Detail příspěvku: MUDr. David Frej: Biologické hodiny

MUDr. David Frej: Biologické hodiny

autor: | Bře 9, 2015 | Tělo | 0 komentářů

Návštěvy: 31

Kniha, kterou ocení zejména sovy nebo skřivani nebo všichni, kteří prožívají nějaký rozpor mezi těmito dvěma typy. Jak dokáže sova lézt na nervy skřivanovi a jak moc dokáže skřivan vypíjet nervy ospalé sově hned po ránu, to asi umí pochopit jen ten, kdo to zažívá na vlastní kůži. Kniha Davida Freje ale není zdaleka jen o tomto zásadním rozdílu mezi lidmi.

Ale k tomu všemu se ještě vrátím, protože tady vypisuje i velmi zajímavé poznatky, které vás na první pohled ani nemusí napadnout: Ano, sovy většinou spí méně, v průměru o dvě hodiny denně…  ale…

 

16800NWU.jpg„Dvouhodinový časový rozdíl ve spánku mezi ranním a večerním typem odráží odlišnost mezi skřivanem a sovou. Sovy během týdne nahromadí určitý spánkový deficit, který dospávají o víkendu.

 

Ve všední dny vstávají sovy někdy dříve než skřivani, ale protože jim tento způsob nevyhovuje, mají někdy pocit, že nedostatek spánku je větší, než odpovídá skutečnosti.

 

Za podmínek, které jim to umožňují, spí i 10 hodin, zatímco v pracovní dny spí méně.

 

Mladí lidé-sovy jsou ve dne více ospalí než skřivani, zejména ráno, což je způsobené  jejich dřívějším vstáváním. U ranního typu bývá nedostatek spánku menší.

 

Podle některých autorů nepotřebují sovy více spánku než skřivani, ale skřivani se lépe přizpůsobují světu lidí, kde se ráno vstává….

 

… Sovy často uváděly, že mají jen 75% spánku, který potřebovaly. Je dokázáno, že takový nedostatek vede k ospalosti ve dne a k emoční a psychické labilitě.“

 

Následují tipy pro lepší usínání, pro postupné malé posouvání spánku, rady a tipy pro ty, kdož chodí do práce na směny a povím vám, milé Popelky, že v tu dobu se mi už začínalo dělat poněkud nevolno. Jsem – no asi střední typ nebo skřivan – ale nedostatek spánku prožívám hůř a hůř, s každým přibývajícím rokem.

 

(poznámka: a zrovna dneska se na mě podepsala taková drobnost, že mě kočka probudila asi 5x za noc svým vřískáním, poněvadž se asi poprvé v životě začíná mrouskat… počítám, že za dva dny ji budu posílat vrkatněkamdozadníchčástí těla“).

 

Čím dál víc si u této knihy uvědomuji nesmyslnost lidského počínání, nesmyslnost civilizace, honbu za něčím, co vlastně ani neumím definovat.

 

Majetek? Proč? Zcela jsme ignorovali biologické hodiny, které souvisí s ročními obdobími a statečně si ničíme i základní lidské fungování za dne i noci.

 

Rady autora jsou užitečné, i když někdy úsměvné

 

Jsem se jako někdy docela usmívala… třeba ve chvíli, kdy autor radil mužům s poruchou erekce využívat přirozeně nejlepší čas pro sex, a to je milé dámy (SOVY, raději nečtěte, ať to s váma nešlehne) ranní pátá hodina, tedy 5:00 hod.!

 

Cožpak o to, logické to asi i je… pro některé pány je to možná i jediná doba, kdy si mohou užít tak nějak s pocitem, že jsou úplně normální, ale… no prostě doufám, že tito pánové mají za partnerky skřivanky. U deprese doporučuje zkrátit dobu spánku nebo u migrén 20 minutový spánek odpoledne. Jsou to jistě dobré rady, ale nepaušalizovala bych je, každý jsme přece jen jiný.

 

Na druhou stranu je tu množství dobrých rad, například u senné rýmy vyřadit z jídelníčku lepek a mléčné produkty, nebo je alespoň velmi omezit.  Dozvíte se, že v určitou dobu dochází k některým projevům nemocí (rýma, srdeční nemoci, bolesti) a tak lze předepsat vhodnou individuální terapii, stejně jako léčbu a výskyt nežádoucích účinků leků ovlivňuje také doba, kdy se lék podává.

 

Dozvíte se i to, jak moc ovlivňuje stres nás přirozený hormonální systém a my jsme tudíž více zranitelní a zdraví se nám rozpadá na různých, často i nečekaných místech.

 

Autor také doporučuje pro jednotlivé roční doby jiná jídla a zabývá se i nadváhou. Je to inspirující čtení pro každého, ale dovolím si říci, že s mnohým nesouhlasím. Nebo alespoň nesouhlasím na první názor. Jít si lehnout na dvacet minut odpoledne a usnout, to mi v 80% spolehlivě vyvolá migrénu.

 

Kniha má podtitul Tajemství metabolismu, dlouhověkosti a zdraví a i když je precizně zpracovaná, vyvolala ve mne více otázek než odpovědí. Ideální stav požádat o rozhovor autora…

 

Takže se těšte, podíváme se tomu všemu na zoubek a zaměříme se především na biologické hodiny žen. Na to se těším!

 

 

MUDr. David Frej

16814MmI.jpg

Po ukončení studia lékařské fakulty v Praze pracoval několik let jako internista. Přírodní medicínu (ayurvédu) studoval v Albuquerque v Novém Mexiku (USA), v Rakousku a indické Puně.

Ve své praxi spojil západní a východní medicínu, zabývá se léčbou nemocí, obezity, výživou, detoxikací a regenerací organismu.

Ve svém centru se věnuje konzultacím, ozdravným pobytům a seminářům.

Pravidelně publikuje v časopisu REGENERACE (viz foto) a pořádá přednášky o výživě a přírodní medicíně. Založil mezinárodní centrum vzdělávání v oblasti Ájurvédy, výživy a alternativní medicíny ADVANA.

 

Vydalo nakladatelství Eminent, 2013, www.eminent.cz

 

Renata


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve STŘELCI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Anežka k nám připutovalo z Řecka. Tam mu dalo život slovo „hagnos či hagné“ a z něho pak jméno Agnes, které se tím pádem překládá jako „čistá“ či „nevinná“. Krásné historické jméno, Anežka nosí u nás 20179 žen.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Mezinárodní den zásnub.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 1 878
  • 2 256
  • 52 425
  • 380 611
  • 2 386 823
  • 3 790
  • 28
  • 1 834
0 Shares
Share
Tweet