Detail příspěvku: Enneagram: Dokonalá lidská psychologie. Připravte si kapesníčky

Enneagram: Dokonalá lidská psychologie. Připravte si kapesníčky

autor: | Říj 12, 2017 | Společnost | 0 komentářů

Každý, kdo se zajímá o lidskou duši a psychologii, zajásá! Milovníci astrologie užmoulají kapesník, protože tomuhle sahá astro psychologie leda tak po kotníky. No dobrá, možná po kolena. Enneagram je dobrou spojnicí mezi intuicí, čistou psychologií, astrologií a zkušenostmi z praxe. Tady se všechno rozvíjí do ještě přesnějších popisů, všech úhlů pohledu a ještě se všechny typy čas od času mezi sebou spojují a prolínají. 

Dá se říci, že nikdo není jen čistý jeden typ (Perfekcionista, Pomocník, Vítěz, Individualista, Pozorovatel, Loajální skeptik, Požitář, Bojovník, Usmiřovatel), ale že velmi často se různě spojujeme. 

 

Kolik lidí, tolik typů! Ale lze říci, že zde uvedené náhledy odhalující naše motivace, skrytá jednání, myšlení, obavy, touhy a přístupy k nim, jsou tu popsány přesně tak, jak je zažíváme.

 

S enneagramem máme možnost pochopit pohnutky svého jednání i myšlenek.

 

25098NzF.jpg

 

Nezaměřujte se jenom na sebe…

 

Samozřejmě jsem začala tak, jak se dá čekat. U sebe.  Našla jsem si svůj typ a žasla. Byla jsem ohromena, protože tohle šlo do hloubky mé duše. Jenže potom si s klidem přečtete i další typy. Částečně se i v nich najdete a na druhé straně také pochopíte nutkání a pohnutky ostatních ve svém okolí a zjistíte, možná jako já, že nejste zdaleka ten nejhorší typ. Ačkoliv při čtení toho mého typu mi často vstávaly vlasy hrůzou (a pravdivostí) na hlavě, při čtení těch dalších jsem za ten svůj byla často velmi vděčná.

 

Ano, vaše slabé stránky popíšou autoři se syrovostí, nad kterou vám budou jihnout emoce nebo se notně bouřit ego. Rozčílí vás. V takovou chvíli uvítáte výpovědi klientů, kteří přesně tohle přiznávají a dělí se s vámi o své příběhy, reakce a nachází své vlastní kořeny a důvody.

 

25099YzM.jpg

 

Moje matka byla velmi silná, dominantní a jistým způsobem okouzlující žena. Byla schopná mi najednou upřít svoji lásku, vztekle a často na první pohled i bezdůvodně. Aby si někdo její lásku zasloužil, musel splnit spoustu podmínek a především musel být absolutně oddaný jejím hodnotám, přesvědčení a úsudku, bez ohledu na to, jak moc se mýlila nebo v něčem vymykala. Často jsem měl pocit, že mým úkolem je pouštět se s matkou do konfrontací – bojovat za své vlastní přežití. Problém byl v tom, že můj postoj byl negativní: odolával jsem jí a přežil jsem, ale nikdy jsem si nebyl jistý, že jsem zvítězil. Nikdy nebylo možné získat si souhlas druhých (především matky), a přitom si udržet

 

Enneagram je jako zrcadlo. Devět typů osobnosti se v něm ukazuje nejen s projevy, díky kterým tyto osobnosti poznáte, poznáte i sami na sobě. Ale především s důvody, proč se člověk takto chová. Na světě může být jedna jediná situace, na kterou ale každý z těchto lidí bude reagovat jinak. Zaujalo mne například to, že jsou tu naše reakce rozděleny mimo jiné na zralé a nezralé, případně něco mezi a naši „zralost“ formuje podle autorů často právě dětství. Čas, kdy jsme měli mít zázemí, bezpečí a možnost se naučit se svou povahou pracovat. Pokud jsme toto zázemí neměli, má duše sklony k tomu se s tím vyrovnávat po svém, většinou negativně nebo „zamrzle“. Nedospějeme. To pro mne bylo asi nejtěžší částí četby. Ty chvíle, kdy jsem viděla to nedospělé, nedovyvinuté chování a jednání.

 

Tu bolest, kterou nese dospělý člověk v duši, aniž by si to uvědomoval. Možná tyhle chvíle bereme jako svoji chybu, ale ve skutečnosti jde o velkou výzvu, kdy může dozrát i v dospělosti. Právě k tomu autoři vedou u každého typu osobnosti část textu, aby nám ukázali, jak si se svými slabými stránkami poradit. To považuji za prakticky nejcennější část celé knihy. Teoreticky je celá kniha úchvatná, nesmírně informačně cenná, ale do praxe uvedeme právě to, co je na konci každé kapitoly, a co nám dává šanci na lepší život.

 

Tady uvidíte, že jste úplně normální!

 

O autorech:

 

Don Richard Riso – je nejvíce uznávaným autorem, který se enneagramy zabývá a dále ho rozvíjí. Je prezidentem a zakladatelem několika společností a institutů. Enneagram vyučuje déle než dvacet let a jeho knihy jsou bestsellery v nejrůznějších zemích, kromě jiných také v Číně, Koreji, Španělsku  a jiných. Třináct let byl jezuitou, je držitelem vysokoškolských titulů v oborech angličtina a filosofie.

 

Russ Hudson – je jedním z dalších významných autorů a učenců a myslitelů ve světě enneagramu. Píše knihy ve spoluautorství s Donem Risem, aktivně působí jako spoluzakladatel institutů a získal vysokoškolský diplom v oboru východoasijská studia na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

 

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2017, www.synergiepublishing.com

 

Renata Petříčková


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v RAKU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Ondřej má rodný list psaný Řecky. Jeho otcem je jméno Andreas, které vzniklo ze slova „andréios”, což znamená „statečný”. Ačkoli jde tedy v případě Ondřeje o odnož, význam je stále stejný. Ondřej znamená „statečný“. V ČR běhá aktuálně 60251.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 288
  • 436
  • 30 414
  • 426 400
  • 2 275 755
  • 3 781
  • 27
  • 1 835
0 Shares
Share
Tweet