Views: 125
Shea butter neboli karité
Posvátný africký strom Shea, známý také pod názvem máslovník vypadá asi jako náš dub a dožívá se vysokého věku, přičemž dorůstá výšky až 15 metrů. Plodí „máslové ořechy“. Jsou velké asi jako švestky a obsahují ořech s jedlým jádrem.
Africké domorodé ženy ořechy lisovaly a výtažek z těchto ořechů nazývaly „karité“. Usušená jádra sušily, pražily, drtily a třely tak dlouho, dokud nevznikla krémovitá hmota. Karité.
Používaly jej nejen k omlazování pleti, ale také k ochraně před slunečním zářením,přirozený ochranný faktor bambuckého másla je 4 SPF. Africké ženy tuto vzácnost používaly také k léčení drobných popálenin nebo na bolavé klouby.
Bylo to oblíbené kosmetikum královny Kleopatry.
Já jsem první shea butter koupila v hliníkové krabičce s papírovým nápisem. Samotné bambucké máslo byla zabaleno ve voskovaném papíru a bylo to celé tak nádherně starobylé až staromilské…
Vydrželo mi několik let…
Hliníkovou krabičku jsem s pocitem nostalgie vyhodila teprve nedávno.
Trvanlivost?
Není neomezená, je to přece jen tuk. Obecně vydrží 30 měsíců, nebudete-li ho skladovat někde na sluníčku nebo na extrémně vlhkém místě. Kosmeticky upravené výrobky pak mají trvanlivost mezi 2-5 lety.
Na pleť raději ne? Jen přiměřeně!
Nyní nedám slovo těm chytřejším a zůstanu u svého selského rozumu. Bohužel jsem už dávno za chvílemi, kdy mi těhotenství darovalo několik měsíců pocitů úplně suché pleti a to i v obličeji, a tak nemohu relevantně soudit.
Na suchou pleť se prý bambucké máslo hodí výtečně!
Dobrá – tomu věřím!
Ale na tu normální, smíšenou až mastnou se nehodí.
Konzistence sádla je nepopiratelná a tak nějak se bambucké máslo chová i na pleti. Ve velmi malém množství se vsákne, to je pravda, ale je třeba použít množství, které odpovídá čtvrt mokka lžičky na celý obličej.
Na pokožku těla je však jedinečné!!!
Na lokty, kolena, kotníky i paty. Dokonce i na zjemnění zadních partií těla, především těch, které se přímo dotýkají židlí a které mají sklon k tvoření tzv. „husí kůže“…
Hydratuje, regeneruje a zvyšuje pružnost pokožky. Hodí se tedy třeba pro nastávající maminky jako prevence vzniku strijí. A hned po skončení těhotenství je pak ideální k péči o dětskou pokožku, přesušenou, sklonem k ezkémům či opruzeninám (protože tlumí i zánět).
My ho k jídlu nepoužíváme, ale…
… v Africe ano. Bambucké máslo je bohaté na nenasycené mastné kyseliny a vitamíny A, E, D, F a také speciální
protizánětlivé a antibakteriální látky a látky omlazující organismus také zevnitř.
Nejen zvenčí.
Renata
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
- Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.