Detail příspěvku: Vanilka s vůní zločinu

Vanilka s vůní zločinu

autor: | Říj 2, 2018 | Společnost | 0 komentářů

Přes poněkud mrazivá rána a dny vyplněné slunečními paprsky, které již jen sotva pálí, spíš hřejí, začal krásný podzim, který teprve čeká na všechny své barvy, chutě a vůně. Tohle období voní víc, než jakékoliv jiné. Po štrůdlu s jablky a skořicí, po švestkovém koláči a ořechových rohlíčcích.

Mohla bych se tu rozepisovat, až by nám kanuly sliny jako Pavlovovým psům. Stejně jako nás sladké pečení z plodů podzimu opájí svou vůní, aby nás v zápětí zamrazilo počasí za chladného rána, tak voní i mrazí jméno na sáčku vanilkového cukru, který sypu na jablíčka před pečením.

26981NmR.png

Je i na kypřícím prášku, na pudinku a vlastně všude: Dr. Oetker.  Už 128 let.

Dr. Oetker je pro mnohé hospodyně synonymem „chemie“ na pečení. Všech těch sypkých kouzelných přísad, ze který se vykouzlí úžasné dezerty a pokrmy. Sáčky s různými zlepšovadly nemají momentálně dobrou pověst a moderní kuchařky se snaží vymyslet, jak to půjde bez nich. Je to ale okřídlené firemní heslo „kvalita je nejlepší recept“, kterému Dr. Oetker dostál tenkrát jako dnes a neuvěřitelný příběh, díky kterému je tam, kde je.

Aniž bych chtěla dělat jakkoliv reklamu, příběh této značky je svázán s jednou rodinou, mnoha úspěchy i pády. Příběh rodiny Oetkerů je tak zajímavý, že by bylo škoda, kdyby se smrskl jen na strohé logo na kypřícím prášku.

26982MTg.png

Právě jím začal celý příběh před sto dvaceti osmi roky.

Po dvou letech pokusů vyvinul lékárník Oetker kypřící prášek, který se oproti dosavadním výrobkům dal skladovat, zaručoval vždy úspěch při pečení a nenesl žádnou nepříjemnou pachuť, která by ze zákusku připomínala lékárnu nebo chemický závod. August Oetker byl chytrý a tak hospodyňkám nabídl nejen svůj báječný výrobek, ale doplnil ho o brožuru s recepty, ve kterých hrál hlavní roli, jak jinak, jeho kypřící prášek. Téhle strategie se drží firma dodnes a mnohé další ji kopírují. Nabídka receptů se stejně jako sortiment výrobků rychle rozrostla. I škrob s názvem Gustin si můžeme koupit dodnes. Přitom Gustin je po domácku August. Zakladatel značky ho pojmenoval po sobě a jeho jméno nese už více než jedno století.

Rodina Oetkerů je od té doby spjata s výrobky, které nám v kuchyni usnadňují život.

Ani jí se nevyhnula válka a následná hospodářská krize. Přes smrt Otekerova syna v bitvě u Verdunu a následné poválečné recesi, se opět projevil neobyčejný podnikatelský talent, díky kterému se rodinná firma udržela na výsluní a zažila další rozkvět. V dobách krize Dr. Oetker vydával kuchařku s „hubenými“ recepty, které učily hospodyňky vařit a péct z mála surovin.

Na konci druhé světové války umírá i vdova po synovi Augusta Oetkera se svým novým manželem a jejich dcerami. Podniku se ujímá Robert August Oetker, vnuk zakladatele. Vykupuje zpět vyvlastněné dceřiné firmy, rozšiřuje portfolio výrobků a i nadále vydává kuchařku s recepty ze surovin Dr. Oetker.

V té době je to v Německu druhá nejprodávanější kniha.

První je Bible.

26984YjI.jpg

Na nesmrtelné impérium se řítí další osudová rána.

Roku 1976 je unesen syn majitele Richard Oetker. Dva dny je držen uzavřený v bedně, kde dostává silné rány elektrickým proudem. V křeči si zlomí několik obratlů a krčky obou stehenních kostí. Únosce Dieter Zlof žádá rekordní výkupné 21 milionů německých marek. Ví, že si to může dovolit. A také peníze dostane. 16. Prosince dojde k předání peněz a následně je v na označeném místě v kufru auta nalezen polomrtvý Richar Oetker. Lékaři bojují o jeho život a nedávají mu moc nadějí. Únosce uniká. Dlouhé dva roky čekala policie na jeho chybu. Tou byl pokus o uložení části výkupného na bankovní účet. Pozorný pokladník zaregistroval, že jde o čísla bankovek, které policie sleduje.

Zlof se nepřizná, a tak je případ uzavřen až tři roky poté, co si v lednu 1994 odsedí patnáctiletý trest.

Kufr, pečlivě zabalený do plastových pytlů, má zakopaný v lese. Ačkoli téměř polovina bankovek vlhkostí zetlela, stále má v přepočtu téměř 200 000 000 korun. Netuší, že je stále sledován a 27. května 1997 se pokusí výkupné „vyprat“ v Londýně. Je znovu zatčen a konečně se přiznává. Případ je uzavřen.

26983YWU.jpg

26985MjV.jpg

Richard Oetker se zdravotními následky bojuje dodnes, ale pevně stojí v čele rodinné společnosti Dr. Oetker.

Mohl by to být jen obyčejný kypřící prášek nebo pudink. Vždycky mi ale bude vonět sladce vanilkou a hořce jako odvrácená stránka úspěchu.

Dr. Oetker je pro mě velký příběh o fantastickém podnikatelském nápadu,  o rodinném impériu, o odvaze vstát ze dna a hledat novou cestu, o lidské zvrácenosti a šťastné náhodě, která korunuje naše usílí jako vanilkový cukr pečená jablíčka.

Dobrou chuť.

ToraToraTora

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve VODNÁŘI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

GitaJméno Gita je původu latinského. Je to zkrácená verze jména Margita, která má dnes také svátek. Toto slovo, a tedy i jméno v překladu znamená „perla“. Pokud bychom ale brali v potaz naše keltské předky, tak tam slovo gita znamenalo „ušlechtilá“. V ČR máme 301 ušlechtilých perliček Git.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Don’t Worry Be Positive

Don't Worry Be Positive

Don't Worry Be Positive

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 25
  • 543
  • 31 303
  • 451 656
  • 2 122 293
  • 3 750
  • 26
  • 1 793
0 Shares
Share
Tweet