shoebox
Rodina a Drobotina

Krabice od bot – bez dárků nejsou Vánoce!

0 Shares

I když se akce Krabice od bot několik let zúčastňujeme jako dárci, řada zajímavosti mi utekla… a pokud vám utekla letošní balení dárku do krabice – sběr končí už za pár dnů – i tak se můžete přidat…

Ale na začátek pro ty, kterým zůstala dodnes existence sbírky dárků utajena. Krabice od bot je projekt Diakonie Českobratrské církve evangelické a letos má již jedenácté výročí. Sbírka dárků začala jako projekt Když děti darují dětem. Kromě toho, že děti z chudých a znevýhodněných rodin, dostaly vánoční dárek, který mohl být i jejich jediný, děti darující se učily podělit se s ostatními. Od těchto počátků se ale projekt značně rozrostl.

Největší česká sbírka dárků

present

Nejen že přibylo míst, kde se zabalené dárky pro děti shromažďují – letos jich je již 140 – ale během let přibylo také dárků, které děti i dospělí přinášeli. V roce 2020, přes problémy s kovidovou pandemií, lidé pro děti přinesly 51 612 dárků.

Jak během let dárků postupně přibývalo, začala se ukazovat potřeba je trochu usměrňovat: obvykle se sešlo mnohem víc hraček pro malé děti, někdy i více dárků, než obdarovaných dětí; zároveň ale pro starší, dvanáctileté, či starší teenagery se dárků vybralo mnohem méně. Krabice od bot tedy přišla se systémem rezervací – sběrná místa spočítala, kolik potřebných chlapců a holčiček a v jaké věkové skupině se v jejich okolí nachází. Tento údaj se dá najít na stránkách Krabice od bot, na mapě sběrných míst. U každého z nich je přehled, kolik dárků pro jaký věk místo sbírá. Můžete označit, komu doma s dítětem dáreček sestavíte, a sběrné místo ví, že s ním může počítat.

Dopisy s přáními dětí

darky

Na facebookové skupině jednoho z pražských sběrných míst dokonce uvádějí dopisy dětí, co by si k Vánocům přály. Možná ta věc leží a překáží právě u vás doma – míč, floorbalová hokejka s míčkem, nebo paměťová karta.

Další, o co se akce obohatila, a to se mi je moc sympatické, je možnost obdarovat i dospělé, maminky a tatínky. I oni můžou dostat krabici od bot, aby si mohli rozbalit dárek. I když v něm bude třeba jen čaj a sladkosti. Protože bez dárků to přece nejsou ty pravé Vánoce!

Online krabice

Pokud nemáte čas ani chuť dárky balit, a doma vám nic nepřebývá, dárek se dá nadělit i ve formě Online krabice od bot, a to celý rok. Jde již o darování peněz: na zážitky, tábory, výlety, ale i bydlení a doučování. Prostě všechno, co by každé dítě mělo zkusit (snad kromě toho doučování 😊

E-shop

A letos podruhé je na stránkách Krabice od bot také e-shop s výrobky vyrobenými v chráněných dílnách Jedna Bedna, Diakonie Rolnička a Ben Becalel. Z každého prodaného výrobku jde nejméně polovina ceny do sbírky Krabice online. Výrobky jsou moc hezké a také praktické, já jsem mezi nimi našla pár vhodných vánočních dárků. Nakonec jsem tedy s Krabicí od bot pomohla i sobě…

A na rozloučenou skóre z dnešní stránky projektu Krabice od bot

skore 1

Milá Míla

(Milá Míla) – Vodnář
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.

 

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
0
Would love your thoughts, please comment.x