Detail příspěvku: Jednočipový počítač – Arduino vs. Raspberry Pi – co si vybrat?

Jednočipový počítač – Arduino vs. Raspberry Pi – co si vybrat?

autor: | Kvě 11, 2023 | Dům a Byt, Komerce | 0 komentářů

Views: 46

Arduino a Raspberry Pi jsou nejoblíbenější platformy pro tvorbu malých elektronických projektů. Které řešení se stane lepší volbou? Seznamte se s našim průvodcem, ve kterém jsme shrnuli nejdůležitější informace jak o Arduino, tak o Raspberry Pi, společně s klíčovými přednostmi a rozdíly.

  Co jsou Arduino a Raspberry Pi?

Arduino a Raspberry Pi jsou propracované platformy pro programování, které se opírají o používání speciálně vyvinutého jednočipového počítače společně s celou řadou doplňujících prvků na vývojové desce. Obě slouží k realizaci projektů různého druhu z oblasti elektroniky. Podstatné je, že i přes své malé rozměry mohou zastávat spoustu funkcí – někdy se jejich využitelnost vyrovnává dokonce i plnohodnotným počítačům. Mnohé ovšem závisí na použitých komponentech: samotná deska je pouhým základem pro přípravu konkrétního systému.

I když nejde o jednotky s velkým výpočetním výkonem, při správné přípravě je lze využít k realizaci spousty zajímavých úkolů. Jde o skvělý způsob, jak rozvíjet své vědomosti z oblasti elektrotechniky, a také jak využít získané informace v praxi. S využitím Arduino nebo Raspberry Pi lze vytvořit celou řadu různých systémů – od jednoduchých, malých zařízení s diodami až po kompletní zařízení, jako jsou routery nebo dokonce domácí kino.

  Historie vzniku platforem Raspberry Pi a Arduino

Raspberry Pi Foundation je britská nezisková organizace, jejímž hlavním cílem je podpora rozvoje informatiky a propagace studia programování mezi dětmi. V roce 2012 vznikla první verze platformy Raspberry Pi, oblíbené „maliny“, která rychle získala značné uznání na trhu. V následujících letech se objevila další vydání tohoto řešení, která nabízejí ještě více možností. Jednočipové počítače od Raspberry Pi Foundation jsou velice oblíbené jak mezi začátečníky, tak mezi zkušenými milovníky elektroniky a programování.

adur

Arduino vzniklo v italském městečku Ivrea. Autor prvního prototypu, Massimo Banzi, chtěl vytvořit platformu, která usnadní jeho žákům na Institutu interaktivního designu snadný vstup do světa programování. Brzy k projektu přizval kolegy. Společně své dílo pojmenovali na počest svého oblíbeného baru Arduino, který zase za svůj název vděčí Arduinu z Ivreje, králi Itálie ze začátku minulého tisíciletí. Během let si mikropočítače této firmy získaly stále větší oblibu – dodnes se na trhu objevují další typy a generace platformy Arduino společně s novým příslušenstvím.

  Největší rozdíly mezi Arduino a Raspberry Pi

Klíčovým rozdílem je charakter práce na daném zařízení. Platformy Arduino vyžadují připojení k počítači, napsání kódu a následně jeho nahrání na zařízení. Arduino bude dále pracovat samo podle napsaného kódu – ovšem aby se na něm cokoliv změnilo, je nutné znovu připojit desku k počítači. Raspberry Pi je naopak počítačem samo o sobě: do příslušných konektorů lze připojit myš, klávesnici a monitor a napsat pak kód přímo na Raspberry Pi. Nic ovšem nestojí v cestě tomu připravit program s využitím jiného zařízení, a následně přenést kód na „malinu“ přes USB nebo paměťovou kartu.

Navíc, platformy Arduino jsou zpravidla více základní – jejich využití se do značné míry opírá o to, že je uživatel rozšíří o další prvky. V rámci modulu Raspberry Pi oproti tomu najdeme jednoduchou zvukovou kartu, modul pro komunikaci přes Wi-Fi, konektor HDMI nebo několik USB vstupů. Kromě toho jeho vnitřní paměť omezuje v zásadě jen kapacita paměťové karty, kterou do něj umístíme.

  Kde najdu výrobky značky Raspberry Pi a Arduino? Vyzkoušejte možnosti obchodu Botland!

Když už znáte obě hardwarové platformy, bude výrazně snadnější učinit rozhodnutí, kterou z nich si zvolit. Obě jsou dosti nenáročné na obsluhu – se správným kurzem nebo knihami vám ovládnutí jejich možností nezabere příliš času. Kde si mohu opatřit výrobky Arduino a Raspberry Pi?

Electronic,Renovation,In,Repair,Shop.,Engineer,Soldering,Computer,Motherboard

Na trhu můžete narazit na mnoho zajímavých nabídek – ovšem osvědčeným a bezpečným místem pro nákup je e-shop Botland. V nabídce najdete techniku pro profesionály a amatéry, včetně bohatého sortimentu jednočipových počítačů a doplňujících dílů. Pro začátek se vyplatí vsadit na předpřipravenou sadu, která zahrnuje celou řadu komponentů potřebných k realizování základních projektů.

Zdroj foto: Golubovy / Shutterstock.com

Zpracoval: Futurino

Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Zbyšek je významově zajímavé staroslovanské označení, které vzniklo z jména Zbyslav, jehož překlad znamená „hněv”. Zbyšek se tak vykládá jako „hněvivý”, „rozněvaný” nebo „rozčilený”. V ČR je jen 81 hněvyvých Zbyšků

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 232
  • 384
  • 39 818
  • 360 833
  • 2 458 560
  • 3 795
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet