pe
Cestování

Výlet pro každé počasí – za perlami

0 Shares

Proti slunci se chvějí břízám zlaté lístky a buky jsou překrásně zbarvené do barvy mědi. Co ale když slunce zajde a den je najednou studený, nevlídný a smutný? A co víc, kolik lidí už se tě zeptalo, jestli už sháníš vánoční dárky?

hvězdaPerly z Poniklé

Přesně na tuto dobu mezi létem a Vánocemi si každý rok nechává naše rodina oblíbený výlet za perlami, vzácnými unikátními skleněnými perličkami do Poniklé na Semilsku.

Na kopci nad Jizerou se v Poniklé totiž skrývá poklad, unikátní výrobna skleněných perel, ze kterých se vyrábějí vánoční ozdoby.

Firma Rautis se pyšní tradicí výroby skleněných perel už od roku 1902 a když vstoupíte do malého obchůdku, zcela jistě zjistíte, že některá z jejich ozdobiček byla ceněným pokladem vašeho vánočního stromečku v dětství…

Prohlídka procesu výroby a výrobních “prostor”

Poniklá dílna

V Rautisu mají na ukázku pro návštěvníky původní místnosti, ve kterých poměrně dlouhý proces výroby perel probíhal. Vzhledem ke stáří výroby si asi umíš představit, že se Zákoníku práce kroutí předem rohy hrůzou. Ale i tak to předčí tvoje očekávání!

Na exkurzi vám předvedou výrobu perel ze skleněné tyčinky a provedou vás po dílnách, kudy během jednotlivých kroků barvení a malování každá perlička musela proběhnout.

A samozřejmě přidají i vysvětlení, jak výroba perel a ozdobiček probíhá dnes.

Dílnička a prodejna

balíčkyVe dvou útulných místnostech je možné si přímo na místě vyzkoušet výrobu několika druhů ozdobiček. Dílnička má milou a tvořivou atmosféru a navíc se rada do začátku dost hodí!

Nicméně je možné si koupit domů i sadu na některou z ozdob, s přesným počtem dílků a popsaným postupem výroby. Dají se tedy koupit i balíčky jednotlivých druhů perliček a vyrobit si svou vlastní unikátní ozdobu, kterou nikdo jiný nemá.

A pokud se do kreativního procesu nehrnete, v obchůdku se dá zakoupit velké množství druhů již hotových vyrobených ozdob.

My povětšinou kombinujeme výrobu v dílničce a zakoupení balíčků na doma. Ozdoba pro babičky je totiž oblíbeným dárkem od našich dětí. Stromečky jsou tak rok od roku krásnější. S nejjednodušší ozdobičkou, sněhuláčkem či rampouchem si s pomocí rodičů poradí už čtyřletý kluk nebo holka.

A protože Poniklá není jen Rautis, můžete se vydat také procházkou k přírodnímu koupališti nebo si pohrát před školou na malém hřišti s vodními prvky. A pokud vám stále počasí nepřeje, můžete zkusit štěstí v muzeu řemesel.

Milá Míla

(Milá Míla) – Vodnář
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.

 

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
0
Would love your thoughts, please comment.x