human internal energy yoga DC file 0 0 0 0
Tělo

Satya Singh: Kundaliní jóga

5 Shares

Takto celá cesta začíná: „Cesta duše je pomalá cesta naší duše po páteři vzhůru, která je řízena kundaliní energií. Tato cesta vzniká z potřeby rozpustit hluboko usazené napětí bránící nám v tom, abychom byli dokonale šťastní.“ Splnila kniha moje očekávání?

Chtěla jsem:

  • Najít informace o psychosomatice páteře a pochopit hlubší souvislosti
  • Najít dobré cviky k rozhýbání páteře

Oboje se splnilo do puntíku. Psychosomatika je probrána v tabulkách, obrázcích a snadno se k jednotlivým částem vrátíte pro opětovné připomenutí. Cviky patří k těm velmi dobře popsaným. Jsou tu obrázky i dobré popisky. Nemůžete udělat chybu.

Ale to tu bylo jako bonus, to mne dostalo nejvíc!

Nádherná atmosféra povídání, které nás zavádí do světa někoho, kdo 44 let zasvětil józe, ze světa, do kterého většinou přístup nemáme, vše zakryté mlhou historie a vůní kadidla. Pod starou, obrovskou sekvojí s doširoka rozprostřenými větvemi se shromáždili někteří z mých žáků a naslouchali vyzáblému paňdžábskému sikhovi s dlouhým řídkým vousem, také „žákovi“. Sedl jsem si na chvíli k nim a poslouchal jsem, zatímco on kreslil na flip chartu písmena z gurmukhí35 a vysvětloval jejich účinek na čakry. S potěšením jsem zaznamenal jeho krásnou záři. O půl hodiny později jsem se ubíral na svůj pokoj v Chateau Anand, kde jsme se ženou měsíc bydleli a vyučovali. Najednou za sebou slyším: „Master, Master!“ Byl to ten sikh, který před chvílí vyučoval pod stromem. Popoběhl dvacet kroků, které nás dělily, a odebral mi můj malý, lehký batůžek a nesl mi ho posledních pět kroků do pokoje.

Od všeho je v knize kousek. Praktičnosti, poetičnosti, svobodné vůle i důležitých moudrých rad, které ne vždy rádi slyšíme. V hlubokých krizích, v opouštění a v nutnosti začínat něco nové i proti naší pohodlné vůli… Nahlédnout můžeme do osmdesátých let, studentského pokoje, zasvěcení s novým jménem, stěhování do ašrámu, životní krize mladého člověka…

Kdo už něco ví, má odžito i načteno, propluje textem snadněji a může ho brát jako celkové shrnutí s mnoha novými poznatky a zejména souvislostmi. Poznámky na konci knihy pak jsou komplexním odrazovým můstkem pro další bádání, pro lepší, hlubší pochopení a vnesení poznatků z této knihy do praxe.

Díky tomu se kniha může stát prvním pobídnutím ke změnám (to je pak hodně dobrá a obsáhlá učebnice), nebo jedním z dílkem již na cestě (a to je dobré shrnutí a vnesení nových úhlů pohledu do čehokoliv, třeba i do meditace).

kundaliní

A co jsem si odnesla? Budí prožitek vědomého života, ať už si z knihy vezmete cokoliv, zůstává pocit, že nejsme sami, že jsme spojeni s okolím.

Ukázka:

Z pohledu jógy se každý člověk nachází v partnerském vztahu buď nyní, nebo v něm zanedlouho bude. A tak je to v pořádku a pro náš duchovní rozvoj je to dokonce nutné. Partnerství jako rozšíření vědomí je základním krokem na cestě k nejvyššímu Vědomí. Doporučení pro výběr partnera: „Hledej nejprve svou cestu a potom partnera.“ Je samozřejmě výborné, když dva lidé podniknou cestu duše spolu a mohou se přitom podporovat.

Ať se vás týká jakékoliv téma, najdete si ho tu. Protože v částech páteře je celý život. O každé této části tu je rozsáhlé povídání. Hluboké, jasné, mířící do černého.

A co si budeme povídat, někdy až příliš. Protože takový život je.

Vydalo nakladatelství Alferia, 2021, https://www.alferia.cz/kundalini-joga/

Renata Petříčková

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ on Facebook
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
0
Would love your thoughts, please comment.x