Detail příspěvku: Malý národ s velkým srdcem

Malý národ s velkým srdcem

autor: | Bře 8, 2022 | Společnost | 0 komentářů

Návštěvy: 214

Máme různé nedostatky, komplikovanou minulost, rozhádanou přítomnost, jsme nevěřící Tomášové a raději si ze všeho děláme švejkoviny, než bychom něco hrotili a řešili… a taky máme sklony k sebemrskačství…

Tak pojďme udělat výjimku, a místo kopání do našeho národa se pojďme trochu pochválit. Většinou nám moc nejde, abychom se zastali sami sebe. Ale pokud zjistíme, že se někomu děje něco špatného, jsme ve své podpoře a pomoci poměrně akční a kreativní.

Jsem pyšná na to, jak rychle Češi zareagovali na potíže Ukrajiny.

Od politiků, kteří se jasně a zřetelně vyjádřili (a všichni víme, kdo byl největším překvapením, v tomto ohledu), přes neziskovky, které se zorganizovaly pomoc, po nespočetné neorganizované skupinky lidí, kteří začali pomáhat na vlastní pěst.

Pomoc vlastními výrobky

Sesbíraly se (a stále sbírají) peníze, oblečení, jídlo, léky, vybavení, nábytek, hračky. Našly se volné pokoje v ubytovnách, hotelích i v českých domácnostech.

Přispěchali pomoci největší dopravci – ano, České dráhy, na vás se dívám – i jednotlivci s dodávkami i osobáky, aby k nám dopravili utíkající Ukrajince, z války do bezpečí. Města s překvapivou pružností zorganizovala centra na “opapírování” uprchlíků i jejich registraci k pojišťovně. Organizují se nové školní třídy i začlenění dětí do těch stávajících, stát aktivně poptává volná pracovní místa, pro ty z uprchlíků, kteří se budou chtít zapojit do práce a začít si tu budovat nový život, i když možná jen přechodný. Nabízí se právní pomoc i psychologická pomoc. Český rozhlas spustil vysílání v ukrajinštině a chystá i rádio a poslechy pro ukrajinské děti. Mobilní operátoři dočasně umožnili volání na Ukrajinu zdarma.

Dobré vůle je opravdu hodně. Někteří z Čechů, kteří nemají bydlení, které by mohli sdílet, ani mnoho peněz, kterých by se mohli vzdát, se rozhodlo vydělat peníze pro Ukrajinu svými výtvory: draží pletené čepice,  hračky, potištěné oblečení, obrázky i hračky pro pejsky v barvách Ukrajiny nebo s tematickými obrázky a hesly, s posláním vydražené odměny přímo vybrané neziskovce. Jiní si na síti radí, jak se naučit základy ukrajinštiny a sdílejí si slovníčky a rady. Z některých z těch, kdo ukrajinsky nebo rusky již umí, se stali dobrovolničtí tlumočníci.

Knihovna Chodov

Knihobudka v barvách Ukrajiny – Knihovna Chodov

Kromě pomoci se dostává Ukrajině i tiché podpory, do jejích národních barev se zahalilo Pražské jezulátko i Nicholas Winton na Hlavním nádraží, lidé si váží modro-žluté stužky na batohy i oděvy a vůbec zdobí roztodivná místa ve městech s kreativitou sobě vlastní.

Hlasitá podpora napadenému státu vyústila v jednu z největších demonstrací u nás vůbec, i v probíhající protesty u Ruské ambasády.

Cítím tu velké odhodlání a velký náboj. A nejsem sama. Na sociální síti Twitter jsem nejméně dvakrát četla přirovnání toho, co se děje nyní s energií po Sametové revoluci.

Velká změna a svým způsobem nejistota, velké odhodlání a dobrá vůle a doufání, že tenhle příběh má dobrý konec.

Snad je to tím, že nepřítel je nyní – po všech těch letech – vlastně tentýž…

 

 

Milá Míla

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

(Milá Míla) – Vodnář
(Milá Míla) – Vodnář
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se v PANNĚ. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Alexandra je původně jménem řeckým. Původní podoba je mužská, Alexandros a jeho překlad zní: „ochránce mužů“. Alexandra je tedy v překladu „ochránkyně mužů“. V ČR je 7 068 nositelek tohoto chrabrého jména.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 15
  • 432
  • 23 269
  • 360 635
  • 2 419 189
  • 3 795
  • 28
  • 1 846
0 Shares
Share
Tweet