Detail příspěvku: Super potraviny: Chytrá reklama nebo fakt?

Super potraviny: Chytrá reklama nebo fakt?

autor: | Úno 4, 2016 | Fauna a Flóra | 0 komentářů

Návštěvy: 18

Kdo sleduje alespoň koutkem očka cvrkot na společenských webech, nebo čas od času nahlédne do nějakého tištěného lifestylového časopisu, určitě neunikl fenoménu super potravin. Bez ohledu na to zda dbáte o stravování nebo chcete mít pleť vypnutou jak kůži na indiánském bubínku… neuniknete.

Co chvíli vylezou nějací vědci z pralesa s úžasným objevem semen či bobulí, jejichž účinky jsou nevídané a síla doposud nepoznaná. Samozřejmě si je můžete za báječnou cenu zakoupit v tabletkách, krému nebo nasušené sypat do jogurtu.

 

Pochopitelně se nám výrobci oněch preparátů snaží vsugerovat výčitku, jak si to vlastně představujeme, mluvit o zdraví či kráse a nevědět o nejnovějších plodech pralesa nebo čínských velehor. Vlastně je nepochopitelné, jak jsme se mohli ocitnout v jedenadvacátém století a neznat tu či onu super bobuli.

 

Takhle jsme objevili aloe vera, acai, goji, chia, řasy, guarana, maqui, zelený ječmen, ….já vlastně ani nevím, jak se všechny ty bobule jmenují. Než si stihnu jeden název zapamatovat a osvojit, už je tu nový.

 

Na internetových diskuzích se radši ani neptám, protože člověk hned vypadá jako pračlověk, který s řevem právě objevil žárovku. A tak si tak žvýkám ten svůj rohlík u snídaně a přemýšlím, zda stihnu alespoň padesáté narozeniny, když nestíhám ani zakomponovat do své krmné dávky nějakou tu superpotravinu.

 

Na jednu stranu lidstvo chápu.

 

Bez ohledu na to, jak nespokojeni jsme s vlastním životem, na něm kupodivu lpíme. A chceme, aby byl co nejdelší. Být tu do sto padesáti je jistě sranda, pokud si zachováme alespoň do stodvacetin vitalitu třicátníka. Takže proč ne. Prodejci super potravin útočí na naše základní pudy a vychází jim to.

 

Zas takový podvod to není.

 

U zmiňovaných většinou přírodních produktů skutečně byly vědecky prokázány obsažené prospěšné látky. Otázkou je, kolik jich skončilo v dotyčném pleťovém krému nebo zda je reálné založit stravování na denním příjmu dvou kila semen. Byť proklatě zdravých. Nejsme drůbež.

 

Tím každopádně nechci rezignovat na snahu mnohých vylepšit svůj životní styl.

 

U bůčku se zelím se dá báječně meditovat a za dlouhých zimních večerů poslouchat, jak vám kornatí cévy.  Nízkotučný jogurt ovšem vám rozhodně nezajistí takovou pohodu jako kafe a cigárko, ale kdo by chtěl po smrti děsit kuřáky svými fotkami na krabičce cigaret. Tak se snažíme.

Více či méně.

 

Nebojte, má to cenu.

 

A nemusíme pokaždé čekat, s čím kdo vyleze z pralesa. Mnohdy jde o plody a semena ze vzdálených kontinentů. Obdivujeme vitalitu východních národů a tajemství pralesů kolem Amazonky. Skoro to vypadá, jakoby příroda všechny své zázraky vyplýtvala jinde a na samé srdce Evropy nic nezbylo. Jakoby k dlouhověkosti a zdraví byly odsouzeny jiné národy než potomci praotce Čecha. A to nám slíbil zemi mlékem a strdím oplývající…..

 

On se zas tak nespletl.

 

Moře nám sice nedopřál, ale zemi bohatou na zázračné plodiny určitě.

Nechci mluvit o nepřeberném množství bylin našich luhů a hájů, které vyléčí doslova každou bolístku. Chci mluvit o potravinách, které se nelesknou na křídovém papíře life stylových časopisů, které nezdobí žádnou billboardovou kampaň. Jsou všední, opomenuté a přitom pravými super potravinami v celém rozsahu tohoto novodobého pojmu. Zaslouží naši pozornost.

 

Pravým pokladem jsou například luštěniny.

 

19783Mzk.jpg

 

Nejen pro ty, kteří se snaží zhubnout. Jsou bílkovinnou bombou. Neobsahují žádný tuk, ale ohromné množství vitamínu B. Naši předci zvlášť v zimním období připravovali z hrachu tzv. pučálku-tedy opražený naklíčený hrách. Proti němu jsou dnešní multivitamínové přípravky jen slabým odvarem.

 

Stejně bohatým zdrojem vitamínů a aminokyselin je například syrovátka.

 

19784MWE.jpg

 

Tenhle odpad při výrobě sýra je hotovým zázrakem. Jeho sladkokyselá chuť osvěžuje a přitom se obsahem vitamínů a prospěšných látek směle vyrovná těm nejzdravějším potravinám světa. I mezi čerstvým ovocem jsou některé druhy, které hrají prim nad ostatními.

 

Za všechny jmenujme například borůvky či brusinky a další drobné lesní plody.

 

Pokud nemáte po ruce sušené a netrefíte ke dvanácti měsíčkům, určitě nezapomínejte na ořechy.

 

19782MzZ.jpg

 

Ty jsou balzámem pro naše tělo i duši. Blízko k nim mají i slunečnicová a dýňová semínka.

 

Potěším i masožravce.

 

Krvavé jelítko je sice obsahem tuku trnem v oku všech dietologů, zpracovaná krev je unikátním, komplexním a lehce stravitelným zdrojem vitamínů a stopových prvků.

 

Představujete si ho s kyselím zelím?

 

19785MWU.jpg

 

Naordinujte si po obědě alespoň procházku, ale věřte, že jste pro zdraví udělali maximum.

Mohla bych jmenovat dál.

 

Věřte mi, že naše země oplývá mlékem, strdím a superpotravinami.

 

Je škoda na ně zapomínat. Ohledně účinků na naše zdraví se se svými slavnějšími kolegy mohou směle rovnat.  Mají v tomhle souboji jednu ohromnou výhodu. Nikdo je nemusel přepravovat přes půlku světa. Nikdo je nemusel vysušit a nacpat do tablet ani lisovat. Mnohdy nám utkvěly v paměti jako smutná vzpomínka na školní jídelnu nebo scvrklou křížalu na špejcharu u babičky.

 

Ale i bez všeho světského pozlátka jsou pravým pokladem našich kuchyní a životů.

 

ToraToraTora


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se v PANNĚ. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Marcela je jméno, jehož původ najdeme v latině. Patrně bylo odvozeno z římského Marcus a zdrobnělé podoby Marcellus, což je zase odvozenina jména boha války Marse. Marcela s ohledem za základ slova by tedy mohla být „malá bojovnice“. V doslovném překladu ale znamená „zasvěcená bohu války”, „zasvěcená Martovi”. V ČR je 61 235 „malých bojovnic“.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 110
  • 410
  • 23 301
  • 360 880
  • 2 418 852
  • 3 795
  • 28
  • 1 846
0 Shares
Share
Tweet