Klíčpodzim
Cestování

Tip na výlet: Klíč k podzimu

0 Shares

Výlet na Klíč není po rovině, ale rozhodně stojí za to!  Klíč leží v Libereckém kraji, kousek od Nového Boru. O nádheře Lužických hor psát nebudu, to by asi byla ztráta času, všichni víme! Klíč je se svou výškou 760 metrů čtvrtý nejvyšší vrchol Lužických hor a celý vrch je chráněn jako přírodní rezervace.

Rostou tam chráněné rostliny jako hvězdnice alpská nebo kapradinka skalní. Lesy v oblasti jsou teď na podzim nádherně vybarvené, buky, javory, jeřáby…

Kamenné pole

Kde se nám vzal?

Jeho jméno pochází ze slova “ključ”, kterým se označovaly vyvěrající pramínky vody. Pokud na Klíč vyrazíte z Nového Boru (je to asi 5,5 km), půjdete kolem Kamzičí studánky, ve které je prý pitná voda.

Klíč má skalnatý vrchol a kolem jsou balvanová a suťová pole, která jsem si – asi zkreslením času – ve vzpomínce z výletu v dětství pamatovala jako “kamenné moře”. Wikipedie Klíč popisuje jako “pravidelný znělcový kužel, který je uložen na tektonicky vyzdvižené kře kaolinických pískovců coniacu, náležejících svrchní křídě.”

Z vrcholu Klíče je nádherné výhledy na Jizerky, na Nový Bor, Českou Lípu. Krajina je jak na dlani. Asi právě kvůli výhledům je stezka na vrchol upravená už od roku 1893.

mapa 1

Pokud chcete zvolit kratší trasu, na Klíč se dá dojít ze Svoru. Jak ukazuje mapka, trasa měří jen přes tři kilometry, a dají se vybrat víc a méně náročné varianty. A kdo do strmého kopce nemůže, krásné je i okolí Klíče, vrcholovou odbočku prostě ignorujte  smile

Za odměnu po výletě určitě doporučuju navštívit Nový Bor, se sklářským muzeem jako pojistkou proti zhoršení počasí.

V zimním a předjarním období se na Klíči tvoří krásné ledopády. Asi se na ně zajedu podívat. 

Milá Míla

(Milá Míla) – Vodnář
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.

 

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
0
Would love your thoughts, please comment.x