851483 1920x1080 77
Tělo

Ztrácíte vlasy? Tušíme proč

0 Shares

Máte pocit, že vám poslední dobou zůstává více vlasů v kartáči a odtoku ve vaně, než na hlavě? Příčina může vězet ve stravě, ale také v psychické nepohodě. Pokud se vám stává, že se najednou ve vaší ruce objeví uvolněný chomáč vlasů, nepanikařte.

Nedostatek minerálů

Je obvyklé, že vlasy ve větším množství vypadávají kvůli nedostatku vitamínů a minerálů. Často tomu tak bývá v případě nedostatku železa, kterým trpí zejména ženy, vegetariáni a poživatelé většího množství kávy. Nedostatek železa však v dnešní době není problém napravit. Pro začátek stačí jíst více obilovin, listové zeleniny (hlavně špenátu a kapusty), červené řepy, případně železo doplnit uměle.

1085996 1280x1002 Silky hair

Dalšími důležitými složkami pro růst vlasů jsou vitamíny B a C, zinek, hořčík a vitamín H. K růstu vlasů je také potřeba dostatek bílkovin. Naopak nadbytek vitamínu A vypadávání vlasů může zapříčinit.

Stres

Vypadávání vlasů může způsobit jak náhlá stresová situace, šok nebo traumatická událost, tak dlouhodobý stres, ať už v práci, doma nebo ve škole. Nastává tzv. telogenní efluvium, jehož důsledkem je právě vypadávání vlasů. To se může projevit už měsíc po dané události, ale také s odstupem několika dalších měsíců. V poslední době se vyskytovalo časté spojení vypadávání vlasů a prodělání nemoci covid-19; i za těchto okolností je však viníkem hlavně stres.

600289 1025x832 red head

Vypadávání vlasů způsobené náhlým stresem může trvat až půl roku, vlasy se však začnou rychle obnovovat. U chronického stresu trvá obnova vlasových cibulek déle, avšak během několika měsíců se vlasy zase mohou dostat do normálu. Záleží jenom na vaší psychické pohodě.

Hormonální a biologické změny

Dalším důvodem pro vypadávání vlasů, zejména u žen, bývají hormonální změny. Mohou nastat nejen v případě poruchy štítné žlázy, ale také při změnách souvisejících s hladinou estrogenu a testosteronu; obvykle se může jednat o problém související s těhotenstvím, menopauzou nebo nasazením či vysazením hormonální antikoncepce. Padání vlasů je také signifikantní pro poruchy příjmu potravy a podvýživou související například s bulímií a anorexií.

Nepanikařme také v případě změny ročního období. Stejně jako jiným savcům také lidem mohou vypadávat vlasy ve větším množství v období, kdy dochází k “obměně srsti”, a to na jaře a na podzim.

Jak ovlivnit růst vlasů zvenčí

Primární je výživa celého těla zevnitř, protože vlasy jsou jen symptomem nerovnováhy těle. Bez odstranění příčiny v těle tedy není možné vlasy léčit zvenčí. Existují ale možnosti, jak růst vlasů zvenčí podpořit.

550995 2912x2797 FreeImageWorks.com 10485367

Nevyhýbejte se proto příjemné masáži hlavy, která napomáhá prokrvení pokožky a aktivování vlasových cibulek. Masáž můžete doplnit aplikací přípravku s výtažky z lopuchu nebo fazole.

Kristýna Vaňková

Kristýna Vaňková - "Netýna" - Skopec
Nejí maso, mluví sprostě a ráda jezdí tramvají. Studuje scenáristiku na FAMU, živí ji psaní pro nadnárodní korporát a ve volném čase se zabývá pozitivním vlivem negativního myšlení.

Ráda by byla nejlepší kámoška s Papežem.
Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
0
Would love your thoughts, please comment.x