Jiří Macoun o své knize říká, že stejně jako ženy a dívky s největším zaujetím sledují královské svatby, malí kluci stejně zapáleně sledují bagry při práci. Rypadla tedy pojal za nesmírně zajímavá a protože i on
sám se rád zastaví u každého výkopu s obdivem a klukovskou zapáleností. A protože měla vzniknout pohádka pro kluky, Jiří Macoun se toho úkolu bravurně ujal. Tak bravurně, že mě jako ženu a holku přivedla tato pohádka až za hranice dámského chápání.
Pro tatínky ideální.
MUR, VUR a SUR – to je trojice převážně železných sourozenců vzniklých pod rukama šikovného konstruktéra mohutně, leč nenápadně (a toho si zase všimne ženské oko) podporována paní konstruktérovou. Disponují vším, co má ideální bagr mít a navíc mají bystrý rozum a mluví.
Zkraje čtení jsem měla hřejivý pocit, že technické pojmy tu jsou obsaženy sice ve větším množství, ale neobtěžují. Jsou akčně a citlivě vloženy do příběhu a jediné, co může rušit, je případný zvídavý dotaz šestiletého dítka,co je to třeba prášková barva nebo sváry v ochranné atmosféře či snad za horka kované díly z ušlechtilé oceli.

To je pro večerně přepracovaný mateřské mozky už poněkud těžká otázka!
No… dílo má bezpochyby obrovské a hřejivé srdce, které se přiblíží a splyne s každou klučičí duší a tím více ještě s tou tatínkovskou.
Milé maminky, vezměte si raději něco o vílách a tohle nechte na tatínkovi, protože dříve či později se vám přeprogramuje mozek na hlavu rodiny a budete zcela dobrovolně a mimovolně doma řešit kapající kohoutek,
poličky do koupelny a opravu auta vlastnoruč.
Ale zase… jako příjemné odbočení z ryze ženského světa je to fajn!
Dokonce moc fajn, na chvíli se zasníte nad tím, jaká by to byla slast, mít mužský způsob uvažování.
Tato trojice rypadel má sama dost rozumu a tak k jejich obsluze není třeba jediného muže. A ten rozum se začne prosazovat v další části knihy. A není to zrovna lichotivý obraz naší doby. Například se tu bude řešit to, že ministr nemá na zaplacení zakázky a pohled na vládní autobus nějak podvědomě nebudí hezké pocity ani u zaměstnanců stavební firmy, ani u bagrů.
Kravaťáků tam bude opravdu dost a řešení finančních věcí ohledně staveb a placení, neplacení není zrovna dobrým čtivem před spaním.
Připravte si svěží briskní mozky a hbitý jazyk, abyste věděli, jak takové prekérnosti dnešní záludné doby dítěti vysvětlit.
Některé prekérnosti jsou vysvětleny nakonec, v malém pohádkovém slovníčku. Třeba to svařování v ochranné atmosféře, ovšem autor už nevysvětlil, jak to chodí s veřejnými zakázkami a penězi na stavbu silnic…
Obrázky jsou jednoduché a poutavé
Lukáš Urbánek knížku ilustroval velmi zvláštně. Jednoduše,řekněme až „heslovitě“. Jednoduchý styl a postavičky skýtají mnoho k vlastní fantazii a klukům se líbí. Jejich vnímání je opravdu trochu jiné než vnímání dívek, pro které to může být příliš strohé a přiznejme se – možná to mohou vidět až trochu nebezpečně. Mimoděk jsem si při prohlížení vzpomněla na podobnou knížku mého dětství, kde vystupoval jakýsi obrýlený pán,… nevzpomenu si jakou… ale neměla jsem tu knížku ráda, protože mi připadala neprostupná, tudíž nebezpečná.
Na několika místech je příběh nahrazen komiksem, což je nezvyklé, ale velmi příjemné. Vytrhne vás to z děje psaného a hle…. Další dimenze a zase návrat k písmenkům. Bezvadný nápad!
Ideální knížka pro kluky?
To určitě, testováno na mém synovi, kterému se líbila po té ryze klukovské stránce. Přesto ještě věkem k ní úplně nedozrál a dovolím si tipnout, že pro sedmi, osmi a desetileté klučiny to bude fajn čtivo pod peřinu.
Bratři bagři totiž mají naprosto specifický styl, kterým vyniká Jiří Macoun obecně (autor také úspěšné knihy Plus mínus Max, také spíše pro kluky) a čte se jedna báseň. Klouže a sjíždí vám do hlavy tak lehce a nenuceně, dokud jí nepřečtete. Tedy, ne vám, ale vašim synkům. A TAKY MOŽNÁ I TATÍNKŮM.
A navíc poznámka úplně mimo… takhle knížka vážně krásně voní… tím papírem, tiskem…
Renata
[sexy_author_bio]