Views: 637
Plemeno ragdoll (v překladu hadrová panenka) vyniká neuvěřitelnou schopností uvolnit ve vaší náruči všechny svaly, takže se vám plně poddá k neomezenému mazlení. Na rozdíl od některých svých kočičích příbuzných ale nebývá náladová a než by použila drápky, raději z konfliktu vycouvá. Také dokáže s ohromující přesností vycítit vaše aktuální rozpoložení a přizpůsobit mu svoje chování – takže se nevnucuje ani nedotírá. A navíc je věrná jako pes…
Kde se panenky vzaly?
Počátek ragdollů je spojen s jednou nepříjemnou událostí, která měla naštěstí šťastný konec. Píší se 60. léta a celé Kalifornské Riverside je prozářeno jarním sluncem. V řadě malebných domků s bílými ploty bydlí i chovatelka koček Ann Baker a její soudka, paní Pennels se svým miláčkem Josephinou. Josephina je nečistokrevná polodlouhosrstá bílá kočka s dost divokou povahou, která sotva unese své obří bříško (za pár dní se jí totiž mají narodit toužebně očekávaná koťátka). Když ale kolem páté volá paní Pennels svoji micku k večeři, jakoby se po ní slehla zem. To už kočičí máma tuší něco zlého a vybíhá ven zkontrolovat silnici. A skutečně! Josephinka leží těžce potlučená na okraji chodníku a sotva dýchá.
Dá se mluvit o zázraku, když ji veterinář po pouhých 14 dnech propustí domů s tím, že bude v naprostém pořádku, stejná jako dřív. Něco se ale přeci jen změnilo – Josephinina povaha. Dříve divoká kočka, která na sebe nenechala cizím člověkem sáhnout je náhle krotká jako beránek. A když ji vezmete do náručí, dokonale povolí všechny svaly, jako byste držely v rukou jen přítulnou kožešinu.
Pár dní nato se Josephince narodila zdravá koťátka se stejně krotkou a milou povahou, jakou měla jejich máma (a stejnou, pravděpodobně odkoukanou, schopností uvolnit se v lidském náručí jako hadrová panenka).
Tři z těchto koťat dostala do výchovy právě Ann Baker, která dala postupným šlechtěním vzniknout novému plemeni pojmenovanému podle své charakteristické vlastnosti – RAGDOLL.
Plemeno ragdoll Po mývalí kočce je to druhá největší kočka na světě, kocouři mohou vážit až devět kilogramů. Zbarvení je světlé s několika barevnými kombinacemi, oči výrazně modré. Srst bývá polodlouhá, hustá a jemná, ocas středně dlouhý a huňatý. Ceny za koťata se pohybují mezi 6.000,- až 10.000,-, ale výstavní kusy mohou být i výrazně dražší. |
Majitelka, chovatelka, ale nejvíc, bohužel, obchodnice
Ann Baker ale rozhodně nebyla ušlechtilou chovatelkou koček, která by své svěřence zbožňovala a hýčkala. Naopak se rozhodla na novém plemeni co nejvíce zbohatnout, a tak ragdolly proslavila dosti kontroverzní reklamou. Díky jejich mírné a nekonfliktní povaze nabyla mylného dojmu, že ragdollové necítí bolest, a tak svoje kočičí svěřence například házela o zeď, nebo nechávala laboratorně zkoumat.
Všichni majitelé jejích koťat pak museli platit nehorázné licenční poplatky z každého vrhu a podrobit se velmi přísným pravidlům, která spousty z nich donutila přejít k jiným plemenům.
Navzdory tomu všemu se záliba v hadrových panenkách rychle šířila a roku 1981 byli první ragdollové převezeni i do Evropy.
Hadrová panenka je neskutečně milá
V charakterových rysech těchto koček jednoznačně vyniká jejich milá a vlídná povaha. Ragdollové jsou neuvěřitelně vstřícní a něžní ke všem tvorům ve svém okolí. Jejich důvěřivost vůči neznámým osobám hraniční až s lehkovážností, protože než aby panenka vytáhla drápky, raději z možného konfliktu vycouvá.
Stejně přátelské jsou kočky i kocourci s dětem i ostatním zvířatům. Nebývá proto žádný problém začlenit ragdoll do již existující smečky, ať už koček, psů, či jiných zvířat – ragdoll si zamiluje všechny.
Její vlídnost však rozhodně nezaměňujte s vlezlostí! Panenka sice ocení každé vaše pomazlení, ale rozhodně se nevnucuje. Jedná se totiž o velice inteligentní plemeno s obrovským darem vcítit se do nálady druhých a okamžitě se jí přizpůsobit. Pokud z vás tedy vycítí, že potřebujete chvilku klidu, dopřeje vám ji.
Miluj mě, ale nenechávej mě samotnou!
Ragdoll jsou velmi sociální zvířata a ze všeho nejvíc nesnášejí samotu. Nejraději by vás věrně provázely na každém kroku jako oddaný psík a trpí, když na ně nemáte čas. Pochopitelně to neznamená, že by kočky nemohly chvíli zůstat samotné, ale dlouhotrvající odloučení jim vůbec nedělá dobře.
Pokud jste se tedy rozhodly právě pro toto plemeno, ale předem víte, že jste po většinu času v práci, pořiďte své panence alespoň zvířecího kamaráda – nejlépe kočku, ale může být klidně i hravý pes.
Věnujete-li své ragdoll dostatek lásky a péče, odměnou vám bude oddaný učenlivý společník, který zbožňuje aportování kočičích hraček.
Péče o ragdolly
Plemeno nevyžaduje, oproti jiným kočkám, nijak náročnou péči. Jejich polodlouhá srst je jemná a nezacuchává se, tekže kočky stačí kartáčovat jednou týdně. Krmte je převážně kvalitnímu suchými granulemi, které můžete občas zpestřit kuřecím, hovězím či rybím masem (ne vepřovým, ze kterého by mohly onemocnět Aujezského chorobou). Březí kočky a koťata vám budou vděčná za jogurt, tvaroh či kousek neslaného sýra, či speciální mléko pro kočky (ne kravské, to špatně tráví). U koček chovaných doma nezapomínejte ani na přístup k čerstvé trávě (například naklíčené pšenici), která má spousty vitamínů a pročišťuje zvířatům trávicí ústrojí. Také musíte myslet na to, že oproti jiným kočkám ragdollové sežerou mnohem víc, protože jsou výrazně větší.
Výběr koťátka
Jestli vás následující charakteristika ragdollů zaujala a vy jste zatoužili si jednu takvou hadrovou panenku zakoupit, nezapomeňte na několik důležitých pravidel výběru vhodného koťátka:
- Kotě nesmí být mladší než 12 týdnů – mladinké koťátko by totiž u vás doma okamžitě začalo hledat matku a sourozence a stesk po nich by u něj mohl zanechat hlubokou citovou jizvu. Naproti tomu starší jedinec bude hned se zájmem prozkoumávat nové prostředí a s dostatečným množstvím podnětů se snadno adaptuje.
- Kočku kupujte jen od chovatele, ne množitele – stejně jako Ann Baker i další „chovatelé“ se snaží na chovu drahých koťat vydělat a chovají kočky na množství, nikoli na kvalitu. Od kočky chované osamoceně na půdě, nebo dokonce v kleci rozhodně nemůžete očekávat milá a přítulná koťátka.
- Jaká matka, taková dcera – dědičnost povahových vlastností platí u ragdollů ještě dvakrát tolik něž u jiných koček. Proto se při výběru kotěte soustřeďte na chování a projevy jeho obou rodičů.
- Dejte si na čas – s výběrem kotěte nespěchejte. Jako zákazník máte plné právo strávit s koťaty nějaký čas, abyste je dobře poznali a vybrali si to správné. Pokud na vás chovatel jakýmkoli způsobem tlačí, raději rychle vycouvejte. Mohli byste si totiž ve spěchu snadno zakoupit nemocného či jinak handicapovaného jedince.
Zdroje:
- http://www.ragdoll-merki.eu/ragdoll_cz.html
- http://ragdoll.miciny.cz/
- http://www.eulalie-ragdoll.com/?a=plemeno-ragdoll
- http://hobby.idnes.cz
Kateřina
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
- Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
Tyhle taky napsala:
- Tělo09.09.2024Jak menstruační cyklus ovlivňuj váš výkon při tréninku?
- Komerce18.04.2024Deprese není jenom o antidepresivech: Proč je důležité zabývat se podstatou problému
- Móda03.04.2024Historie parfémů: Od Mezopotámie přes maďarskou královnu a první kolínskou až po Chanel
- Komerce13.02.2024Technické zajištění akcí: Pronájem kvalitní audiovizuální techniky