Detail příspěvku: Muži a sukně – jde to dohromady?

Muži a sukně – jde to dohromady?

autor: | Led 19, 2012 | Móda | 0 komentářů

Návštěvy: 393

Ačkoli nejsem žádný puritán ani konzervativec, pohled na muže v sukni mě vždy překvapí. Neříkám, že nepříjemně či výrazně mile, zkrátka překvapí. Zrovna nedávno jsem takového otužilce potkala na nádraží a vzhledem k teplotě v minusových hodnotách se dost bála o jeho budoucí schopnost reprodukce…

3568MGY.jpg

 

Historický vývoj


V pravěku i starověku byly bederní roušky i dlouhé tógy naprosto běžnou součástí pánské (a ostatně i dámské) módy.
Ke skutečnému rozlišení mezi mužskými a ženskými oděvy došlo až v době románské (tedy mezi 11. – 13. století). Tehdy se u mužů začaly objevovat kalhoty zejména kvůli pohodlí při jízdě na koni i při fyzicky namáhavých pracích.
Během středověku pak byla sukně, jako protiklad symbolu živitele rodiny a pána domu odsunuta do výhradně ženského šatníku a v mužském odívání zůstaly jen dlouhé haleny, pánské noční košile (které se udržely až do 20. století) a samozřejmě mnišské kutny a kněžská roucha (kdo by nevzpomněl slavnou Matuškovu větu z Noci na Karlštejně: „ Já vidím sukni, krumplovanou…V té sukni je jeho důstojnost arcibiskup Arnošt z Pardubic. „).
Pro dobrou polovinu mužů na světě je pak sukně v různých obdobách dodnes zcela normálním a běžným každodenním oděvem, a to ať už v podobě různých tunik, rouch, halen, hakami či kimon, nebo oblíbených skotských kiltů.

 

 

pánské sukně

Současnost


Ačkoli se dnešní doba ohání maximální tolerancí a otevřeností, přeci jen zde stále existují mnohé předsudky, a to i v oblasti oblékání. Zatímco ženám je klidně povoleno vstoupit do Státní opery v běžných domácích šatech, po mužích se vyžaduje oblek. Ženy klidně mohou v létě vyrazit na obchodní jednání v krátké sukni a páskovaných střevíčcích, ale od pánů se očekávají přinejmenším dlouhé kalhoty a polobotky.
A nejinak je tomu i u mužských sukních. Nepočítám-li již zmiňované výjimky, jako je sutana či kilt, je sukně tradičně přijímána jako oděv výhradně ženský a na její mužské nositele je pohlíženo přinejmenším s údivem, většinou však spíše s předsudky a myšlenkami na homosexualitu. Proč společnost klidně nechá ženy nosit frak i kravatu a na muže v sukních pohlíží skrz prsty?

 

 

kilty 488

Zdravotní a hygienická hlediska


Příznivci pánských sukní se při jejich obhajobě odvolávají zejména na právo rovného přístupu, ale i zdravotní a hygienické aspekty nošení sukní. Zejména v horkých letních měsících je prý sukně nenahraditelným pomocníkem, který předchází přehřívání a zapařování genitálií, což má nepříznivý dopad na kvalitu a počet spermií.
V sukni se muž údajně paří až o 70% méně než v kalhotách, a to včetně bermud.
Příklad si můžete vzít například z jednoho švédského šóféra, který nošením sukně (v tomto případě však dámské) obešel přísný dress code policy dopravní firmy (více viz tento článek).

 

 

3566MzI.jpg

Několik názorů z webu


 •  „Muž má na nošení sukně nezadatelné právo, historické i morální“
 • „Prochodil jsem jaro, léto i začátek podzimu v kiltu a všichni ať mi škubnou nohou:P Když hodně prší nebo fouká vítr,tak jsou lepší kalhoty, ale přežít se dá všechno:)“
 • „Hnusné… říkám si, jestli jsme se už opravdu náhodou nezbláznili, vkus už naprosto ztratil své obsahové nasycení… Budeme chodit s “holýma” zadkama a vulvou na krku, a to je jenom začátek, buhví, kde se to zastaví sad
 • „Pánské sukně a kilty prostě mužům sluší ať se to někomu líbí či ne. Škarohlídi mají aspoň téma k diskusi když takto oděný muž jde mezi lidi.“
 • „No, mě osobně by asi chlap v sukni moc nepřitahoval, ale když se nenecháte odradit negativními reakcemi a budete sukničky nosit, tak za dvě tři generace už to nikomu ani nepřijde…;)
 • „Myslím si,že je to každého muže jeho věc co si obleče. Fakt je ten,že tady u nás na to nejsme zvyklí,ale pokud to slouží pro zdraví tak proč ne. Jinak bych se na to asi dívala,kdyby si brával moje sukně. Pěkný den.“

3567M2J.jpg

Co si o tom myslím já?


Popravdě řečeno jsem si při životě v Praze zvykla na daleko absurdnější kreace než je muž oblečený v sukni. Pokud se to někomu líbí a přijde mu to pohodlné, tak proč ně? Třeba kilt na pravém zarostlém zrzavém Skotovi je vyloženě padnoucí (co jiného by měl nosit, že?). Jen bych apelovala na zdravý rozum a ohled k místním klimatickým podmínkám.
Takže pánové, pokud se Vám nošení sukní líbí a nehodláte se jich vzdát ani v zimě, dbejte, prosím, na dostatečné ošacení. Pořiďte si zásobu kvalitního termoprádla a nevyhýbejte se ani moirovým či klimatexovým podvlíkačkám. Věřte, že vám vaše „rodinné klenoty“ budou nadmíru vděčné.

Zdroje:

Katka


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se v PANNĚ. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Marcela je jméno, jehož původ najdeme v latině. Patrně bylo odvozeno z římského Marcus a zdrobnělé podoby Marcellus, což je zase odvozenina jména boha války Marse. Marcela s ohledem za základ slova by tedy mohla být „malá bojovnice“. V doslovném překladu ale znamená „zasvěcená bohu války”, „zasvěcená Martovi”. V ČR je 61 235 „malých bojovnic“.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

 • 72
 • 410
 • 23 263
 • 360 842
 • 2 418 814
 • 3 795
 • 28
 • 1 846
0 Shares
Share
Tweet