Strážný an
Cestování

Výlet nejen na houby aneb neviditelné rozhledny

0 Shares

Pokud už se vám sbírání hub omrzelo, ale přece jen by vám nevadilo ještě nějakou tu houbu v rámci výletu najít, zvu vás na výlet do Krkonoš. Konkrétně do Rokytnice nad Jizerou, kde mají od loňska (2021) krásné nové vyhlídky – rozhledny. Vyhlídky stojí v lese, skoro bych řekla, že jsou v něm vtipně schované…

Vidíte je? V úvodním obrázku je vrch Stráž, nebo taky Strážník či strážný vrch, podle toho, jestli hodnotíme jeho název nebo dávný účel. Fotka je pořízená z protilehlé strany, z kopce Studenov. Uvádí mne v úžas, jak přes malé údolí i při dobré viditelnosti vypadá vrch Stráž nedotčeně, jakoby se zde žádná zajímavá atrakce vůbec neukrývala.

Vyhlidka

Vyhlidka

Wikipedie znak Rokytnice n.J.

Wikipedie znak Rokytnice n.J.

A přece se na skále a kolem ní schovávají vyhlídkové rozhledny navržené architekty z libereckého ateliéru Mjölk s názvem Hlídka na stráži. Vyhlídky jsou celkem čtyři. Mají názvy Horník, Liška, Ovce a Medvěd.

Zde je krásně vidět hravost architektů a záměr navázat své dílo na místní reálie. Tato tři zvířata a horník jsou totiž obsaženy ve znaku města Rokytnice. Důlní činnost byla (vedle sklářství) jedním z důvodů, proč bylo rokytnické údolí osidlováno – proto tedy horník.

Pokud by vás historie Rokytnice zaujala více, kolem města vede naučná stezka, případně se dá objet i na kole.

Vyhlídka

Vyhlídka

Jak se tedy k vyhlídkám, ze kterých máte celé městečko jak na dlani, dostanete? Nejkratší cesta vede z Dolního náměstí v Rokytnici, do poměrně prudkého kopce, po žluté turistické značce a poté po červené.

Trochu delší cesta, ale zato pouze do mírnějšího stoupání, vede z Horního náměstí v Rokytnici, od hotelu Modrá hvězda. Pro ty z vás, kteří hůř chodí či pro malé děti, je možné vyjet autem až téměř nahoru a zaparkovat u kompostárny. Odtud již rozhledny nejsou daleko, i když stále ještě schovány v lese…

 

Kostel sv Michala

Kostel sv. Michaela

Kostel sv Michala

Kostel sv Michaela

V úvodním obrázku kromě Stráže můžete vidět i věž kostela svatého Michaela. Pozdně barokní kostel se nachází těsně pod náměstím v Dolní Rokytnici po pravé straně silnice. Vnitřek kostela určitě stojí za zastavení a nahlédnutí.

Protože je kostel zasvěcený svatému Michaelovi, koná se v Rokytnici nad Jizerou každoročně svatomichalská pouť. Ta letošní se uskuteční 1.-3. října.

Pouť má vedle trhů a doprovodného programu pro děti i dospělé jednu pro mne neodolatelnou atrakci: nejdelší kolotoč. Jde o lanovku na Lysou horu, která je v provozu pouze v zimě pro lyžaře a mimo zimní sezónu právě jen na svatomichalskou pouť, kdy vás lanovka sveze okružní jízdou nahoru a zase dolů.

Zbytek nezimních měsíců je Lysá hora místem klidu pro tetřevy a ostatní zvířata národního parku.

Tento víkend tedy máte možnost vidět Rokytnici ze dvou vyhlídkových míst, z Lysé hory i z Hlídky na stráži.

Přeji hezký výlet 

 

Milá Míla

Míla mila
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
Hodnocení k článku

Míla mila
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x