Views: 27
Tentokrát jsem vybrala ovoce, které svou podobou připomíná spíš obří poupě. Na místě květu ukrývá zázračnou léčivou sílu. Je to Annona cherimoya. Nebo jen annona a nebo cherimoya, pro jiné sametové jablko, graviola, čerimoia.
Pochází z Jižní Ameriky, kde roste na pět metrů vysokých stromech.
Kůra annony šupinaté, jak zní jméno rostliny, je tmavě hnědá, v mládí hladká, s postupem času se na ní vytvářejí vrásky. Větve má sametově plstnaté s velkými dlouhými listy, které se směrem ke špičce se zužují.
Různé části tohoto stromu včetně, kůry, listů, kořenů, plodů a semen z plodů už po staletí využívali domorodí indiánští medicinmani k léčbě onemocnění srdce, astmatu, problémů s játry a artritidy.
Například listy se v lidovém léčitelství používají ke snížení horečky.
Ze stromu neopadávají a voní po rybízu. V době kvetení můžeme na tomto keři zpozorovat po dobu šesti týdnů tří laločné květy, které rostou obvykle dva vedle sebe. Jejich zbarvení je hnědé, a nebo purpurové.
Anona má typické, až půl kilogramu vážící plody kulatého tvaru zdánlivě šupinaté.
Spíš vypadá, jako by ji nějaké malé dítě prstíčky pečlivě otlapkalo. Plody jsou zelené, při maximálním vyzrání mohou získat až zeleno hnědou barvu.
Uvnitř plodu nalezneme dužninu krémové konzistence a mnoho semen připomínající jadérka melounu. Tedy až na to, že jsou až 1cm veliká.
Pozor, tyto semena jsou nejedlá, ve větším množství jedovatá stejně tak jako kůra, a je potřeba je před konzumací plodu odstranit.
Chutí by se dala dužnina cherimoyi přirovnat ke zralým jahodám.
Voní po banánu, i když je skutečně těžké přirovnat její chuť naprosto přesně k něčemu známému.
Plody obsahují až 20 % cukrů a 3 % vlákniny, provitamín A a vitamín C.
Velmi rychle se kazí a špatně snášejí přepravu. Někdy je skutečně složité sehnat kvalitní vyzrálé a nezkažené plody. Kdo si počká, ten se dočká skutečně výjimečné podmanivé chuti a vůně.
Troufám si říct, že požitek nezkazí ani velké množství semen, kterých je uvnitř klidně přes padesát. Nejlepší způsob, jak cherimoyu ochutnat, je rozkrájet plod na poloviny nebo čtvrtiny, stáhnout slupku a ukusovat za mohutného plivání peciček.
Málokoho nad nimi nenapadne zkusit štěstí a zahradničit.
Jako rostlina je velmi vděčná.
V Čechách je známá pod názvem láhevník. Semena mají vysokou klíčivost. Stačí je nechat několik dní zaschnout a posléze zasít. Klíčky vykouknou ze substrátu již zhruba za týden až dva.
Substrát by měl být stále vlhký, nikoliv však přemokřený.
V zimě zálivku omezíme. V průběhu vegetace můžeme přihnojovat kombinovaným hnojivem. V prvních dvou letech u rostliny rostou zejména kořeny, proto je vhodné zvolit již zpočátku pěstování větší květináč.
Miluje stinná stanoviště s teplotou mezi 25-30°C. Zhruba v pěti letech se dočkáme prvních plodů. Ale pozor, podobně jako třeba rakytník je podmíněna úroda pěstováním samčích i samičích rostlin.
Na toto ovoce možná už narazili ti, kteří se z osobních nebo jiných důvodů zajímají o alternativní či moderní prostředky léčby rakoviny.
Výzkumy ukazují, že pomocí výtažků z její velmi blízké příbuzné annony ostnité lze udeřit proti nádorům bezpečně a účinně pomocí plně přírodní terapie, která nezpůsobuje extrémní nevolnosti, ztráty na váze a vypadávání vlasů.
Lze s ní ochránit svůj imunitní systém a tak se vyhnout smrtelným infekcím.
Účinně útočí na zhoubné buňky 12 typů rakoviny a zabíjí je, včetně rakoviny tlustého střeva, prsu, prostaty, plic a slinivky…
O třech složkách je dokázáno, že jsou při zpomalování růstu rakovinných buněk 10 000 krát silnější než běžně používané chemoterapeutické léčivo!
A co na víc, na rozdíl od chemoterapie složky extrahované ze stromu graviola selektivně pronásledují a zabíjí pouze rakovinné buňky.
Nepoškozují zdravé buňky!
Na trhu se dají sehnat tobolky s tímto výtažkem jako potravinový doplněk.
Ať už se rozhodnete ochutnat cherimoyu ze zdravotních důvodů či kulinářské zvědavosti, rozhodně neprohloupíte.
Cena za jeden kus se pohybuje kolem dvaceti korun.
Ozdobí slavnostní stůl, ale dokáže překvapit, pokud dužninou ochutíte například domácí zmrzlinu.
ToraToraTora
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
Tyhle taky napsala:
- Dům a Byt18.06.2019O šípkových růžích
- Tělo13.06.2019Nic vás tak neochladí jako to, co vás zahřeje
- Společnost08.06.2019Všechny vůně léta
- Rodina a Drobotina24.05.2019Záhady kolem nás