hericium korálovec ježatýan
Tělo

Šest benefitů medicinálních hub pro zdraví

11 Shares

Když se řekne medicinální houby, mnoho lidí netuší, co si pod tímto pojmem vlastně má představit. Někdo se hub trochu bojí, protože některé z nich mají psychedelické účinky. Žádné obavy ale nejsou na místě. Medicinální houby naopak velmi pozitivně působí na zdraví člověka a pomáhají bojovat s celou řadou chorob.

medicinální houby

Jaký přínos mají houby pro lidské zdraví? Jejich obrovskou výhodou je, že vzhledem k vysokému obsahu účinných látek je jejich působení na lidský organismus širokospektré. Jejich síla je v prevenci chorob, ale i v samotném boji s nimi, kdy mohou být velice účinným doplňkem klasické léčby. Dochází pak k synergii léčebného efektu. Dokážou úspěšně regulovat i takové strašáky dnešní doby, jako je vysoký tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi i vysoká hladina cukru v krvi. V čem dále mohou pomoci? 

1.      Posilují imunitní systém

Houby dokážou nastartovat lidský imunitní systém, který si pak mnohem snáze poradí s virovými i bakteriálními infekcemi. Tím hlavním hráčem, který za vším stojí, jsou betaglukany v houbách. Ať již jde o reishi (lesklokorku lesklou) nebo hlívu ústřičnou a další houby, najdete v nich vysoký obsah betaglukanů. Právě betaglukany přimějí makrofágy (buňky, které se starají o imunitu našeho těla) zvýšit svoji aktivitu. Dokážete tak velmi účinně přírodním způsobem stimulovat svoje tělo, aby si samo poradilo s infekcí.

Reishi Ganoderma Lucidum

Reishi Ganoderma Lucidum

2.      Pomáhají v boji proti rakovině

Řada výzkumů už potvrdila, že houby jsou účinnou zbraní proti různým druhům rakoviny. Nabízejí také účinnou podpůrnou léčbu při chemoterapiích, kdy snižují jejich negativní účinky. Při rakovině prsu či prostaty se osvědčuje reishi, která obsahuje velké množství germánia, prvku, jež je v boji s nádorovými buňkami obzvláště důležitý. Čaga (rezavec šikmý) působí proti rakovině vaječníků, žaludku, trávicího traktu. Protinádorové působení vykazuje i cordyceps (housenice čínská). 

Cordyceps Housenice čínská

Cordyceps Housenice čínská

3.      Podporují vitalitu

Cítíte-li se unavení, jako bez života, houby jsou možným způsobem, jak získat ztracenou vitalitu. Stávají se životabudičem, který vám dodá energii. Velmi dobrou volbou jsou v případě, že jste po nemoci a proděláváte rekonvalescenci. Díky nim bude nabití sil rychlejší. Svoji práci ale udělají i přímo ve fázi nemoci. Prokázané je třeba u pacientek s rakovinou prsu, že reishi pomáhá tlumit únavu spojenou s náročnou léčbou, podobně také housenice zlepšuje látkovou výměnu a dodává život.

4.      Okysličují krev

Kyslík dýcháme, kyslík potřebují všechny orgány našeho těla, aby správně fungovaly. Určitě jste slyšeli, že více okysličená krev pomáhá sportovcům, například cyklistům při dlouhých vytrvalostních závodech, k maximálním výkonům. Dosahují potom výsledkových časů, které jinak nedokázali získat. Nejde ale jenom o sportovce. Nám všem dodává větší množství kyslíku schopnost soustředit se, doplnit energii. Podporuje funkci orgánů. Cordyceps je výborným receptem k rozproudění krve a jejímu okysličení. Při sportovních trénincích vám pomůže dosáhnout výkonů, jaké si přejete. Pozitivní vliv okysličení je ale vidět na celém těle.

5.      Pomáhají při nespavosti

Dalším účinkem hub je pomoc při nespavosti, která je dnes bohužel velmi častým jevem. Reishi pozitivně ovlivňuje amplitudu a frekvenci mozkových vln při spánku. Zklidňuje nervový systém, odbourává stres, který v mnoha případech stojí za nespavostí. Harmonizující účinky na mysl má také cordyceps. Na zklidnění a proti depresím je vhodným receptem i korálovec ježatý čili hericium.

hericium korálovec ježatý

hericium korálovec ježatý

6.      Tlumí záněty

Vyskytuje-li se v lidském těle zánět, vzniká problém. Zánětlivé procesy patří mezi příčiny mnoha civilizačních chorob. Hericium tlumí záněty v trávicí soustavě. Protizánětlivé působení vykazuje i maitake, účinná je i na tlumení bolesti, která je se zánětem často spojena. Se záněty slinivky břišní pomáhá reishi, čaga zase na záněty střev, dvanácterníku a žaludku.

Zpracovala: Lucie Šmídová

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x