Detail příspěvku: Bratři bagři vyvětrají technické mozky aneb čtivo pro děti

Bratři bagři vyvětrají technické mozky aneb čtivo pro děti

autor: | Úno 6, 2012 | Rodina a Drobotina | 0 komentářů

Views: 14

Jiří Macoun o své knize říká, že stejně jako ženy a dívky s největším zaujetím sledují královské svatby, malí kluci stejně zapáleně sledují bagry při práci. Rypadla tedy pojal za nesmírně zajímavá a protože i on
sám se rád zastaví u každého výkopu s obdivem a klukovskou zapáleností. A protože měla vzniknout pohádka pro kluky, Jiří Macoun se toho úkolu bravurně ujal. Tak bravurně, že mě jako ženu a holku přivedla tato pohádka až za hranice dámského chápání.

3812Nzl.jpgPro tatínky ideální.
MUR, VUR a SUR – to je trojice převážně železných sourozenců vzniklých pod rukama šikovného konstruktéra mohutně, leč nenápadně (a toho si zase všimne ženské oko) podporována paní konstruktérovou. Disponují vším, co má ideální bagr mít a navíc mají bystrý rozum a mluví.
Zkraje čtení jsem měla hřejivý pocit, že technické pojmy tu jsou obsaženy sice ve větším množství, ale neobtěžují. Jsou akčně a citlivě  vloženy do příběhu a jediné, co  může rušit, je případný zvídavý dotaz šestiletého dítka,co je to třeba prášková barva nebo sváry v ochranné atmosféře či snad za horka kované díly z ušlechtilé oceli.
Laughing To je pro večerně přepracovaný mateřské mozky už poněkud těžká otázka!
No… dílo má bezpochyby obrovské a hřejivé srdce, které se přiblíží a splyne s každou klučičí duší a tím více ještě s tou tatínkovskou.
Milé maminky, vezměte si raději něco o vílách a tohle nechte na tatínkovi, protože dříve či později se vám přeprogramuje mozek na hlavu rodiny a budete zcela dobrovolně a mimovolně doma řešit kapající kohoutek,
poličky do koupelny a opravu auta vlastnoruč.
Ale zase… jako příjemné odbočení z ryze ženského světa je to fajn!
Dokonce moc fajn, na chvíli se zasníte nad tím, jaká by to byla slast, mít mužský způsob uvažování.

Tato trojice rypadel má sama dost rozumu a tak k jejich obsluze není třeba jediného muže. A ten rozum se začne prosazovat v další části knihy. A není to zrovna lichotivý obraz naší doby. Například se tu bude řešit to, že ministr nemá na zaplacení zakázky a pohled na vládní autobus nějak podvědomě nebudí hezké pocity ani u zaměstnanců stavební firmy, ani u bagrů.
Kravaťáků tam bude opravdu dost a řešení finančních věcí ohledně staveb a placení, neplacení není zrovna dobrým čtivem před spaním.
Připravte si svěží briskní mozky a hbitý jazyk, abyste věděli, jak takové prekérnosti dnešní záludné doby dítěti vysvětlit.
Některé prekérnosti jsou vysvětleny nakonec, v malém pohádkovém slovníčku.  Třeba to svařování v ochranné atmosféře, ovšem autor už nevysvětlil, jak to chodí s veřejnými zakázkami a penězi na stavbu silnic…
Obrázky jsou jednoduché a poutavé
Lukáš Urbánek knížku ilustroval velmi zvláštně. Jednoduše,řekněme až „heslovitě“. Jednoduchý styl a postavičky skýtají mnoho k vlastní fantazii a klukům se líbí. Jejich vnímání je opravdu trochu jiné než vnímání dívek, pro které to může být příliš strohé a přiznejme se – možná to mohou vidět až trochu nebezpečně. Mimoděk jsem si při prohlížení vzpomněla na podobnou knížku mého dětství, kde vystupoval jakýsi obrýlený pán,… nevzpomenu si jakou… ale neměla jsem tu knížku ráda, protože mi připadala neprostupná, tudíž nebezpečná.
Na několika místech je příběh nahrazen komiksem, což je nezvyklé, ale velmi příjemné.  Vytrhne vás to z děje psaného a hle…. Další dimenze a zase návrat k písmenkům. Bezvadný nápad!
Ideální knížka pro kluky?
To určitě, testováno na mém synovi, kterému se líbila po té ryze klukovské stránce. Přesto ještě věkem k ní úplně nedozrál a dovolím si tipnout, že pro sedmi, osmi a desetileté klučiny to bude fajn čtivo pod peřinu.
Bratři bagři totiž mají naprosto specifický styl, kterým vyniká Jiří Macoun obecně (autor také úspěšné knihy Plus mínus Max, také spíše pro kluky) a čte se jedna báseň. Klouže a sjíždí vám do hlavy tak lehce a nenuceně, dokud jí nepřečtete. Tedy, ne vám, ale vašim synkům. A TAKY MOŽNÁ I TATÍNKŮM.
A navíc poznámka úplně mimo… takhle knížka vážně krásně voní… tím papírem, tiskem…
Vydalo nakladatelství XYZ, 2011, www.xyz.cz
Renata

[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Emil je původem z latiny. Pochází ze slova „aemilianus“, které se překládá jako „pracovitý“, „horlivý“ nebo „soutěživý“. Jste-li tedy Emil, tak vaše jméno z vás, alespoň co do překladu, dělá velice dobrého zaměstnance, který plní na 110% a s vámi ještě dalších 10998 Emilů v ČR.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 6
  • 432
  • 39 428
  • 360 252
  • 2 459 560
  • 3 795
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet