Detail příspěvku: Stieg Larsson: Dívka, která kopla do vosího hnízda

Stieg Larsson: Dívka, která kopla do vosího hnízda

autor: | Pro 19, 2012 | Společnost | 0 komentářů

Views: 2

Pokud máte za sebou předchozí dva díly Millenia s hlasem Martina Stánského, tak už jen četba přebalu, známých jmen a příslib téměř 17 hodin poslechu vás naladí do příjemného nedočkavého mrazení. Těšila jsem se a při poslechu mě mrazilo fest.

Možná to ale spíš bylo nepříjemnou nemocí, která mě těch pár dnů, kdy jsem zdolávala ty předlouhé hodiny, statečně okupovala.

Přesto platí:

S Milleniem není žádný čas ztracený. Ať už je to filmové zpracování (švédské i hollywoodské), knižní četba nebo poslech audia.

 

Možná jsem na konci měla trochu pocit, že kvalita toho úžasného díla šla s postupujícími částmi trošku dolů, protože první část Muži, kteří nenávidí ženy, byla naprosto bezkonkurenční a šel z ní mráz po těle.  Druhá část byla téměř stejně dobrá. Poslední, Dívka, která kopla do vosího hnízda, už byla ve světle toho všeho, jen tichým a komorním dílem.

Jenže ono už ani nebylo jak. Cokoliv trapně akčního, už by bylo naprosto nevěrohodné a autor zde využívá i svoje vlastní novinářské zkušenosti. Stieg Larsson proslul jako odborník na švédské krajně pravicové a rasistické organizace, vystupoval často na veřejnosti a celá léta se snažil čelit výhrůžkám ze strany svých politických nepřátel. Naprosto skvělá praktická příprava pro takovéto dílo. Tady se o politice mluví dost, ale není to nepříjemné. Zvládla jsem to i já, možná protože, že temnota tajné policie a sekce ještě tajnějšího uskupení je prostě silná káva i pro člověka, jež politiku nějak nemusí. A fantazie pracuje naplno.

Autor tu už opravdu nemohl jinak, než celý zamotanec prostě rozmotat.

 

8045YTV.jpg

 

Lisbeth Salanderová leží po zranění v nemocnici a minimálně polovinu celého díla to tak zůstane.  Poté ji čeká vyšetřovací vazba, ale tady se začíná příběh zrychlovat a události nabírají spád.  Více se tu věnujeme životu Mikaela Blomkvista a osob kolem něj. Všech těch, kteří byli v prvních dvou dílech poněkud opomíjeni.

Martin Stránský opět ztvárnil celé dílo bravurně. Jeho koncert hereckých rolí v jednom je prostě ohromující.

Celá trilogie Millenium v těchto dnech vychází i jako celek. Takže chcete-li někomu nadělit tak mamutí rozsah poslechových hodin u přehrávače…

Já bych to brala.  Ale neberte mě raději vážně, já prostě propadla Mužům, kteří nenávidí ženy a tak, ač považuju Dívku, která kopla do vosího hnízda, za neskutečně klidnou a psychologickou, hodnotím celou trilogii velmi kladně.

A ostatně, chcete-li akci, závěrečné epilogy nám přiblíží Lisbeth ve zkratce právě takovou, jaká je.  Jen škoda, že víc se do jejího života už nepodíváme. Fascinovala mě.

 

8046ODR.jpg

Vydal: Martin Pilař, ADK Prague, 2012

Distribuce Radioservis, www.radioservis-as.cz

 

Renata


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve VODNÁŘI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Ferdinand je starogermánského původu. Jeho základ nalezneme u jména Fridunant, což se překládá jako „ten, který se připravuje k jízdě“. Ferdinand je tak pozdější, lépe vyslovitelná varianta. Jde vlastně o zjednodušeného Fridunanta. A je to logické, vždyť zkuste vyslovit Fridunant… to je Ferdinand lepší. A takových máme v ČR 1658.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 189
  • 353
  • 37 753
  • 359 759
  • 2 462 335
  • 3 795
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet