admin ajax2
Tělo

Vejce a já… a dieta

0 Shares

Nedávno jsme řešili lepek a celiakii. Dneska si posvítíme na vejce, nebo spíš na stravu bez vejce. Článek se ale nebude věnovat nové dietě pro hubnutí, vysokému cholesterolu, ani není propagací veganství.

I na tak nevinnou potravinu jako vejce totiž může být člověk alergický. Obvykle člověk malý, dítě. V dospělosti je vznik alergie na vejce vzácný, zato dětí je to druhá nejčastější potravinová alergie. Uhodnete, která je ta úplně nejčastější? Správně, ta na mléko a mléčné výrobky. Ale o tom zase jindy.

Alergik může reagovat jak na bílek, tak na žloutek. Více šťastlivým jedincům obtíže způsobuje pouze bílek, či jen syrové vejce, nebo vejce ve větším množství. A jak se tato alergie projevuje? Reakce se může objevit na kůži, ve formě svědivé vyrážky podobné kopřivce, nebo v trávicím systému, v podobě křečí, nevolností či zvracením. Nejnebezpečnější reakcí jsou otoky rtů, úst nebo celého obličeje, které mohou omezit dýchání.

Je těžké vyloučit ze stravy vejce?

Osoby trpící alergií na vejce potřebují ze své stravy alergen vynechat. Jak ale ze všech oblíbených receptů vejce vynechat? A čím ho nahradit? A nezapomeňme nakupování již hotových výrobků. Co obsahuje či neobsahuje vejce je někdy poměrně překvapivé. Takže na nákup lupu s sebou…

Z největších překvapení uvedu například, že vejce se občas (opravdu občas) vyskytuje v některých druzích párků a v sýru. Zhruba ve čtvrtině prodávaných sušenek a oplatek. Těstoviny je nejlepší kupovat semolinové, ty jsou vždy bezvaječné. Rohlíky a chléb jsou bezvaječné, zato sladké pečivo obsahuje vejce často, loupáky asi v polovině případů vejce obsahují a v polovině ne. Prostě číst, číst, zkoumat a znovu číst. A pozor na slovník, kromě “vejce”,  “bílek” či “sušené žloutky” může výrobek obsahovat také “melanž”, což jsou rozbitá pasterovaná vejce (tedy bílek i žloutek). Samozřejmě už tušíte, že legrace je zejména luštění složení potravin v zahraničí.

Díky povinnému označování potravin se nemusíte obávat jídla v restauraci, jídlo obsahující vejce by mělo mít mezi obsaženými alergeny uvedeno číslo tři.

vegavajo

Vaříme bez vejce

V počátku vaření bezvaječné diety je nejjednodušší si vybírat recepty, ve kterých se vejce nevyskytují, nebo se dají lehko vynechat – třeba jako ve španělských ptáčcích.

Pokud dostanete chuť na francouzské brambory, “šunkofleky” nebo třeba palačinky, můžete pomoci náhražkami vajec, prodávanými obvykle v prodejnách zdravé výživy. Jsou to například vegavajo či vajahit. Zapečení s vejcem lze ale také nahradit strouhaným sýrem.

Na obalení řízků se obvykle doporučuje “hraška”, která se přitlačí přímo na maso. Můžete ale také zkusit obalení řízku v lehce osoleném bílém jogurtu a cornflakes.

alnatura nahrvejceJeště snadnější je nahrazování při vytváření těsta, slaného i sladkého. Vejce v koláči nahradí například kefír nebo jogurt, jablkový džus nebo ovesné mléko. Další možností je vyšlehané vejce s olejem. Objem přidávané náhražky by měl zhruba odpovídat objemu vejce.

Největší výzvou je vánoční cukroví, těsto potřebné rozválet na tenké plátky, které se při vykrajování nerozpadají. Pomoci může již dříve uvedené vegavajo, nejlépe se nám však osvědčil prášek od Alnatura. Pokud se ale chceš držet pouze čerstvých surovin, v receptu místo vejce přidej více másla. Řešením pečení cukroví podle chytré kmotry lišky je požádat kamarádky o prohlédnutí jejich vánočních receptů a zaslání těch bezvaječných. Sejde se jich více, než stihneš upéct!

Dozvědět se, že některý člen rodiny musí vynechat ze stravy nějakou potravinu, je obvykle trochu šok. Ale není to pohroma, ve skutečnosti je to výzva a příležitost vymyslet svojí stravu pestřejší.

Kreativitě zdar!

 

Milá Míla

(Milá Míla) – Vodnář
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
Hodnocení k článku

(Milá Míla) – Vodnář
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x