Vejce a já… a dieta

autor: | Říj 18, 2021 | Tělo | 0 komentářů

Views: 76

Nedávno jsme řešili lepek a celiakii. Dneska si posvítíme na vejce, nebo spíš na stravu bez vejce. Článek se ale nebude věnovat nové dietě pro hubnutí, vysokému cholesterolu, ani není propagací veganství.

I na tak nevinnou potravinu jako vejce totiž může být člověk alergický. Obvykle člověk malý, dítě. V dospělosti je vznik alergie na vejce vzácný, zato dětí je to druhá nejčastější potravinová alergie. Uhodnete, která je ta úplně nejčastější? Správně, ta na mléko a mléčné výrobky. Ale o tom zase jindy.

Alergik může reagovat jak na bílek, tak na žloutek. Více šťastlivým jedincům obtíže způsobuje pouze bílek, či jen syrové vejce, nebo vejce ve větším množství. A jak se tato alergie projevuje? Reakce se může objevit na kůži, ve formě svědivé vyrážky podobné kopřivce, nebo v trávicím systému, v podobě křečí, nevolností či zvracením. Nejnebezpečnější reakcí jsou otoky rtů, úst nebo celého obličeje, které mohou omezit dýchání.

Je těžké vyloučit ze stravy vejce?

Osoby trpící alergií na vejce potřebují ze své stravy alergen vynechat. Jak ale ze všech oblíbených receptů vejce vynechat? A čím ho nahradit? A nezapomeňme nakupování již hotových výrobků. Co obsahuje či neobsahuje vejce je někdy poměrně překvapivé. Takže na nákup lupu s sebou…

Z největších překvapení uvedu například, že vejce se občas (opravdu občas) vyskytuje v některých druzích párků a v sýru. Zhruba ve čtvrtině prodávaných sušenek a oplatek. Těstoviny je nejlepší kupovat semolinové, ty jsou vždy bezvaječné. Rohlíky a chléb jsou bezvaječné, zato sladké pečivo obsahuje vejce často, loupáky asi v polovině případů vejce obsahují a v polovině ne. Prostě číst, číst, zkoumat a znovu číst. A pozor na slovník, kromě “vejce”,  “bílek” či “sušené žloutky” může výrobek obsahovat také “melanž”, což jsou rozbitá pasterovaná vejce (tedy bílek i žloutek). Samozřejmě už tušíte, že legrace je zejména luštění složení potravin v zahraničí.

Díky povinnému označování potravin se nemusíte obávat jídla v restauraci, jídlo obsahující vejce by mělo mít mezi obsaženými alergeny uvedeno číslo tři.

vegavajo

Vaříme bez vejce

V počátku vaření bezvaječné diety je nejjednodušší si vybírat recepty, ve kterých se vejce nevyskytují, nebo se dají lehko vynechat – třeba jako ve španělských ptáčcích.

Pokud dostanete chuť na francouzské brambory, “šunkofleky” nebo třeba palačinky, můžete pomoci náhražkami vajec, prodávanými obvykle v prodejnách zdravé výživy. Jsou to například vegavajo či vajahit. Zapečení s vejcem lze ale také nahradit strouhaným sýrem.

Na obalení řízků se obvykle doporučuje “hraška”, která se přitlačí přímo na maso. Můžete ale také zkusit obalení řízku v lehce osoleném bílém jogurtu a cornflakes.

alnatura nahrvejceJeště snadnější je nahrazování při vytváření těsta, slaného i sladkého. Vejce v koláči nahradí například kefír nebo jogurt, jablkový džus nebo ovesné mléko. Další možností je vyšlehané vejce s olejem. Objem přidávané náhražky by měl zhruba odpovídat objemu vejce.

Největší výzvou je vánoční cukroví, těsto potřebné rozválet na tenké plátky, které se při vykrajování nerozpadají. Pomoci může již dříve uvedené vegavajo, nejlépe se nám však osvědčil prášek od Alnatura. Pokud se ale chceš držet pouze čerstvých surovin, v receptu místo vejce přidej více másla. Řešením pečení cukroví podle chytré kmotry lišky je požádat kamarádky o prohlédnutí jejich vánočních receptů a zaslání těch bezvaječných. Sejde se jich více, než stihneš upéct!

Dozvědět se, že některý člen rodiny musí vynechat ze stravy nějakou potravinu, je obvykle trochu šok. Ale není to pohroma, ve skutečnosti je to výzva a příležitost vymyslet svojí stravu pestřejší.

Kreativitě zdar!

 

Milá Míla

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

(Milá Míla) – Vodnář
(Milá Míla) – Vodnář
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve STŘELCI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Marie má velmi dlouhý rodokmen, který začíná v hebrejštině. Jeho původní podobou je jméno Mirjam, které ale hebrejština převzala dokonce od starých Egypťanů. Tam znělo jako „merit amm”, což znamenalo „milovaná Bohem”. Následovala podoba Aramejská, Marjam, kde se mu přikládal význam „kapka moře”. Hebrejština ho významově překložila jako „krásná paní”. Kdybychom tedy vzali v úvahu všechny významy stále stejného jména, pak naše konečná Marie je „krásná, Bohem milovaná paní z moře“. No a takových máme v ČR neuvěřitelných 316561.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Mezinárodní den OSN spolupráce jih-jih.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 160
  • 342
  • 14 563
  • 304 265
  • 2 515 580
  • 3 802
  • 28
  • 1 862
<div id="swp_popular_posts_widget-2" class="et_pb_widget widget_swp_popular_posts_widget">
<h4 class="widgettitle">Popular Posts</h4>
</div>
0 Shares
Share
Tweet