Detail příspěvku: Jó, třešně zrály…

Jó, třešně zrály…

autor: | Čvn 19, 2018 | Fauna a Flóra | 0 komentářů

Views: 44

Nevím, jak to máte letos s třešněmi ve vašem kraji, ale u nás jich mají všichni plné zuby.
Po tom, co dokázaly naprosto ukázkově dva roky po sobě zmrznout i ve dny, kdy jsme odpoledne chodili na zmrzlinu v šortkách, jsou letos jak urvané ze řetězu. Lze-li to vůbec o ovoci říct. Ne, že by bylo jakkoliv agresivní. To jsou spíš majitelé třešňových stromů.

 

Když jsem se zeptala známého, zda by nechtěl pár kilo třešní, poslal mne do oněch míst tak šťavnatě, že jsem si to na dlouho zapamatovala. Druhý byl milejší a v odvetě mi taktéž nabídl pár kilo třešní. S třetím jsme si nad pivem vzájemně postěžovali, co to je za lidi, že ty třešně už nikdo nechce ani zadarmo. Ani ti špačci už to nežerou. Jen večer v televizních zprávách nadávají zemědělci, jaká je letos neúroda.

 

26492ZGI.jpg

 

Přitom ještě nedávno…

 

Já bych to ani neměla říkat. Tehdy jsem se odhodlala, že se nikdy nepřiznám a jako správná žena jsem spolkla účtenku z obchodu. Ale vám to řeknu. Můžu. Snědla jsem právě dvě kila třešní, zapila to litrem kefíru a je pravděpodobné, že ještě před publikováním mého přiznání exploduji a zemřu jako oběť pro výstrahu špačkům.

 

V květnu jsem jela za sestrou do Prahy.

 

Měla jsem tam akci a potřebovala jsem na dvě noci přespat. Většinou sebou vozím několik lahví vína, které za ty dva večery se sestrou zvládneme. Jenže tahle akce byla sportovního charakteru a já si nemohla dovolit, aby za mnou chodila kocovina ještě druhý den v poledne jak věrný stín. Rozhodla jsem se tedy potěšit jejich chuťové buňky svým pekařským umem. Sestra i její přítel jsou na sladké tak, že jsem klidně mohla zabalit krabici kostkového cukru a potěšilo by je to.

Nicméně jsem hodlala pokořit své hranice, takže jsem se celé odpoledne dělala se srdíčky z křehkého těsta plněné krémem z bílé čokolády. Byla skutečně vymazlená. Magdalena Dobromila by ze mě měla radost. Vajec a smetany na těch pár kousků padlo jak na prezidentskou svačinku v Lánech. A to jich bylo jen těch několik, protože formu mám na šest kousků. O to víc jsem se snažila, aby každé bylo stoprocentní.  Když jsem sněhově bílým krémem dokončovala onu sladkou pointu, zatoužila jsem rozbít jejich porcelánové panenství něčím….extra.

 

Povídám dceři:

„Skoč do zeleniny a přines šest třešní. Ale musí být krásné, bezchybné, temně rudé a musí mít šťopku. Posadím je do krému v celé jejich kráse.“ Rozhodla jsem se pro vysokou kulinární estetiku.

„Šest? Tak já vezmu rovnou kilo a dáme si s klukama taky.“

„Jsi normální? Je začátek května. Ty třešně toho nacestovaly víc, než my dvě za celý život zvládneme a kilo stojí čtyři sta devadesát korun. Vezmi šest…ne, osm. A spěchej. Šest dám na dezert a každá sníme za odměnu jednu.“

 

Za chvíli je donesla.

 

Obřadně jak svátost oltářní mi na kuchyňskou linku položila sáček, ve kterém se ztrácelo osm kousků ovoce a účtenku na čtyřicet pět korun. Chvíli jsme na ten malý papírek koukaly a nechtěly věřit svým očím. Příště ji pošlu za dvanácti měsíčkama. 

 

Srdíčka voněla jak vzpomínka na prázdniny a chutnala jak samo nebe.

 

Už za čtrnáct dní bylo třešní tolik, že jsem se rozhodla raději zemřít, než se přiznat, že jsem někdy zaplatila tolik za osm kousků něčeho, co dneska nežerou už ani mravenci.

 

Hodina je pryč a já pořád ještě žiju. Kruci.

 

Dodnes si pamatuji na ten díl Rychlých šípů, jak se Červenáček s Jarkou Metelkou najedli třešní a potom se na ně napili. Tenkrát to dopadlo dobře, ale na konci komiksu bylo takové dojemné poučení, že se na třešně nikdy nemá alespoň dvě hodiny pít. Pamatuji si to, jako by to bylo včera.

 

Že by Mirek Dušín kecal?

A co na to Jan Tleskač?

 

ToraToraTora


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Adolf má svůj původ, jak asi každý tuší ve starogermánštině. Vzniklo ze z prastarého jména „Adalwolf“, což znamenalo „ušlechtilý vlk“. „Adal“ je „ušlechtilý“, „wolf“ je „vlk“. Původní význam jména je tedy v němčině spojen s ušlechtilostí a vznešeností. Ještě u starých Křesťanů bylo jméno oblíbené. Nejstarší známý Adolf byl mučedník a zahynul v roce 755. Později nosilo toto jméno i mnoho biskupů. Dnes už to taková sláva s tímto jménem není, ale je to o úhlu pohledu. Adolf prostě znamená „ušlechtilý vlk“. A takových máme v ČR 4012

V celosvětovém kalendáři je dnes

Den otců (3. neděle v červnu).

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 17
  • 406
  • 17 816
  • 347 781
  • 2 475 408
  • 3 796
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet