Detail příspěvku: Zaklínadla v kosmetice (1. díl)

Zaklínadla v kosmetice (1. díl)

autor: | Pro 20, 2021 | Tělo | 0 komentářů

Návštěvy: 147

Ve snaze chránit své zdraví se snažíme nejen ve stravě, ale také v kosmetice hledat výrobky, které jsou zdravotně nezávadné. Bohužel se dnes nedá spolehnout na čestné skautské jakéhokoli výrobce. Pro začátek si dnes řekneme, proč tomu tak je.

Máme přece certifikát

Nepoučený zákazník má tendence se spokojit s málem. Vyhledá v drogerii oddíl s “přírodní kosmetikou”, vezme šampon s rustikálním obalem nebo “zaručeným certifikátem nezávadnosti” na krabičce, zaplatí padesát korun a odejde spokojený. Neví však, že regule a zvyky jsou u nás stran přírodních materiálů v kosmetice poměrně benevolentní.

Ačkoli naše zákony zahrnují poměrně přísná pravidla pro prodej a výrobu bio potravin, na kosmetiku se tyto regule nevztahují. To znamená, že označení BIO nebo ORGANIC si u nás může na obal šamponu, mýdla nebo pracího prášku napsat prakticky kdokoli.

Deklaruje váš šampon svou přírodní čistotu vlastnictvím certifikátu? Ověřte si autoritu, která certifikát vydává. V tuzemsku se vyskytují výrobci, kteří sice mají na obalu uvedeno mnoho certifikátů nezávadnosti, nicméně po chvilce googlení zjistíte, že si daný certifikát vystavil výrobce sám a nemá stanovena žádná pravidla pro jeho udělení. Dochází tak snadno ke zmatení a oklamání zákazníka, zvláště nese-li certifikát povědomý název, snadno zaměnitelný s jiným.

Mezi ověřené certifikáty patří například CPK, CPK-BIO, BIO nach EG-Öko Verordnung, Demeter nebo Ecocert; mezi uznávané veganské certifikáty patří certifikát PETA, Leaping Bunny nebo V-label.

kosmetik vLabel

kosmetik vLabel

Celý výčet těchto certifikačních značek najdete například zde.

Bio, nebo nebio? Oč tu běží…?

Zákazníci taktéž často neodlišují mezi “bio”kosmetikou a “přírodní” kosmetikou, zároveň neodlišují, jak jsme uvedli výše, mezi certifikovanou a necertifikovatnou bio/přírodní kosmetikou. 

Parametry kosmetiky jsou vždy dány konkrétním certifikátem. Například certifikát Demeter deklaruje “minimálně 90 % (použitých) surovin z biodynamického zemědělství”. Výrobek s certifikátem CPK splňuje podmínku “obsahuje minimálně 85% složek přírodního původu” (zdroj).

Výrobek s označením CPK-BIO “splnil parametry Standardů pro CPK; dále nesmí být složen z olejů a tuků upravených chemickou rafinací, obsahuje minimálně 90 % surovin přírodního původu, přičemž minimálně 20 % hmotnostního podílu přírodních složek musí být BIO.” (tentýž zdroj)

Všechny tři výše uvedené certifikační autority zakazují použití ropných derivátů, syntetických aromat a konzervantů, chemicky rafinovaných olejů, polymery kyseliny akrylové, geneticky modifikované suroviny a další látky.

Oproti tomu necertifikovaná přírodní kosmetika je proslulá svým takřka “přírodním minimalismem”.

Za přírodní kosmetiku jsou označovány výrobky, které složením odpovídají běžným konvenčním výrobkům, avšak obsahují jednu nebo dvě “přírodní složky”, jejichž původ a podoba nejsou ničím podložené. Běžně se tak může stát, že společnosti využívají zdroje pochybného původu a složení.

Co se týče konkrétně BIO produktů, certifikovaný BIO med (jakožto potravina používaná pro nepotravinářské účely) má kromě podmínek šetrného sběru také podmínky umístění včelínů. Včelstvo se nesmí pohybovat v rádiu několika desítek kilometrů od nejbližšího řepkového pole.

Díky tomu se do medu nedostanou žádné závadné látky.

Jak postupovat při nákupu přírodní kosmetiky?

  • Ověřte si, že je produkt opatřen certifikátem některé z důvěryhodných autorit.
  • Sledujte složení výrobku.
  • Seriózní výrobci přírodních výrobků ve složení uvádí komentář ke zdrojům jednotlivých látek).
  • Nepodléhejte tvrzením prodejců nebo tlaku na cenu. Řada výrobců pochybné, tzv. “bio” kosmetiky se snaží vzbudit dojem, že certifikovaní výrobci si cenu výrobku vycucali z prstu. Vyšší cena však kromě skutečných nákladů odráží také “exkluzivitu” zboží: kvalitní produkt zkrátka vzniká v menším množství.

Nezapomeňte nás nadále sledovat: v dalších dílech si rozebereme “zajímavé” škodlivé nebo potenciálně škodlivé látky, které se mohou v produktech objevovat; a to včetně těch, které český trh nabízí jako “přírodní” nebo “bio”.

Kristýna Vaňková

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristýna Vaňková - "Netýna" - Skopec
Nejí maso, mluví sprostě a ráda jezdí tramvají. Studuje scenáristiku na FAMU, živí ji psaní pro nadnárodní korporát a ve volném čase se zabývá pozitivním vlivem negativního myšlení.

Ráda by byla nejlepší kámoška s Papežem.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se v PANNĚ. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Vojtěch je jedno z mála našich jmen, jejichž původ je skutečně slovanský. Tvoří ho dvě slova … již neužívané „woj” což znamenalo válka, vojna, a „ciech”, což znamená potěšení. Ano, Jméno Vojtěch by se tak doslova dalo přeložit jako „ten, který se těší z války“. Spíše ale jméno znamenalo ”ten, který potěší, rozveselí vojáky.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 64
  • 472
  • 23 514
  • 360 521
  • 2 420 196
  • 3 795
  • 28
  • 1 846
0 Shares
Share
Tweet