Olšina anotace 2
Cestování

Tip na víkend: Řekni to výletem! Loučení s létem

0 Shares

Léto nás předává podzimu a já jsem si vzpomněla na krásný výlet pro babí léto. Třeba vás inspiruje… Naučná stezka Olšina. Jen kousíček od veleznámého Lipna je skoro neznámá ptačí oblast Boletice a naučná stezka Olšina vedoucí kolem rybníka a mokřadů, rašelinišť, překrásnou přírodou.

V září je už voda je tichá, stromy zlátnou, mnoho vodních ptáků z rezervace už odlétlo za teplem, i vážky krouží ospale. Pro můj mentální tranzit z léta do podzimu naprosto výtečné prostředí.

Kromě přírody, kterou je celá naše nádherná země pověstná, mě Olšina překvapila pár drobnostmi.

Vážka

Žádné davy

Jestli vás jímá hrůza při představě výletů v procesí, jako ve vyhlášených trasách Šumavy, tak Olešná je to pravé pro vás.

Neříkám, že jsme kolem celé vodní plochy nepotkali živáčka, ale když jsme chtěli požádat někoho o vyfocení naší společné fotky, tak jsme nikoho nepotkali přes půl hodiny.

Ticho a klid a samota jen taková, abyste se nezačali bát!

Žádná doprava

V létě jsme v Krkonoších už dost vysoko v KRNAPu lezli do kopce a cestou nás míjelo asi pět aut. Tak v Olšině ne. Je to cesta kolem vodní plochy a mokřadů a vede po stezce a chodníčcích, nemusíte řešit auta ani uhýbat před cyklisty.

Téměř žádné převýšení

Mé vnitřní dítě  pořád miluje výlety po vyvýšených dřevěných chodníčcích. A na Olšině jich je opravdu požehnaně. A i na nich je

Stopy 1

 něco naučného – železné pásy s tvary stop zvířat, které si můžete osahat a hádat, které zvíře by je udělalo. Pravdu vám samozřejmě stezka sama prozradí!

U stezky je uvedeno, že měří přes 7 kilometrů, ale ani vám to nepřijde – není tam skoro žádné převýšení, a je to chodníček tady a chodníček tam… kde se na tom nasčítalo těch 7 kilometrů? Ne nadarmo je na webových stránkách stezky uvedeno, že se výletu mohou zúčastnit i osoby s omezenou schopností pohybu. Terén je opravdu nenáročný.

Žádná útrata

Stezka je volně přístupná a na trase nebyly párky v rohlíku ani limonádová občerstvení, takže jsem ušetřila svoji peněženku od utrácení a svoje nervy od dohadování typu „ne, nekoupím ti colu, ne, ani když ji támhleto malinkaté dítě má“.

Pro mě po prázdninových výletech po běžných turistických trasách příjemná změna, a věřím, že nejen pro mne! Takže oblíbené pochoutky ke svačině s sebou a můžete si na výletě uspořádat piknik s krásným výhledem.

Olšina nejhezčí naučná stezka, kterou jsem za poslední tři roky prošla. Je to samozřejmě subjektivní, a když mi do komentářů napíšete vaše nejoblíbenější trasy, uděláte mi obrovskou radost.

Dlask naučná tabule

A jestli jste se inspirovali, tak adresa je:

Olšina, Horní Planá

Jet můžete autem nebo vlakem. Na jednom z možných začátků trasy je informační středisko, kde si můžete prohlédnout výstavu a také fotky ptáků. Na trasu stezky se ale můžete napojit i jinde.

Než se na výlet vydáte, pro jistotu mrkněte na webové stránky Naučné stezky Olšina,  zvlášť pokud je pár dnů deštivo… 

Měly by na nich být užitečné aktuální informace.

Milá Míla

(Milá Míla) – Vodnář
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.

 

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
0
Would love your thoughts, please comment.x