Views: 16
Od doby, kdy architekt Stefan Boeri přišel s projektem Bosco Verticale se odborná i laická veřejnost hned akčně rozdělila na dvě skupiny. Odpůrce a fandy. Není divu. Je to něco tak originálního, že je třeba si na to zvyknout. A mě se tenhle způsob bydlení, více podobný hnízdění upřímně líbí!
Tenhle odvážný nápad, který vzniká v italském Miláně, mi připomíná ono úsloví o hoře a Mohamedovi.
Jestli je pro mnoho lidí, nemožné se nastěhovat do lesa (díky Bohu, protože to by z lesů nic moc nezbylo), pak je ideální nastěhovat si les domů.
Každý ale nadšení tvůrců nesdílí
Někomu se projekt nezamlouvá z estetického hlediska, jiný má dojem, že jde vlastně o jakousi degeneraci lesa jako takového, a další se bojí, že se stromům bude ubližovat.
Za sebe si myslím, že jestliže je projekt dobře vymyšlen, a pokud se i lidé, budou za dva roky, kdy budou byty k nastěhování, chovat se ke svým výškovým svěřencům hezky, mohlo by to člověka posunout blíž k přírodě.
Líbí se mi představa, že se ráno rodina probudí v desátém patře mrakodrapu a první, co uvidí, budou stromy.
Bude žít ve společnosti živých organismů.
Její členové za ně budou do jisté míry zodpovědní. Optimisticky si myslím, že by se tak mohlo mezi lidmi, kteří už dávno odvykli úzkému kontaktu s přírodou, obnovit pouto, které tak dobře znali naši předkové, a které je stále mnohem živější u obyvatel mimoměstských lokalit.
Jestli se to povede, mohl by být projekt Bosco Verticale hezkým krokem kupředu po stránce duchovního vývoje.
A také vizuálně je super.
Dokážu si představit celé město vystavěné v tomto duchu. Jakýsi přechod k možnosti vrátit člověka přírodě, a při tom ji v přirozené formě zachovat.
Tento model lesy nedevastuje, on je množí.
Osobně, když se na projekt podívám, nijak mě esteticky neirituje. Myslím, že takové sídliště Bohnice v Praze, nebo parádní panelový skvost v Mostě, je na pohled mnohem více depresívní. A jeho obyvatele nic pěkného ani nenaučí. Beton nežije.
Pokud bude člověk disciplinovaný, pokud se naučí znovu žít s přírodou, už jen proto, že ji velkou část uvidí doma, udělá hodně nejen pro sebe a své děti, ale celkově pro ozdravení života v jeho základním smyslu.
Jiná otázka je už cena takového bydlení.
Rozpočet na dva první domy, ve kterých se v roce 2014 zahnízdí první obyvatelé, je 65 milionů euro. Lze očekávat, že první takové byty nebudou pro každého.
Pokud by se ale věc osvědčila, mohla by se stávat čím dám běžnější a dostupnější.
Myslím, že nápad pana Boeriho má šanci mnohé vyřešit.
A možná si ani sám architekt v tuhle chvíli neuvědomuje, jak moc může jeho projekt do budoucna lidem a přírodě pomoci.
Za mě, Bosco Verticale do každého města!
Michaela
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.