smart casual styla
Móda

Casual styl se dostává do popředí. Jaká jsou jeho pravidla?

0 Shares

Člověk může chodit oblékán různě. Zatímco někdo jede podle svého gusta čili obléká to, co se mu líbí nebo co mu zrovna přijde pod ruku, jiný dbá pravidel konkrétního stylu oblékání. Věděli jste, že existuje rovnou několik stylů, podle kterých se lidé oblékají? Ať už to jsou podnikatelé nebo sportovci, každý má to svoje.

Ve firmách se velice často setkáte s business nebo business casual. Jak lze jednotlivé styly definovat?

oblečení

Firemní dress code se dodržuje na nejednom pracovišti

Zatímco menší firmy nemají zavedené dress cody, ve větších korporacích to ale platí. Ví se totiž, že pokud budou lidé vkusně oblečení, udělá se na klienta daleko lepší dojem. Firemním dress codem bychom mohli označit jakýsi soubor pravidel určující, jaké oblečení mají zaměstnanci volit a podle čeho mají dnes a denně vybírat svůj outfit do práce. 

Samozřejmě to není pouze o košili a kalhotách, jak si mnozí myslí. Dokonce se nemusí nutně sahat jenom po kostýmku, ve kterém je zejména v létě člověku horko. Stačí jenom dodržet jisté materiály, barvy nebo styl oblékání a když bude někde určen business styl, tak nechodit do kanceláře v teplácích. 

Business je ryze formální styl

Než přejdeme k samotnému casual stylu, je dobré si říct, co je to business styl. Když budete znát rozdíly v nejčastěji používaných stylech oblékání, není to na škodu. 

Za business se označuje ryze pracovní formální styl. V praxi ho dodržují nejvíce právníci, obchodníci nebo finanční poradci. Kalhoty, polobotky, košile a sako – takto lze ve zkratce definovat kombinaci, která je typická pro pány.

bussines styl oblékání

Kostým, sukně, šaty (obě délkově ke kolenům či lehce pod kolena) – to je zase ryze dámská záležitost.

Business casual je pracovní, neformální styl

Zatímco business styl byl formální, business casual je neformálního charakteru. Člověk má větší svobodu, není tolik opředen pravidly. S tímto oblékáním se setkáte v kancelářích velkých korporátních společnostech. Pánové sahají zpravidla po košili s dlouhým rukávem, povoleny jsou i jednobarevné svetry, kalhoty nebo džíny bez děr. Sako se může kombinovat s obyčejným basic jednobarevným tričkem a jednoduchými teniskami, mokasíny nebo polobotky nejsou nutností.

A co si mohou dovolit ženy? Mohou opět sáhnout po sukních a šatech nebo kalhotových kostýmech. Ale mohou se také více oprostit od pravidel business stylu čili můžou sáhnout po výraznějších výstřizích, basic tričkách, které zkombinují s blazery nebo kratšími saky. Lodičky ani polobotky rázem nejsou nutností, můžou stejně jako pánové nazout bílé tenisky. 

Co je to casual styl?

Co je to business styl víme. Co je to business casual víme také. Ale co je to casual styl oblékání? Když první zmíněné byl formální styl, druhý pak pracovní neformální styl, třetí je, jak z logiky věci vyplývá, neformální styl. Představuje především volnočasové oblečení pro každodenní nošení. Sem tedy spadá veškeré ležérní kousky, jako jsou džíny, trička, mikiny, šortky nebo sportovní saka. 

Jinými slovy casual styl nemá zrovna příliš pravidel. Co sem ale nepatří, je funkční oblečení na sport, které bychom zařadili zase do zcela jiné kategorie.

smart casual styl

Ještě je tu smart casual

Abychom měli seznam stylů casual kompletní, musíme zmínit ještě smart casual. S tímto oblékáním se totiž můžete setkat velice často. Definovat ho lze jako neformální, ale zároveň elegantní odívání. Pánové sahají po ležérních kouscích, které kombinují s elegantními modely. V praxi se tedy nebojí spojit džíny bez děr s elegantním sakem nebo výstřihem do V. Dámy se zase nebojí kombinovat džíny s elegantní, saténovou nebo jinou halenkou, sukni s basic tričkem a podobně.

Zpracovala: Kateřina Kubíková

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x