Views: 429
Ačkoli nejsem žádný puritán ani konzervativec, pohled na muže v sukni mě vždy překvapí. Neříkám, že nepříjemně či výrazně mile, zkrátka překvapí. Zrovna nedávno jsem takového otužilce potkala na nádraží a vzhledem k teplotě v minusových hodnotách se dost bála o jeho budoucí schopnost reprodukce…
Historický vývoj
V pravěku i starověku byly bederní roušky i dlouhé tógy naprosto běžnou součástí pánské (a ostatně i dámské) módy.
Ke skutečnému rozlišení mezi mužskými a ženskými oděvy došlo až v době románské (tedy mezi 11. – 13. století). Tehdy se u mužů začaly objevovat kalhoty zejména kvůli pohodlí při jízdě na koni i při fyzicky namáhavých pracích.
Během středověku pak byla sukně, jako protiklad symbolu živitele rodiny a pána domu odsunuta do výhradně ženského šatníku a v mužském odívání zůstaly jen dlouhé haleny, pánské noční košile (které se udržely až do 20. století) a samozřejmě mnišské kutny a kněžská roucha (kdo by nevzpomněl slavnou Matuškovu větu z Noci na Karlštejně: „ Já vidím sukni, krumplovanou…V té sukni je jeho důstojnost arcibiskup Arnošt z Pardubic. „).
Pro dobrou polovinu mužů na světě je pak sukně v různých obdobách dodnes zcela normálním a běžným každodenním oděvem, a to ať už v podobě různých tunik, rouch, halen, hakami či kimon, nebo oblíbených skotských kiltů.
Současnost
Ačkoli se dnešní doba ohání maximální tolerancí a otevřeností, přeci jen zde stále existují mnohé předsudky, a to i v oblasti oblékání. Zatímco ženám je klidně povoleno vstoupit do Státní opery v běžných domácích šatech, po mužích se vyžaduje oblek. Ženy klidně mohou v létě vyrazit na obchodní jednání v krátké sukni a páskovaných střevíčcích, ale od pánů se očekávají přinejmenším dlouhé kalhoty a polobotky.
A nejinak je tomu i u mužských sukních. Nepočítám-li již zmiňované výjimky, jako je sutana či kilt, je sukně tradičně přijímána jako oděv výhradně ženský a na její mužské nositele je pohlíženo přinejmenším s údivem, většinou však spíše s předsudky a myšlenkami na homosexualitu. Proč společnost klidně nechá ženy nosit frak i kravatu a na muže v sukních pohlíží skrz prsty?
Zdravotní a hygienická hlediska
Příznivci pánských sukní se při jejich obhajobě odvolávají zejména na právo rovného přístupu, ale i zdravotní a hygienické aspekty nošení sukní. Zejména v horkých letních měsících je prý sukně nenahraditelným pomocníkem, který předchází přehřívání a zapařování genitálií, což má nepříznivý dopad na kvalitu a počet spermií.
V sukni se muž údajně paří až o 70% méně než v kalhotách, a to včetně bermud.
Příklad si můžete vzít například z jednoho švédského šóféra, který nošením sukně (v tomto případě však dámské) obešel přísný dress code policy dopravní firmy (více viz tento článek).
Několik názorů z webu
- „Muž má na nošení sukně nezadatelné právo, historické i morální“
- „Prochodil jsem jaro, léto i začátek podzimu v kiltu a všichni ať mi škubnou nohou:P Když hodně prší nebo fouká vítr,tak jsou lepší kalhoty, ale přežít se dá všechno:)“
- „Hnusné… říkám si, jestli jsme se už opravdu náhodou nezbláznili, vkus už naprosto ztratil své obsahové nasycení… Budeme chodit s „holýma“ zadkama a vulvou na krku, a to je jenom začátek, buhví, kde se to zastaví
- „Pánské sukně a kilty prostě mužům sluší ať se to někomu líbí či ne. Škarohlídi mají aspoň téma k diskusi když takto oděný muž jde mezi lidi.“
- „No, mě osobně by asi chlap v sukni moc nepřitahoval, ale když se nenecháte odradit negativními reakcemi a budete sukničky nosit, tak za dvě tři generace už to nikomu ani nepřijde…;)
- „Myslím si,že je to každého muže jeho věc co si obleče. Fakt je ten,že tady u nás na to nejsme zvyklí,ale pokud to slouží pro zdraví tak proč ne. Jinak bych se na to asi dívala,kdyby si brával moje sukně. Pěkný den.“
Co si o tom myslím já?
Popravdě řečeno jsem si při životě v Praze zvykla na daleko absurdnější kreace než je muž oblečený v sukni. Pokud se to někomu líbí a přijde mu to pohodlné, tak proč ně? Třeba kilt na pravém zarostlém zrzavém Skotovi je vyloženě padnoucí (co jiného by měl nosit, že?). Jen bych apelovala na zdravý rozum a ohled k místním klimatickým podmínkám.
Takže pánové, pokud se Vám nošení sukní líbí a nehodláte se jich vzdát ani v zimě, dbejte, prosím, na dostatečné ošacení. Pořiďte si zásobu kvalitního termoprádla a nevyhýbejte se ani moirovým či klimatexovým podvlíkačkám. Věřte, že vám vaše „rodinné klenoty“ budou nadmíru vděčné.
- http://muzi-a-sukne.ic.cz/
- http://forum.lide.cz/forum.fcgi?akce=forum_data&forum_ID=45554&ID_from=39771360&dir=-1&auth=
Katka
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
- Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
Tyhle taky napsala:
- Komerce02.12.2024Kojení doma i na veřejnosti: Jak si ulehčit život díky vhodnému oblečení
- Komerce24.11.2024Porovnání menstruačních kalhotek: Co nabízí český výrobce Ecomodi?
- Tělo09.09.2024Jak menstruační cyklus ovlivňuj váš výkon při tréninku?
- Komerce18.04.2024Deprese není jenom o antidepresivech: Proč je důležité zabývat se podstatou problému