Views: 15
Velmi ráda a velmi často zachraňuji životní situace jídlem. Není nad to se pořádně nadlábnout, když už je všechno proti vám. Právě jaro je jedním z nejnáročnějších období. Moudrým hlavám v Bruselu přijde změna času stále jako fajn nápad a v dohledné době nehodlají nic měnit. Do toho se přidá počasí jak z katastrofického filmu.
Navíc děti si touhle dobou pletou velikonoční prázdniny s letními a značně poleví ve své snaze potěšit svou matku alespoň o fous lepšími výsledky než v lednu. Předvánoční shon je proti jaru úplná selanka.
Navíc jsem tak dlouho vyhlížela volný víkend, až mi na práci na zahrádce zbyl plně ten nejhorší, který za tohle jaro byl vůbec možný. Jenže já, když se pro něco rozhodnu, tak si zatím jdu. Co na tom, že mi prší nebo chumelí na záda.
Když seju hrášek, tak seju hrášek.
Už tomu neříkám ani jarní únava, to je prostě kóma.
Je zkrátka nejlepší čas zalézt pěkně do tepla a uvařit něco dobrého. Něco, co nám zaručeně dokáže dolít život do žil.
Já si to prostě neodpustím, ale na jarní únavu neexistuje nic lepšího než pořádná dávka vitamínu B.
A protože na pivo je zima, zkuste drožďovou pomazánku. Je to vitamínová nálož. Pravda, odpůrci se často ohánějí argumentem, že smrdí jako čtrnáct dní nošené ponožky nebo tlející zdechlina. Jsou ale i fandové.
A není nás málo.
Když jí milujete, není co řešit. A rozhodně na ní nezapomínejte. Právě na jaře je tahle pomazánka na křupavé bagetce s čerstvou ředkvičkou nebo pažitkou lepší než dva týdny v lázních.
A když jsem u té pažitky, ještě u ní zůstanu.
Příroda sice ještě spí a jen pomalu se probouzí, rozhodně ale nabízí víc, než se zdá. Nejen na zelený čtvrtek spaste cokoliv zeleného. A nemyslím tím rozhodně okurky z Maroka a brokolici ze Súdánu z nabídky místních supermarketů.
Mladé kopřivy již vykoukly.
Šup s nimi do polévky, velikonoční nádivky, do masové rolády …. prostě kamkoliv vás napadne. Jsou nenahraditelné. Stejně jako řeřicha, kterou většina pěstuje každé jaro na vatičce za oknem.
Za oknem se bude líbit i naťové petrželce, pažitce čili šnitlíku.
Naše zimou vyždímaná těla se těší na ovoce a vitamíny z něj pocházející. Již od ledna jsou na pultech a v akcích podivně velké jahody odkudsi z Afriky, maliny a třešně dražší než operace kyčelního kloubu.
Prapředci by asi valili oči na ten výběr.
Pak by prodali krávu a koupili si hrst borůvek. Ale ne, nebyli hloupí. Zašli by do sklepa pro kysané zelí. Hned vedle byla určitě uskladněná mrkev, nebo jablka. A na špejcharu sušené ovoce. Právě to je našemu tělu v tomhle podnebí blízké.
Ačkoliv salát z kysaného zelí nevypadá tak vábně jako miska jahod, je živou vodou v předjaří víc, než cokoliv jiného.
Na mě osobně čekají ve sklepě brambory vrásčité jak tvář staré indiánky.
Udělám bramboráky a dám do nich česneku, co sneseme. A že sneseme hodně. Meze jsou ještě proklatě studené a na nachlazení a rýmičky sahám po česneku jako po první pomoci. Navíc by bylo škoda ho nespotřebovat. Na zahrádce leze už čerstvý a vypadá to, že se letos fakt povede a zásoby do příštího roku budou skutečně hojné.
Kromě vrásek vyplodily brambory i neuvěřitelně dlouhé a bohaté klíče.
No nic moc. Doma jsme vždy takové hlízy dávali jen zvířeně. Co se dá dělat. Nikoliv bramborové zato třeba hrachové nebo cizrnové klíčky rozhodně nejsou něco, čím bychom měli nakrmit domácí zvířectvo.
A naklíčit si můžeme nechat kde co.
Třeba i obilí a ne jen pro parádu na velikonoční stůl. Klíčky jsou totiž tou nejčerstvější křehkou zeleninou, kterou si můžeme doma kdykoliv připravit sami a to nemusíme být nějaká zahradnická esa.
Právě v tomto období, kdy tělo touží po všech čerstvých a blízkých zdrojích vitamínů, jsou klíčky volbou jednoznačně nejlepší.
Ale pozor, nezničte je dlouhým varem.
Klíčené luštěniny a obiloviny jsou nejlepší za syrova do salátů nebo pomazánek, na ozdobení hotového jídla, nádivky nebo do zálivky.
Přeji hodně štěstí v boji s jarní únavou a velikonočním bacilem.
U nás zatím nerozhodně. Naše vojenské tažení bude patrně dlouhé s nejasným výsledkem, ale naše polní kuchyně je jedna pochoutka vedle druhé.
ToraToraTora
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
Tyhle taky napsala:
- Dům a Byt18.06.2019O šípkových růžích
- Tělo13.06.2019Nic vás tak neochladí jako to, co vás zahřeje
- Společnost08.06.2019Všechny vůně léta
- Rodina a Drobotina24.05.2019Záhady kolem nás