem Josefem Toufarem pohnul kříž na oltáři. Sám neměl o ničem ani tušení, než ho věřící upozornili. Byla třetí adventní neděle roku 1949. Komunistická strana tvrdě potírala všechny své ideologické odpůrce a římskokatolická církev byla jedním z nich.

 

Hned v lednu se za Josefem toufarem dostavil četník z nedaleké Ledče nad Sázavou a nechal si vylíčit podrobnosti onoho zázraku a ukázat kostel. Nezjistil nic zvláštního ani stopy triku či podvodu, kterým by chtěl farář manipulovat věřícími.

 

Doba nepotřebovala zázraky.

 

Doba hladověla po stádu poslušných zastrašených ovcí, kterým v žilách nebude kolovat naděje v boží mlýny, ale ideologie a touha položit svůj život i budoucnost dětí pro komunistickou stranu.

 

Nicméně soudruh Gottwald byl jiného názoru a pověřil státní bezpečnost úkolem přimět faráře Toufara k přiznání za každou cenu. To se jim bitím a mučením skutečně podařilo. Přiznal se i k pedofilii a podepsal, že doznání nebylo vynuceno násilím.

 

V únoru ho následně převezli do Číhoště, kde měla být provedena a nafilmována rekonstrukce chvíle, kdy došlo k pohybu křížku. Ani za pomocí lanek a gumiček se státní bezpečnosti nepodařilo křížkem pohnout.

 

Farář se během natáčení zhroutil a byl převezen do nemocnice.

 

I přesto film bezpečnost dokončila. Reportáž hanobící údajný farářův podvod a objasňující spiknutí Vatikánu proti lidově demokratickému zřízení byla promítána v kinech pod názvem „Běda tomu, skrze něhož pohoršení přichází.“

 

Tři dny na to 25.2.1950 farář Josef Toufar po operaci ve vězeňské nemocnici umírá.

 

V pitevní zprávě je uvedena příčina smrti zánět pobřišnice po perforaci žaludku. Lékař asistující u operace však vypověděl o zraněních, která porývala celé jeho tělo a nebylo pochybu o skutečném ubití Josefa Toufara k smrti.

 

STB se nepodařilo mechanismus zprovoznit a pohyb kříže tak nikdy spolehlivě vysvětlit. Tento stav panuje dodnes.

 

Film byl z kin záhy po jeho smrti stažen a zničen.

 

Tělo umučeného faráře bylo pohřbeno v Ďáblicích do hromadného hrobu. Rodině oznámilo havlíčkobrodské notářství jeho smrt až jedenáct let poté. Diagnóza zněla: zánět močových cest.

 

Jeho tělo leží v šachtě XVI dodnes.

V druhé vrstvě odspodu.

Kniha mrtvých byla záhadně zničena.

 

Pečlivá STB však pořídila důkazy o uložení těla.

 

Dnes se hovoří o jeho vyzvednutí, blahořečení a řádném uložení v blízkosti číhošťského kostela, kde je dodnes jen pomník a malý náhrobek s pamětní deskou, pod kterou leží symbolicky prsť z hromadného ďáblického hrobu.

 

15375ZjA.jpg

 

Sehnula jsem se nad nedávno sestříhaným trávníkem u kostelní zdi.

 

Hledávám čtyřlístky pro radost i ze zvyku. Jetel tam byl hustý a tak jsem ho rukou jemně načechrávala, aby se rozestoupil a mohla jsem snáz počítat, zda tři lístky neskrývají čtvrtý…pro štěstí.

 

Přemýšlela jsem, zda Josef Toufar snil o konci svého utrpení, o okamžiku, kdy se znovu podívá volný na oblohu, ucítí svěží ranní vzduch nebo se jen posadí do orosené trávy. Možná se jeho myšlenky upíraly jen k jedinému, který ho do toho všeho namočil a který ho má nyní vykoupit.

 

Snad v něho bezmezně věřil a sílu mu dávala nejen víra v něj, ale i vzpomínky na ta nejobyčejnější rána z obyčejných, která nás studí v jetelině a otravují, dokud je neztratíme. Pak po nich toužíme a stýskáme a věříme, že až je znovuzískáme, nebudeme již nic jiného chtít než jen mít možnost kdykoliv sednout do trávy a cítit, jak voní.

 

Našla jsem.

 

Byl malý a nakousaný. Rychle jsem ho schovala do peněženky. Začínalo pršet. Ještě jednou jsem se ohlédla za malým nenápadným kostelíkem.

 

15373YTJ.jpg

 

Byl obyčejný jako všední den. Stejně jako ten se stal jednoho dne nečekaným dějištěm zázraku, který změnil jeden lidský život.

 

ToraToraTora


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Dnes

 • Úterý 28. března 2023
 • Svátek má Soňa
 • Zítra má svátek Taťána
 • Je sudý týden
 • Je 14. týden
Moon Loading...

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se v BLÍŽENCÍCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Dita k nám doputovalo ze severu. Původní podobou a tedy prababičkou Dity byla Dietlind. Doslovný překlad je „tato lípa“. Pokud se podržíme této starobylé historické cestičky zpět, vyjde nám Dita jako „Lípa“ a to je moc hezké. V ČR žije a roste aktuálně 5015 nositelek tohoto pěkného jména.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Světový den divadla.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Don’t Worry Be Positive

Don't Worry Be Positive

Don't Worry Be Positive

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

 • 26
 • 664
 • 35 179
 • 420 858
 • 2 028 799
 • 3 740
 • 26
 • 1 789
0 Shares
Share
Tweet