anotace 40
Společnost

Letní hygge

0 Shares

Termín “Hygge” jsem měla v hlavě uložený jako pocit pohody, klidu. Čas věnovaný odpočinku  a lenošení, ať s rodinou nebo přáteli, nejlépe v útulném obýváku u krbu, v křesílkách a na pohovce, navlečení ve svetru s norským vzorem a šálkem horkého čaje v dlaních.

Tak jo, lehce přeháním. Ale klíčová slova odpočinek, pohoda, uvnitř a přátelé či členové rodiny. To byla moje představa.

friends g0e0bc7ccc 640

Hygge s nejlepším přítelem člověka

Pohled mi trochu změnila  knížka Hygge – cesta ke štěstí od Marie Tourell Soderbergové. Hygge, jako pocit spokojenosti a vnímání sebe sama, tady a teď, je totiž mnohem širší. Nepotřebuje vlastně žádný z atributů, které jsem v úvodu s trochu lehkého přehánění vyjmenovala.

Hygge může každý prožívat s přáteli, rodinou, ale také i sám, nebo jen se svým domácím mazlíčkem, pokud mu zrovna pocit klidu a štěstí přináší samota. Může ji prožít doma, na zahradě i v lese. V létě i v zimě. A nemusí jít jen o chvíli odpočinku, ale také práci nebo pohyb. Klíčová je harmonie a pocit spokojenosti a naplnění z toho, co právě dělám.

 

Hygge není ani žádná neměnná záležitost. Kniha popisuje původ i vývoj hygge. Doslova o měnícím se přístupu k hygge uvádí: “Hygge potřebuje být spíš aktivní než pasivní. Hygge je být s dětmi v lese. Hygge nás musí přesvědčit, že u nás bude následovat, pokud si čerstvě upečené žemle vezmeme na piknik, místo abychom je spořádali na pohovce.”

Výslovně to autorka neuvádí, ale logiky věci, píše-li o vývoji hygge k pohybu s dětmi či trávení času v lese, souvisí to se změnou, kterou prošel náš styl života. Dříve byl život fyzicky náročnější, více manuální práce, náročnější doprava i obhospodařování domácnosti. Chvíle odpočinku pak byla pohodlná, nečinná. Pokud nyní celý den sedíme v kanceláři a děti ve škole a domů se vrátíme autem stylem ode dveří ke dveřím, pak možná naše společné chvíle nebudou nejspokojeněji strávené na pohovce, ale v nějaké energii spalující činnosti.

Fika a Hygge kniha 1

Fika a Hygge

Pobavilo mne, že kniha uvádí i pár momentů, které jsou nám blízké. Děláme tedy hygge, aniž bychom o tom věděli. Jako příklad uvedu třeba výrobu a popíjení bezové limonády, nebo výlety do lesa a pečení tábornických rohlíků,  z kynutého těsta namotané na klacek a opečené nad plameny táboráku.

Ostatně, když už jsem zmínila vaření, v knihovně jsem objevila celou knihu věnovanou receptům, zejména sladkostem. Pokud by vás zajímalo – a já vřele doporučuju byť i jen k prolistování – hygge kuchařku s názvem FIKA a Hygge Skandinávské pečení pro chvíle pohody. U každého receptu je krásný úvodní odstavec s vysvětlením názvu nebo původu sušenek, dortu, koláče, či důvod jeho oblíbenosti… jde-li o nejznámější dánský koláč, dort vítězů, nebo třeba vzpomínka autorky knihy na svou babičku, či nejoblíbenější moučník jejího manžela. Část z mnoha dobrot bude vhodná i na výlet či piknik. Třeba šafránová bábovka nebo sušenky s nalámanou tyčinkou Daim.

Ale to jsem trochu odbočila. Nejdůležitější myšlenka, kterou jsem v knize našla, a kterou ostatně všichni známe, jen se na ni často zapomíná – je potřeba snahy o spokojenost a uvědomění si tady a teď, při běžných činnostech, které děláme. Nečekat, že se něco stane až po… (doplňte si sami po čem, po dokončení projektu, po dovaření jídla, po úklidu, potom, co děti usnou)… protože ten vhodný okamžik by pak nemusel přijít nikdy, vždycky bude něco spěchat a vyžadovat naši pozornost.

V naších uspěchaných životech je třeba občas zpomalit (nebo třeba i na chvíli zastavit) a uvědomit si, co nás dělá šťastnými, nebo naopak co nám náš vnitřní klid bere. Hygge nám může být inspirací.

Léto je pro chvíle pohody jak stvořené…

Milá Míla

Míla mila
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.

 

 

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
0
Would love your thoughts, please comment.x