anovel1 2 1
Fauna a Flóra

Až bude zase svět v pořádku, pojedu se poklonit monarchii!

90 Shares

Usilovně jsem přemýšlela, co bych vám napsala pozitivního, aby to zase jako úplně nevypadalo, že zavírám oči před realitou. Ta vpravdě je taková, že zažíváme něco, co jsme nikdy nezažili, protože válku pamatuje málokdo. Odpoledne jsme tu seděly s Miškou (malý Čenda už bude v dubnu na světě) a čekaly, jestli přijede pošťák a vedle letáků přiveze i respirátory. Ano, objednala jsem tři. Pro svoje rodiče a jeden pro Mišku, protože je vyděšená.

Chvílemi jsme byly úplně v pohodě, jakoby ve svém světě, ze kterého nás vytrhla až tiskovka. Moc pěkný…  co je nouzový stav prostě nevím, ale ta pravidla jsou depresívní. Celé je to nepředstavitelné, ačkoli byla otázka času, kdy se něco takového stane. Jen prostě na to není a nemůže být nikdo připravený. 

Když jsme tam seděly a svítilo sluníčko uviděly jsme prvního letošního motýla.

Nestihla jsem ho vyfotit, ale zato se mi povedlo blejsknout špačka, který seděl a zaujatě pípal, natřásal se a povykoval. Je to příjemný nahlížet do světa, kde je, zdá se, všechno při starém, kde to funguje a kde se aktuálně nic neobvyklého neděje. 

Je jaro!

4 1

Pozorovaly jsme pak ještě toho motýla a já si uvědomila, že za chviličku se v tom světě, kde je všechno v cajku, odehraje jedna z největších a nejobdivuhodnějších cest.

Celá monarchie se dá pohybu. Fascinuje mě to. Každý rok si o tom čtu a koukám na videa. Moc ráda bych u toho jednou byla. 

Pevně věřím, že jednou budu. Až to zase půjde. 

Tahle „monarchie“ musí fascinovat a nechat úžasu úplně každého, i toho největšího odpůrce všech monarchů. Je totiž ze všech nejkrásnější a dost možná i nejvíc zajímavá, nejvíc obdivuhodná. Kam se na tyto monarchy hrabou všichni ostatní, co do schopností, umu, krásy, síly, vytrvalosti a obětavosti.

Pravda, monarcha, o kterém mluvím má pouhých osm centimetrů, když „rozpaží“, ale na motýla je to dost.

Monarch Butterfly 17 03 2006 6 44 40 p.m.

Monarcha stěhovavý – Danaus plexippus

A co teprve způsob života, schopnosti a vytrvalost… jak říkám, strčí do kapsy všechny jiné monarchy.

Každým rokem mezi dubnem a listopadem urazí cestu dlouhou 7000 kilometrů.

Pravidelná linka: Mexiko – Spojené státy – Kanada a zpět.

V tuto chvíli jim kdesi v mexických jehličnatých lesích zvoní motýlí budíčky, aby začali balit, protože čas na spaní pomalu končí.

Volá hlas zachování druhu.

Ještě pár dnů a celá monarchie monarchů si sbalí baťůžky a vydá se na cestu, na jejíž cíl se mnozí z těchto obdivuhodných a krásných potomků Matky přírody, ani nepodívá.

První zastávka 500 kilometrů vzdálené prérie.  

Tady se narodí první korunní princové a princezničky. Na listy rostliny klejichy hlíznaté nakladou motýlci vajíčka a po té zemřou.

Z vajíček se vylíhnou housenky a ty se za čtyři týdny zakuklí.

Nymphalidae Danaus plexippus Caterpillar

Takhle si v podobě kukly odpočinou týden, a pak se vylíhnou a jako nový motýlci si vezmou baťůžky svých rodičů a vyrazí.  

V červenci dorazí karavana mladých monarchů do centrální oblasti Spojených států a za sebou bude mít dohromady cestu dlouhou 2000 kilometrů.

Po cestě dospěli a je čas naklást vajíčka, přenechat cestovní baťůžek potomkům a odejít do motýlího ráje, plného květin a sladkého ovoce.

Zanedlouho už vnoučci původních motýlů, kteří odlétali v dubnu z Mexika, opět pobalí a v srpnu dorazí do Kanady.

I pro ně, jako už pro dospělé cesta skončila.

monarch butterflies gloucester massachusetts c2a9kim smith 2006

Až přijde září, vydají se již pravnuci původních monarchů zpět do Mexika.

V listopadu, přesně na Den mrtvých, který se jmenuje Día de Muertos, a který se v Mexiku slaví od 31. října do 2. listopadu, tedy vlastně na náš Samhain, dorazí obrovská mračna vracející se motýlí monarchie zpět na své zimní sídlo uprostřed lesů.

Musí to být nebetyčně mystické!

Posuďte sami! 

 
A že nám Bůh dopřál nádherné místo pro život, co? 
 
:srdce:

Vzpomenete si, kolikátá se letos v listopadu vrátí generace po těch, kteří se v Mexických lesích právě teď probouzí?

Přeji vám, milé Popelky … hodně zdraví! 

Michaela Kudláčková

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ on Facebook
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře,sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti. Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bosorka
Bosorka
7 měsíců před

Pořád zůstává ona otázka “Komu tenhle stav prospívá?” Co se vlastně připravuje? U nás si dál lidi vzájemně prskají na pečivo, Covid – neCovid, respiračním infekcím se bránit moc nejde, navíc teď, na jaře, kdy má každý druhý jarní únavu, nachlazení ze změn teplot atd. … doufám, že mě Prozřetelnost vede na ta správná místa. Že jsem se tak akčně nestěhovala pro nic za nic smile

Kočka
Kočka
7 měsíců před

Jestli to dobře počítám, tak na svátek Día de Muertos dorazí praprapravnuci, pokud platí, že i na zpáteční cestě se zastaví 500 mil před Mexikem. Děkuji za připomenutí, že svět je pořád stejnej, jen teď roztřesenější. Někdy bych chtěla vědět, co je tahne z Mexika až do Kanady a zpět. Monarchové jasně ukazují, že se vědomí předává dál, protože jak by jinak ti pra pra pra věděli, kam se mají vrátit? Video je nááádherné, děkuju

Kočka
Kočka

musím si znovu pustit horoskop. Narážíš na tu velkou změnu? že se promění všechno? jen si nevybavuju, jestli to bylo myšleno k dobrému nebo naopak.

tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x