Detail příspěvku: Jarní vitamínové bomby

Jarní vitamínové bomby

autor: | Dub 2, 2015 | Tělo | 0 komentářů

Návštěvy: 14

Velmi ráda a velmi často zachraňuji životní situace jídlem. Není nad to se pořádně nadlábnout, když už je všechno proti vám. Právě jaro je jedním z nejnáročnějších období. Moudrým hlavám v Bruselu přijde změna času stále jako fajn nápad a v dohledné době nehodlají nic měnit. Do toho se přidá počasí jak z katastrofického filmu. 

Navíc děti si touhle dobou pletou velikonoční prázdniny s letními a značně poleví ve své snaze potěšit svou matku alespoň o fous lepšími výsledky než v lednu. Předvánoční shon je proti jaru úplná selanka.

 

Navíc jsem tak dlouho vyhlížela volný víkend, až mi na práci na zahrádce zbyl plně ten nejhorší, který za tohle jaro byl vůbec možný. Jenže já, když se pro něco rozhodnu, tak si zatím jdu. Co na tom, že mi prší nebo chumelí na záda.

 

Když seju hrášek, tak seju hrášek. 

 

Už tomu neříkám ani jarní únava, to je prostě kóma.

 

Je zkrátka nejlepší čas zalézt pěkně do tepla a uvařit něco dobrého. Něco, co nám zaručeně dokáže dolít život do žil.

 

Já si to prostě neodpustím, ale na jarní únavu neexistuje nic lepšího než pořádná dávka vitamínu B.

 

A protože na pivo je zima, zkuste drožďovou pomazánku. Je to vitamínová nálož. Pravda, odpůrci se často ohánějí argumentem, že smrdí jako čtrnáct dní nošené ponožky nebo tlející zdechlina. Jsou ale i fandové.

 

17098OTk.jpg

 

A není nás málo.

 

Když jí milujete, není co řešit. A rozhodně na ní nezapomínejte. Právě na jaře je tahle pomazánka na křupavé bagetce s čerstvou ředkvičkou nebo pažitkou lepší než dva týdny v lázních.

 

A když jsem u té pažitky, ještě u ní zůstanu.

 

Příroda sice ještě spí a jen pomalu se probouzí, rozhodně ale nabízí víc, než se zdá. Nejen na zelený čtvrtek spaste cokoliv zeleného. A nemyslím tím rozhodně okurky z Maroka a brokolici ze Súdánu z nabídky místních supermarketů.

 

Mladé kopřivy již vykoukly.

 

17100YzJ.jpg

 

Šup s nimi do polévky, velikonoční nádivky, do masové rolády …. prostě kamkoliv vás napadne. Jsou nenahraditelné. Stejně jako řeřicha, kterou většina pěstuje každé jaro na vatičce za oknem.

 

Za oknem se bude líbit i naťové petrželce, pažitce čili šnitlíku.

 

Naše zimou vyždímaná těla se těší na ovoce a vitamíny z něj pocházející. Již od ledna jsou na pultech a v akcích podivně velké jahody odkudsi z Afriky, maliny a třešně dražší než operace kyčelního kloubu.

 

Prapředci by asi valili oči na ten výběr.

 

Pak by prodali krávu a koupili si hrst borůvek. Ale ne, nebyli hloupí. Zašli by do sklepa pro kysané zelí. Hned vedle byla určitě uskladněná mrkev, nebo jablka. A na špejcharu sušené ovoce. Právě to je našemu tělu v tomhle podnebí blízké.

 

Ačkoliv salát z kysaného zelí nevypadá tak vábně jako miska jahod, je živou vodou v předjaří víc, než cokoliv jiného.

 

Na mě osobně čekají ve sklepě brambory vrásčité jak tvář staré indiánky.

 

Udělám bramboráky a dám do nich česneku, co sneseme. A že sneseme hodně. Meze jsou ještě proklatě studené a na nachlazení a rýmičky sahám po česneku jako po první pomoci. Navíc by bylo škoda ho nespotřebovat. Na zahrádce leze už čerstvý a vypadá to, že se letos fakt povede a zásoby do příštího roku budou skutečně hojné.

 

Kromě vrásek vyplodily brambory i neuvěřitelně dlouhé a bohaté klíče.

 

No nic moc. Doma jsme vždy takové hlízy dávali jen zvířeně. Co se dá dělat. Nikoliv bramborové zato třeba hrachové nebo cizrnové klíčky rozhodně nejsou něco, čím bychom měli nakrmit domácí zvířectvo.

 

A naklíčit si můžeme nechat kde co.

 

17099ZmV.jpg

 

Třeba i obilí a ne jen pro parádu na velikonoční stůl. Klíčky jsou totiž tou nejčerstvější křehkou zeleninou, kterou si můžeme doma kdykoliv připravit sami a to nemusíme být nějaká zahradnická esa.

 

Právě v tomto období, kdy tělo touží po všech čerstvých a blízkých zdrojích vitamínů, jsou klíčky volbou jednoznačně nejlepší.

 

Ale pozor, nezničte je dlouhým varem.

 

Klíčené luštěniny a obiloviny jsou nejlepší za syrova do salátů nebo pomazánek, na ozdobení hotového jídla, nádivky nebo do zálivky.

 

Přeji hodně štěstí v boji s jarní únavou a velikonočním bacilem.

 

U nás zatím nerozhodně. Naše vojenské tažení bude patrně dlouhé s nejasným výsledkem, ale naše polní kuchyně je jedna pochoutka vedle druhé.

 

ToraToraTora


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Dorota nebo také Dorotea je řeckého původu. Maminkou je tomuto starému jménu slovo „Doróthea“, i „Theodéra“, což znamená „dar z nebes“. V ČR je v tuto chvíli 1201 nositelek tohoto zajímavého jména.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 140
  • 479
  • 49 314
  • 387 389
  • 2 381 009
  • 3 789
  • 28
  • 1 834
0 Shares
Share
Tweet