Views: 139
V posledních deseti letech usnadnila držení bezlepkové diety dobrá dostupnost bezlepkových výrobků na trhu. Tyto speciální potraviny již vyhledává z nutnosti na doporučení lékaře, či dobrovolně jako životní styl, tolik zákazníků, že se výrobcům vyplatí si tyto zákazníky hýčkat.
V supermarketech a v prodejnách zdravé výživy je možné najít celý sortiment chlebů a slaného pečiva, baget, hamburgerových bulek i sladkého pečiva. Vedle trvanlivého pečiva je dostupné i čerstvé. Nevýhodou trvanlivého jsou přidané látky. Nevýhodou čerstvého je jeho vyšší cena. Pro někoho také mohou představovat problém obsažené ingredience. Lidé s alergií na lepek či s celiakií – rozdíl mezi těmito skupinami lze nalézt například ve článku Neměj z lepku depku – mají často i jiné potravinové alergie. Musí se vyhýbat například laktóze, vejcím, semínkům a ořechům.
Může to být impulzem k tomu upéci si chleba vlastní. Nejjednodušší recept, který není z předpřipravené směsi, ale z bezlepkové mouky či více druhů mouk dle vlastní preference, je následující:
Tři hrnky bezlepkové mouky se smíchají se lžičkou soli, lžičkou xanthanu a půl lžičkou sušeného droždí. Tyto suché ingredience se promíchají. Do směsi se postupně přilévá jeden a půl hrnku vody. Po promíchání dáme těsto do mísy přes noc kynout zakryté fólií nebo mikrotenovým sáčkem. Ráno přendáme do ošatky, kde může další tři hodiny kynout. Poté přendáme na plech a upečeme v předehřáté troubě. Pečení na 220 stupňů trvá zhruba hodinu.
Xanthan je polysacharid, který se používá na zahuštění. Nejen do bezlepkového pečiva, ale třeba také do jogurtů nebo sýrů.
Pokud tento recept nepředstavuje žádnou výzvu a je příliš jednoduchý, pak výborným pomocníkem může být kniha Bezlepkové kváskové pečení od autorky Gabriely Hradecké.
Kniha se primárně věnuje bezlepkovému kvásku, jeho vytvoření, krmení, uchovávání a použití při výrobě bezlepkového chleba. Už pro tento velmi přesně a názorně popsaný proces včetně přesných názvů přísad stojí za to knihu pročíst.
Ke konci knihy jsou uvedeny recepty, ze kterých si vybere každý. Receptů je celkem osm na slané chleby a jeden i na sladkou variantu, chuťově podobnou vánočce. Mezi recepty jsou chleby s použitím různých druhů bezlepkové mouky, s přidanými semínky i bez, s přídavkem jogurtu, ovesných vloček, rýže. V některých receptech je použito jako zahušťovadlo psyllium. V mnoha chlebech autorka pracuje s moukou od dodavatele Schär, konkrétně směsí B. Tato směs však obsahuje protein z vlčího bobu, někomu tedy nemusí vyhovovat.
Kniha samozřejmě pracuje s vlastním vypěstovaným kváskem. Vzhledem k náročnosti procesu možná někdo raději koupí. Na trhu je například rýžový kvásek či kvásek pohankový. Čerstvý kvásek jde také nahradit sušeným.
Hodně zdaru při pečení!
Milá Míla
Článek pro vás napsala:
-
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
Tyhle taky napsala:
- Rodina a Drobotina28.08.2024Bezlepková slaná párty
- Rodina a Drobotina26.06.2024Dárky za vysvědčení
- Tělo24.02.2024Obličejová slepota
- Fauna a Flóra15.01.2024Proč zrovna fretku