Společnost

Hrobka Bj 581 – Copak je to za Vikinga?

0 Shares

Zdálo by se, že tam, kam vás chci zavést, už to ode mě tak dobře znáte, že snad ani není nic, co bychom objevili. Vždyť mezi severskými Bohy jsme na Popelkách jako doma. Známe velkého vládce bohů Odina, jeho dobrotivou ženu Frigg, krásnou Freyu, pána hromů Thora, zlomyslného Lokiho i chudáka Baldra …

 

26469OGN.jpg

 

… víme, že duhový most hlídá Heimdal, že vládce moří Njord má manželku obryni, která si ho vybrala podle nohou. Chtěla manžela, který má nohy nejkrásnější. Domnívala se totiž, že to bude Baldr.

 

Teď musí žít dílem v moři a dílem ve skalách, protože nejkrásnější nohy měl Njord.

 

Ten, ke kterému tak často vzhlíželi slavní Vikingové.

 

26466NWM.jpeg

 

Nejudatnější válečníci, jaké sever, ale zdaleka ne on, okolo osmého století a dál zažil.

 

Anglie, středomoří, Ural, Byzancie… nebylo místo, kde by neznali slovo „Viking“.

 

Když jsme si povídali o runách, povídali jsme si vlastně také o každém jednom Vikingovi, členovi této válečnické elity. Žádný z těchto udatných mužů by nešel do boje bez runy Tyr, vyryté na štítu, nebo na holém těle.

 

Jen vyvolení totiž po smrti mají tu čest odejít do Valhally.

 

Mýty?

 

26464OWN.jpg

 

Ne, Vikingové rozhodně mýtičtí nejsou, jejich báje a jejich božstva, to je celá mytologie, ale stejně jako jsou runy skutečné, jako jsou Druidští kněží, tedy nejvyšší duchovní našich keltských předků skuteční, tak jsou skuteční i elitní vojáci této doby, proslulí neúprosností, statečností, udatností, bojovými schopnostmi i krutostí.

 

Muži, jejichž jméno si dnes rád přimkne i chlap 21.století.

26465OTA.jpg

Když synonymum mužnosti, statečnosti, neohroženosti, cti, nebezpečnosti a bojového ducha, tak přece Viking.

 

26472MTZ.jpg

 

I v dobách počítačem řízených střel, kdy na to, aby byl někdo obávaný bojovník, může vypadat jako dietní párek a může se bát i u krtečka, protože mu k boji stačí neduživou paží stisknout knoflík, v této době, stojí archeolog, nad hrobkou vikingského válečníka s posvátnou úctou a jakýmsi vnitřním obdivem.

 

Nebo možná právě proto.

 

A v případě hrobky, nalezené ve švédské Birce, ležící na ostrově Björkö, hrobky, která dostala název Bj 581, bylo nač se dívat.

 

Birka je celá vikingská vesnice, kde žilo přes tisíc lidí.

 

Ne všichni byli válečníci. Své životy zde žili rovněž řemeslníci i umělci, ale za sto let práce, mají archeologové jasno.

 

Našli nejen kus historie, obrovskou spoustu nástrojů a mohli tak sestavit příběhy obyčejných lidí, nahlédnout do jejich životů, talířů, soukromí, obživy, zábavy, do jejich pocitů i filozofie … ale nalezli vesnici, která současně byla i základnou Vikingů.

 

Z tří tisícovek hrobů a hrobek postupně dosud odkryli více, než jedenáct set.

 

Obyčejných i těch, které bychom dnes nazvali VIP.

 

Bj 581 je rozhodně jedním z nich.

 

26473NDF.jpg

 

Nikdo nepochyboval, že tady leží generál.

 

Pohřben obřadně s arzenálem svých zbraní, se štíty, sekyrami, luky, jejichž pečlivě přiložené šípy dokázaly protnout i brnění.

 

Vedle ostatků Vikingského generála, byla uložena jeho výstroj, bojové šaty … ti, kdo ho pohřbívali nezapomněli vůbec na nic, co by mohl tento bojovník ve Valhalle, kam nade vší pochybnost jistě šel, potřebovat.

 

Nezapomněli ani na figurky z deskové hry, podobné šachu, na které zřejmě trénoval strategii a vojenské plánování.

 

A šli ještě dál…

 

Vedle našeho 170 cm vysokého, váženého Vikinga, odpočívají i jeho dva koně.

 

Věřím, že se mužům se štětečky, motyčkami, notesy, ale i tituly a vědomostmi, zatajil dech.

 

Musel to být pan někdo…

 

26471NzQ.jpg

 

Až do loňského roku jsme si ale měli počkat na něco, co je jak pro nás, tak hlavně pro vědeckou obec prostě neuvěřitelným průlomem a senzací, které jen neochotně někteří uvěřili…

 

Ale museli.

 

… DNA se ošidit nedá a univerzitní tým archeologů ze švédské Uppsaly, který obdržel analýzu vzorků, odebraných ze zubů a pažní kosti Vikingského generála, jež zkoumala Archeologická výzkumná laboratoř (AFL), ve Stockholmu, nadevší pochybnost zveřejnil výsledek.

 

26467NWU.jpg

 

Hrobka Bj 581, tělesné ostatky, meče, sekyry, šípy, výstroj, koně a všechna ta výbava váženého generála a stratéga patří ženě!

 

26474MjY.jpg

 

Jsem přesvědčená, že i ve Valhalle, kterou si, pohledem do s úctou vybaveného hrobu, jistě zasloužila, má své čestné místo, tak jako zde.

 

26468OTA.jpg

 

Ať tedy odpočívá v pokoji, velká bojovnice, o kterých se dosud myslelo, že jsou jen mýty, že Vikingové mezi sebou ženy, nadto ve velitelské pozici neměli.

 

26470Zjc.gif

 

Ještě stále máme zjevně co objevovat a nad čím žasnout.

 

A kolik úžasného bychom se mohli od vědců dozvídat, kdyby se více investovalo do vědy, která odkrývá dokonalost válečníků dávných časů, než do vědy, která zdokonaluje ty dnešní.

 

Michaela Kudláčková


Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ on Facebook
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře,sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti. Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.

Hodnocení k článku

Komentáře -Napsat soukromou zprávu můžete jako přihlášení vpravo v části: Soukromé zprávy.

  Zaregistrovat si reakce na váš komentář  
Upozornit na
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com