Detail příspěvku: Po sexuálním tabu vyřazovací testy páťáků: Nějak mě nebavíte, pane ministře

Po sexuálním tabu vyřazovací testy páťáků: Nějak mě nebavíte, pane ministře

autor: | Lis 25, 2011 | Společnost | 0 komentářů

Views: 18

Po té, co pan ministr Dobeš přišel s rušením sexuální výchovy na školách, kterou nahradí povídání o charitě, přichází dále se zavedením školeného na vysokých školách a nyní také s plošným testováním žáků 5. a 9. tříd. Prakticky půjde o to, že dítě, které neprojde, má už takřka šanci jen na učební obor. A já, za sebe, nesouhlasím. A ještě dodám: Už mě pane ministře, nějak nebavíte…

Ze školních osnov mizí sexuální výchova, která měla prakticky děti naučit, že existují také pohlavně přenosné choroby, co je to kondom a proč je výhodný, kdy a jak je vhodné začínat se sexuálním životem a podobně.

 

Osobně bych velice kvitovala, kdyby zmizela zkostnatělá a nesmyslná tabu, kdyby moje dcera měla dojem, že sexuální život, je naprosto normální, za určitých podmínek, že nestřídmostí a nerozumností se může připravit o zdraví a o život, a jak se přistupuje k zdravému sexuálnímu životu. Namísto toho, bude mé dítě poučeno o charitě. Nic proti charitě, ale to je model mimo mušli.

 

Z osnov patrně zmizí i pasáže, které varují před pohlavním zneužíváním.

Vážně nemám dojem, že pohlavnímu zneužití a nebezpečí, o kterém, jako o reálu není třeba pochybovat, se dítě vyhne modlitbou a povědomím, co znamená charita.

 

Ministr se o změnách ve výuce radil s arcibiskupem Dominikem Dukou.

Nic proti panu arcibiskupovi nemám, ale doporučila bych Vám, pane Dobeši, radit se v tomto případě také s psychology, sexuology, gynekology, klinickými psychology, kriminalisty a bachaři. A zaběhněte prosím také na linku bezpečí, kde denně kroutí hlavou nad tím, jak málo jsou děti informované a co to přináší v praxi.

 

Kastování nezralých dětí

Také bezva model. Plošné testy, naplánované perem pana ministra, mají děti prověřit a v mnoha případech rovnou odsoudit. Podle výsledků těchto prověrek, se má už v páté třídě rozhodnout zda může v budoucnu žák usilovat o maturitu, nebo ho čeká učiliště.

 

Podle mého soudu, je mnoho dětí v páté třídě nezralých.

Každý rodič ví, jak individuální je vývoj toho, kterého dítěte a jaký pokrok umí udělat třeba během půl roku. Dítě, které se v pětce dozví, že je slabé, bude mít těžko motivaci. Stane se přesně opak. A už vůbec nemluvím, o stresu, který to způsobí dětem, majícím ambiciózní rodiče, nebo dětem přecitlivělým, s nevyvinutým sebevědomím. Prostě zklamalo a hotovo.

 

Nebo stačí mít hyperaktivního potomka, který je velice nadaný, ale nesoustředěný. V páté třídě mu pak taková prověrka, může přímo fatálně ovlivnit životní cestu.

 

Nelíbí se mi takovéto kastování takto nezralých dětí.

Domyslel pan vystudovaný kněz, jak se bude třeba po takovém ortelu na dítě tvářit více úspěšný žák, učitel, rodiče, jak se bude cítit on sám? Žádný otevřený konec. Žádná šance být ještě lepší, ale nemilosrdný ortel, který mu skutečně pocitově zavírá dveře.

 

2527NWQ.jpg

“Kdo neudělá standard v pětce, tak je přirozené a jasné, že by neměl být přijat na víceleté gymnázium,” uvedl doslova pan Dobeš.

 

“Měl jsem spolužáka, který byl přesně v tomhle věku naprosto průměrný a dnes má vystudovanou jadernou fyziku a učí. Sám jsem to měl v tomhle věku na háku, ale to nic nevypovídalo o tom, jak na tom člověk je a k čemu to jednou dopracuje,” uvedl například jeden čtenář z iDnes.cz, kde se o problematice také psalo.

 

A já souhlasím.

Dokonce si myslím, že konkrétně vyřazených chlapců bude v tomto věku velké procento. Zbytečně. Proč brát dítěti, které si právě začalo vytvářet vlastní hodnotový systém, ve kterém figuruje o ono samo, naději a víru hned zkraje?

Rovněž řada odborníků si myslí, že v 5. třídě by dítě nemělo být takovým testem stresováno.

 

Klacky pod nohy naházel pan ministr také vysokoškolákům.  

Nedávno představil obrysy reformy vysokoškolského zákona. Studenti se tak musí přichystat na nemalé školné.

Výši školného si bude moci každá škola určit sama. Strop je pak 10.000 korun za semestr. Ráda bych podotkla, že ministr Dobeš si odporuje, anebo tomu nerozumím.

 

Přestože u školného funguje model jakési půjčky, kterou by mohl žák dostat s tím, že splacení se odloží, si skutečně nedělám iluze, že mezi námi zvláště poslední dobou nejsou rodiny, které si nemohou dovolit ani takovýto závazek do budoucna. A co když dítě školu nedokončí, když důvody mohou být skutečně různé. Tady padá možnost půjčky a školené se musí uhradit.

Nazdar.

 

Na jedné straně nám tu tedy stojí nemilosrdnou selekcí striktně vybraní ti nejsilnější a nejnadanější a na straně druhé jen ti, kdo si to mohou hmotně dovolit.

 

U nás to nebude jinak

V zemích, kde bylo zavedeno vyšší školné, poté poplatky silně rostou a mladí lidé se čím dál víc zadlužují.  Mnoho zahraničních statistik hovoří o tom, že absolventi nejsou schopni půjčky splácet. Navíc, se tím namnoze nezvýšila kvalita škol. Naopak mnohé se teď více než na vzdělávání soustředí na získávání peněz od studentů. U nás to nebude jiné.

 

Když Vám to, velebný pane shrnu

 

Místo šance vyvarovat se nevhodnému sexuální mu chování, místo osvěty v oblasti pohlavně přenosných chorob, místo povědomí o nebezpečí pohlavního zneužívání nabízíte „povídání o charitě“ a možnost pomodlit se za zdraví a bezpečí.

 

Místo šetrného přístupu a porozumění pro dospívající děti, nabízíte drastické utrum těm, kteří potřebují pochopení a individuální přístup. Místo demokracie a citlivého vnímání  – dogma.

 

Místo vzdělání podle schopností, následně vzdělání umožníte jen výběru už ne podle mentálních schopností, ale podle hmotných možností.

 

Já se ve Vás nevyznám.

A upřímně mě to vaše chaotické přeskakování z idey na ideu přestává bavit.

 

Michaela


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Emil je původem z latiny. Pochází ze slova „aemilianus“, které se překládá jako „pracovitý“, „horlivý“ nebo „soutěživý“. Jste-li tedy Emil, tak vaše jméno z vás, alespoň co do překladu, dělá velice dobrého zaměstnance, který plní na 110% a s vámi ještě dalších 10998 Emilů v ČR.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 34
  • 390
  • 39 496
  • 360 453
  • 2 459 156
  • 3 795
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet