Views: 2310
Nepříjemnost.
V akutní a velmi bolestivé fázi bych tady nejspíš neseděla a nepsala. V té mírnější, o to vleklejší a celkově víc k otravě, tu sedět můžu. Selhávající lékařská věda mě navádí na cesty alternativní a přírodní a tak
pokud i Vám v tuhle chvíli duní v hlavě, rýma podivných konzistencí vychází na venkovní vycházky jen když se jí chce a už pár dnů slyšíte velmi zkresleně, vítejte…
Tenhle článek bude i pro Vás.
Příznaky
Zánět vedlejších nosních dutin vzniká jako komplikace běžné rýmy. Dutiny v oblasti čela a pod očima jsou za normálních okolností naplněny vzduchem. V tuto chvíli však do nich vznikly bakterie či viry a za podpory přítomném hlenu, který produkuje rýma, a tam si lebedí, množí se a tyto naše průduchy svými mejdany úspěšně ucpávají.
A ještě u toho hlučí, protože ten hluk v uších se nedá přeslechnout!!!!!!
Při stisknutí oblasti nad obočím či pod očima, cítíme mírnou až silnou tlakovou bolest.
Silnou ve chvíli, kdy už vás pravděpodobně dosti třeští hlava a máte horečky (to už tam je pěkná merenda) … slabou, když je mejdan vleklý nebo v začátku.
Duchovní a psychická příčina v pozadí?
Nejsem příliš zastáncem toho, že právě tyhle akutní věci jsou 100% způsobeny psychikou, ale jistý díl jim neupírám. Kdybych nebyl tak či onak oslabená, patrně by si vir našel jinou oběť. Takže co je v pozadí zánětů dutin? Nejistota,
ustrašenost a nervozita, která se prý projevuje i tak, že nejste schopni si pořádně kýchnout či se na plný nos hlučně vysmrkat, čímž si hleny do hlavy ještě víc „zatlačujete“. Třeba potlačovaným kýchnutím, to je doslova expresní
metro po dutinách….
Za sebe:
s kýcháním ani sloním smrkáním problém nemám, to ostatní? Nevím.
Inhalace
Nejúčinnější jsou prý inhalace. Ručník přes hlavu a hrnec s horkou vodou do ruky. A přidat můžeme téměř cokoliv, co protáhne nos. Možná i fernet.
Ovšem tohle určitě:
– esenciální olejíček (máta, mateřídouška, meduňka nebo heřmánek, který působí protizánětlivě – ale pozor, opatrně, ať vás výpary neštípou a nepálí, esence je opravdu koncentrovaná síla, stačí jedna až dvě kapky)
– Francovka (osvědčená klasika)
– inhalace vodních par s čajovníkovým olejem
– prostý výluh či vývar z výše zmíněných bylin (ovšem olejíček je dle mého názoru údernější)
– inhalovat směs fenyklu a kopru je prý taky účinné… tady si musíte byliny rozložit na plech a zahřát v troubě na 250°C. Jakmile se zahřejí, strčte hlavu do trouby (né, tak daleko ne, prostě pootevřít troubu) a ihnalovat. To je
rada z lékárny Franzisky von Au.
– heřmánek svařený se solí (či slanou vodu samotnou – uvolňuje hleny)
– podobně si můžete svařit i vincentku
Akupresura
Akupresurní bod pro uvolnění dutin se nachází pod okem. Nejsnáze ho najdete, když budete posunovat ukazováček od konce horní lícní kosti směrek k nosu a tam je k nahmatání malý důlek. To je ON! Tento bod masírujte jemným tlakem na obou polovinách obličeje a to asi 6 minut 5x denně.
Homeopatika
V lékárně můžete pořídit homeopatika. Na záněty a ucpané dutiny pomáhají tyto:
Cinnabaris Pentarkan S
Kalium bichromicun D4.
Aromaterapie
Do aromalampy můžete nakapat pár kapek mateřídouškového, mátového, lipového nebo meduňkového oleje a inhalovat tak v lehčí formě bylinné výpary.
Ovšem inhalace vlhké páry má tu výhodu, že lépe pronikne dutinami.
Infra lampa
Taky dobrá věc. Nahřívání dutin má své místo v domácí léčbě. Ovšem tady jsem byla trošku opatrná, protože teplo podporuje zánět, tedy může stav spíše zhoršit. Takže to asi vyzkoušejte, jestli Vám po tom bude lépe, směle do toho.
Dobře poslouží i teplý obklad na čelo.
Nechce-li se smrkat…
… můžete podlehnout klasickým kapkám do nosu, ale lépe poslouží vincentka ve spreji, protože je to přírodní a nenávykové. A můžete si pak vypláchnout nos jak je libo. Když si koupíte v lékárně Vincentku v lahvi, můžete si potom do původní stříkací lahvičky dolévat dle libosti. A je to za pár…
Bylinky do sebe aneb čaje
Na rýmu a dutiny jsou prý úžasné tyto čaje:
Mateřídouškový – uvolňuje hleny a mírní také kašel, který se často k zánětům dutin přidružuje.
Lipový – na pocení
Jablečník – chutí je to očistec, nic horšího (hořkého) jsem snad nikdy nepila.. asi jako pelyněk, ale na rýmu i kašel nepřekonatelný!
Z lékárny můžete zkusit dva téměř přírodní prostředky
Nejsem dealer, ale mám s tím tak trochu dobrou zkušenost.
Sinupret – u dětí docela dobře uvolňoval „zadní rýmu“… musí se užívat cca 10 dní, takže po prvních 4 dnech je zlepšení u dětí… u mě zatím jen „chlupové“.
Kaloba – mírné přírodní antibiotikum na podobné bázi jako Sinupret. Taky uvolňuje hleny, navíc posiluje
imunitu.
Ovšem jedna rada nad zlato.
I v tomhle vtipném vánočním čase, nevycházejte bez kulichu, ač budete vypadat jak idioti.
Takže nasazuju kulich a jdu do lékárny pro jablečník! Je fakt hnusnej!!!! Ale věřím mu!
Renata
p.s.: po uzávěrce: nechutnost čaje je vyvážena zvláštním stavem, který jsem zažila po jeho sebezapřeném vypití. Bylo mi hezky… prostě hezky. Jako bych na nějaké tělesně energetické úrovni doplnila něco tam, kde to bylo třeba. Rýma nerýma, dutiny nedutiny, prostě si ten čaj sedl, kam měl…
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
- Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.