Views: 242
Čisté vlasy jsou v našich zeměpisných šířkách jakousi první známkou odpovědnosti a důvěryhodnosti člověka. Patří mezi první věci, které často po probuzení při ranní hygieně řešíme. Jak se vlasy chovají, když k mytí nepoužijete šampon?
Co je to “no poo” metoda?
Ačkoli název metody zní poněkud nevábně, ve skutečnosti jde o zredukované slovní spojení “no shampoo”, tedy doslova “bez šamponu” nebo “žádný šampon”. Metoda vzešla primárně z non-toxic komunity; lidé (zejména ženy nebo lidé s dlouhými vlasy), kteří se snaží ve svém životě zredukovat použití některých umělých chemikálií, hledají způsob, jak si zachovat zdravé a silné vlasy, které není zároveň potřeba mít tak často.
Konvenční šampony obsahují mnoho nežádoucích látek: sulfáty, parabeny, těžké kovy, silikony, umělá barviva a další umělé chemikálie, které mohou v budoucnu způsobit zdravotní potíže. Vlasová pokožka veškerý obsah šamponu absorbuje. Některé z nich obalují mrtvé a vysušené vlasy vrstvou, která způsobuje, že vlas působí zdravě a pružně, přitom ale může být ve skutečnosti “mrtvý” a indikovat zdravotní problém nebo nedostatečnou stravu, načež nám tento deficit může uniknout.
“Netoxická” komunita proto sahá k alternativním prostředkům, jak je možné vlasy mýt a upravovat. Použité materiály (viz níže) vás přitom mohou překvapit.
Jak se chovají vlasy bez šamponu?
Mnoho lidí, kteří s bezšamponovou metodou koketují, má problém s mastnotou a loupáním odumřelé pokožky, které mohou zpočátku nastat. Takový proces se děje nejen u no poo metody, ale pokaždé, když přejdete z běžného na čistý přírodní šampon. Děje se tomu důsledkem procesu, kdy se z vlasů a vlasové pokožky dostávají staré nánosy chemikálií (například silikonu) a zároveň si vlasy i pokožka zvykají na šetrnější přístup. Zároveň se proces může zhoršovat využitím neadekvátních metod nebo jejich kombinací.
Je třeba dbát na hydrataci, dodávat vlasům živiny pomoci různých masek, vyhýbat se fénu a narovnávači a nebát se experimentovat.
Problém také může být v době, po kterou počáteční “čistící fáze” trvá. Tato doba je individuální a ne pro každého je komfortní nosit neustále culík. Ačkoli se někomu vlasy po měsíci srovnají, jinému může trvat půl roku, než se hlava (respektive její povrch) vzpamatuje.
Použité látky při no-poo metodě
Jedlá soda (bikarbona): lze ji koupit ve větším balení v drogerii nebo bez obalu. Je velmi zásaditá. Lžíci sody můžete rozmíchat ve 2 dl vody a ve spojení s kožním mazem vytváří zajímavý mycí prostředek vlasů. Zásaditou látku je poté možné opláchnout jablečným octem, který také působí jako kondicionér.
Žitná mouka je velmi častým a oblíbeným “nešamponem” pro mastné vlasy. Lžíci mouky opět rozmichejte ve 2 dl vody.
Marocký jíl lze podobně použít na suché a normální vlasy.
Náhrada za kondicionér:
- již zmíněný jablečný ocet,
- ibiškový čaj,
- pivo,
- vejce.
Možné přídavky do mycí směsi
pro suché a krepaté vlasy:
- jojobový olej,
- arganový olej,
- olivový olej,
- bambucké máslo;
pro suché vlasy s lupy:
- tea tree olej.
Co když to nefunguje?
Pokud se na plný přechod na no-poo metodu necítíte, nemáte odhad na vyvážení vhodných materiálů nebo přechodová fáze trvá příliš dlouho, vyzkoušejte místo konvenčního šamponu čistý přírodní šampon nebo šampuk.
Oblíbené šampuky (tuhé šampony) nabízí například značky Ponio nebo Lush. Jedná se o kvalitní šampuky z bylin a olejů, které nezatěžují vlasy ani tělo a u některých typů není třeba ani po použití aplikovat kondicionér. Nicméně i kondicionéry je možné sehnat v této podobě.
Vlasy jsou po nich hebké a pružné.
Dále existuje varianta vlasových mýdel, která je však vhodná spíše pro krátké vlasy, neboť vlasová mýdla zanechávají na vlasech mastnější vrstvu. Alternativně je možné vyzkoušet v kombinaci s vlasovým mýdlem kyselý oplach jablečným octem nebo střídat jednotlivá mýdla, než najdete to pravé. Takové šampony nabízí například značka Naturinka.
Pokud vám vyhovuje konvenční způsob mytí vlasů, je také možné zakoupit čistý, nechemický šampon, je však potřeba pozorně sledovat složení. Skutečně čisté šampony většinou za třicet korun nekoupíte. Zároveň není potřeba velkého množství šamponu.
Přírodní šampony mohou také zpočátku méně pěnit, neboť neobsahují umělá pěnidla a látka při použití reaguje s usazeninami ve vlasech. Počítejte také zpočátku s mírnou mastnotou vlasů po umytí, která se však po několika umytích zlepšuje. Kvalitní šampon tohoto typu nabízí například Havlíkova přírodní apotéka.
Kristýna Vaňková
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Nejí maso, mluví sprostě a ráda jezdí tramvají. Studuje scenáristiku na FAMU, živí ji psaní pro nadnárodní korporát a ve volném čase se zabývá pozitivním vlivem negativního myšlení.
Ráda by byla nejlepší kámoška s Papežem.